| smileyface_4718 a întrebat:

Tatal meu este consumator de alcool, de cand il stiu. Eu am acum 14 ani, si el acum un an, aproape 2 a ajuns in spital pentru. ca a facut hemi-pareza pe stanga, si era cat pe ce sa ramana paralizat pe partea stanga, insa Dumnezeu l-a ajutat si are doar o problema la piciorul stang, inca poate merge. El fiind bautor, cea mai mare teama a mea a fost ca se va reapuca de baut, si din cauza alcoolului ajungand in spital. S-a abtinut cca 6 luni dupa incident, iar apoi s-a reapucat. Am incercat in mai multe feluri sa vorbesc cu el. Prima data a fost ok, si mi-a promis ca nu mai bea, a tinut vreo 2-3 saptamani, si iar s-a reapucat. Apoi am mai incercat sa vorbesc cu el, de fiecare data izbucneam in plans, si imi zicea ca il fac sa se simta sa se arunce de la etaj...si atunci tot eu incheiam discutia de frica sa nu faca vreo prostie. Mentionez ca mama mea pleaca de 2 ori pe an in Germania, prima data in primavara, sta 2 luni, si a doua oara in toamna sta o luna jumatate, timp in care trebuie sa stau cu el.Si e groaznic cand ma intorc de la scoala, sa il gasesc duhnind a alcool, descoperind medicii anul acesta ca are si diabet. Ieri a fost o cearta intre ai mei! si nu mai suport, sa fiu asa stresata si sa nu misc in front ca el bea! asta e singura mea rugaminte fata de el. Dar cand ii spunem, o ia pe cai gresite, si zice ca numai el e cel rau, ca se arunca de la etaj, ca o sa dispara, si o sa ma lase cu mama, ca el ce a facut? ca nu m-a atins niciodata, ca nu m-a facut de rusine...si alte chestii.Nu stiu ce sa mai fac! Si nu mai vreau sa stau doar cu el, ca innebunesc... angry el 5 zile din 7 le bea...si nu il mai suport, toate gesturile alea, si cum deuhneste a alcool, imi vine sa plec in lumee! Ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copila draga, el are nevoie de ajutor de specialitate. Este alcoolic si trebuie sa se trateze ca sa nu te distruga si pe tine. Fii linistita ca nu va face niciodata ceea ce spune. Nu se va arunca de la etaj, nu isi va face nici un rau, in afara de a bea peste masura. Este un santaj al alcoolicilor, sunt promisiuni desarte ca sa va faca pe voi sa nu interveniti cu legea. Trebuie sa stii ca legea te protejeaza mai ales ca esti minora. Nu mai accepta nici o secunda sa stai cu el singura, nici macar cu mama ta impreuna. Cand este beat, chemati 112 salvarea si politia si il vor duce la spital si il vor interna luni bune, pentru dezalcoolizare. Apoi du-te la protectia copilului si spune-le, chiar lasa-le scris, ceea ce se intampla cu tine si cum te tortureaza prin betiile lui, tatal tau. Spune-le ca ai ajuns la disperare si ca nu poti sa inveti si chiar iti este frica de el. Te vor ajuta, trebuie sa te ajute. Chiar daca mama ta, de jena fata de vecini sau alte motive nu este de acord cu acestea, tu trebuie sa o faci. Este dreptul tau sa traiesti in liniste si sa poti invata, nu sa traiesti intr-un cosmar. Sper ca nu este cazul si, mama ta te va sustine si chiar mai mult, nu va pleca in aceasta toamna pana cand nu il internati pe tatal tau. Trebuie sa te lupti pentru linistea ta, se pare. Atunci, fa-o, lupta-te! Ma gandesc la tine si iti trimit ganduri bune ca sa te insoteasca si sa te sustina, in ceea ce ai de facut. Vino si tine-ne la curent cu problema ta, si daca doresti putem vorbi si in privat. Curaj.

37 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alcoolismul este o boala si trebuie tratata ca atare, singura solutie este o internare intr-un centru de dezalcoolizare, nu vei reusi singur/a sa il tratezi.Sotul meu a crescut intr-un astfel de mediu si sa stii ca frustrarile copilariei se revarsa acum in viata de familie.Incearca sa te tii cat mai departe de aceasta situatie, nu iti este benefica, esti un copil si nu meriti asta. Vorbeste cu mama ta, impreuna veti gasi solutii, este timpul sa puneti punct situatiei.Iti doresc multa bafta, Dumnezeu sa va fie alaturi, sa va lumineze si sa va sprijine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am revenit si dau cateva explicatii. O vecina a mea are sotul alcoolic si o fata de 17 ani. Ele au chemat 112, politia si cand au spus ca este beat, a venit si salvarea. L-au dus la spital si au luat-o si pe sotia lui. Acolo i-au facut lui un test si au discutat cu el pana l-au convins sa ramana la spital. Daca doctorii au profesionalism si rabdare il pot convinge ca este mai bine pentru el sa ramana in spital pentru analize...care dureaza cam de 6 saptamani. Deci, depinde de medici cum se implica. Doamna este saraca, are salariul minim pe economie iar el nu aduce bani in casa, asa ca nu a putut oferi nimic medicilor, dar ei au fost atat de cumsecade si de omenie ca o ajuta si o indruma cum sa il ajute cand va fi acasa iar. Tot ce au facut medicii a fost fara stimulente ci doar pentru a-l salva de el inusi si sa salveze si fetita aceea si pe mama ei. Am facut aceste precizari ca sa stiti ca daca sunt medici adevarati se poate rezolva orice problema. La protectia copilului daca apelezi, nu te duce pe tine intr-un centru ci se poate vedea ce solutie au pentru el de a fi indepartat de casa si de a nu se mai apropia. Sigur ca nu e cazul in situatia ta, dar inca o data, se poate cand se vrea. Nu abandona lupta in ideea ca nimeni nu poate face nimic. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca mama ta poarta cea mai mare vina de alcoolismul si gandurile suicide ale tatalui tau. dupa o viata de munca si sacrificii isi inneaca amarul in alcool si tu il acuzi doar pe el fara sa stii durerea unui suflet parasit de cea care i-a fost sprijin si ajutor in viata si deodata pleaca in germania pe termen scurt sau lung, cand ei au cel mai mult nevoie unul de altul ACUM. i-ai frumos de manuta pe amandoi si intreabai de ce nu puteti fi o familie normala? si explica-le ca daca atunci cand erau tineri s-au iubit, te-au facut pe tine, la maturitate s-au suportat si te-au crescut, la batranete trebuie sa se indure unul cu altul. nu cel mai tanar si mai viu sa-si puna picioarele la spinare si eventual poalele in cap fiindca celalalt are probleme.imi pare rau dar cred ca asta este adevarul fiindca l-am vazut de prea multe ori.si-l vad zilnic.asa ca ajutati tatal fiindca ii este rusine sa-ti spuna de ce bea.si tu il acuzi doar pe el fara sa stii motivele supararii sale adormita de banii ce tii da mama.fii matura si gandeste corect.si rezolva cumva.asa o sa-l ajuti si pe el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...Stiu cum e situatia. e aiurea mai ales ca esti fata. cel mai bine PLECATI...si lasati-l .ca nu mai aveti alt remediu... o sa-l bata Dumnezeu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca tratament pe partea religioasa ducandul la manastiri ca sa vada ca viata are si alte feluri de a o trai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am un tata care bea in fiecare zi cand vine de la servici. Tot ce face este sa stea in bucatarie sa bea si sa se joace pe laptop. Nici el nu da in noi dar ne raneste psihic. Cnd este beaT ma rog foarte mult la Dumnezeu sa nu i se intample ceva. Nu stiu ce sa fac si cand se uita la un meci la tv face si mai rau. Uite eu iti urez succes si ce zic eu este sa te muti cu mama ta in Germania ca eu asta as face daca as avea o asemenea posibilitate. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca intrebarea e din 2009 si s-ar putea sa nu raspunzi dar eu tot o sa intreb...cum a reusit tatal tau sa scape de pareza? pentru ca si tata era consumator de alcool (dar din fericire nu mai bea asa mult ...doar un pic)si era si fumator dar s-a lasat de cand are pareza la mana stanga.si vroiam sa stiu ce a facut tatal tau de nu mai are pareza, as aprecia daca ai raspundewinking

| queencrystal a răspuns:

Eu acum iti spun din propria mea experienta! este fff greu s ai pe cineva care este alcoolic langa tine eu timp de 4 ani am suportata acelasi comportamnet din partea atatalui meu vitreg care a adevenit alcoolic! mama mea muncea zi de zi ca s aavem tot ce ne trebuie si sa ma creasca pe mine si el zi de zi aceeasi chetie o facea! alcool si iar alcool! si el a fost la dezal colizare pentru ca i-a spus mama sa meraga pentru ca daca nu va merge vom pleca de acolo pentru ca nu mai suportam toartechestiile care le facea cand bea. a fostb l; a dezalcolizare 2 luni iar dupa 2 luni a facut o pauza de trei cand nu a mai baut iar apoi s areapucat! deci in concluzie la un om care a devenit alcoolic nu mai ai nici o cale de refacere! eu in momentul acesta sunt doar cu mama mea si este mult mai bine decat sa stai cu o persoana de genul acesta in casa! eu atat iti spun k aveam 16 cand se intampla asta si singurul lucru este sa fi puternica si sa incerci sa fi tare k incety ai sa vezi k toate se vor rezolva! te pup