| smileyface_4718 a întrebat:

Tatal meu este consumator de alcool, de cand il stiu. Eu am acum 14 ani, si el acum un an, aproape 2 a ajuns in spital pentru. ca a facut hemi-pareza pe stanga, si era cat pe ce sa ramana paralizat pe partea stanga, insa Dumnezeu l-a ajutat si are doar o problema la piciorul stang, inca poate merge. El fiind bautor, cea mai mare teama a mea a fost ca se va reapuca de baut, si din cauza alcoolului ajungand in spital. S-a abtinut cca 6 luni dupa incident, iar apoi s-a reapucat. Am incercat in mai multe feluri sa vorbesc cu el. Prima data a fost ok, si mi-a promis ca nu mai bea, a tinut vreo 2-3 saptamani, si iar s-a reapucat. Apoi am mai incercat sa vorbesc cu el, de fiecare data izbucneam in plans, si imi zicea ca il fac sa se simta sa se arunce de la etaj...si atunci tot eu incheiam discutia de frica sa nu faca vreo prostie. Mentionez ca mama mea pleaca de 2 ori pe an in Germania, prima data in primavara, sta 2 luni, si a doua oara in toamna sta o luna jumatate, timp in care trebuie sa stau cu el.Si e groaznic cand ma intorc de la scoala, sa il gasesc duhnind a alcool, descoperind medicii anul acesta ca are si diabet. Ieri a fost o cearta intre ai mei! si nu mai suport, sa fiu asa stresata si sa nu misc in front ca el bea! asta e singura mea rugaminte fata de el. Dar cand ii spunem, o ia pe cai gresite, si zice ca numai el e cel rau, ca se arunca de la etaj, ca o sa dispara, si o sa ma lase cu mama, ca el ce a facut? ca nu m-a atins niciodata, ca nu m-a facut de rusine...si alte chestii.Nu stiu ce sa mai fac! Si nu mai vreau sa stau doar cu el, ca innebunesc... angry el 5 zile din 7 le bea...si nu il mai suport, toate gesturile alea, si cum deuhneste a alcool, imi vine sa plec in lumee! Ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copila draga, el are nevoie de ajutor de specialitate. Este alcoolic si trebuie sa se trateze ca sa nu te distruga si pe tine. Fii linistita ca nu va face niciodata ceea ce spune. Nu se va arunca de la etaj, nu isi va face nici un rau, in afara de a bea peste masura. Este un santaj al alcoolicilor, sunt promisiuni desarte ca sa va faca pe voi sa nu interveniti cu legea. Trebuie sa stii ca legea te protejeaza mai ales ca esti minora. Nu mai accepta nici o secunda sa stai cu el singura, nici macar cu mama ta impreuna. Cand este beat, chemati 112 salvarea si politia si il vor duce la spital si il vor interna luni bune, pentru dezalcoolizare. Apoi du-te la protectia copilului si spune-le, chiar lasa-le scris, ceea ce se intampla cu tine si cum te tortureaza prin betiile lui, tatal tau. Spune-le ca ai ajuns la disperare si ca nu poti sa inveti si chiar iti este frica de el. Te vor ajuta, trebuie sa te ajute. Chiar daca mama ta, de jena fata de vecini sau alte motive nu este de acord cu acestea, tu trebuie sa o faci. Este dreptul tau sa traiesti in liniste si sa poti invata, nu sa traiesti intr-un cosmar. Sper ca nu este cazul si, mama ta te va sustine si chiar mai mult, nu va pleca in aceasta toamna pana cand nu il internati pe tatal tau. Trebuie sa te lupti pentru linistea ta, se pare. Atunci, fa-o, lupta-te! Ma gandesc la tine si iti trimit ganduri bune ca sa te insoteasca si sa te sustina, in ceea ce ai de facut. Vino si tine-ne la curent cu problema ta, si daca doresti putem vorbi si in privat. Curaj.

37 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca mama ta poarta cea mai mare vina de alcoolismul si gandurile suicide ale tatalui tau. dupa o viata de munca si sacrificii isi inneaca amarul in alcool si tu il acuzi doar pe el fara sa stii durerea unui suflet parasit de cea care i-a fost sprijin si ajutor in viata si deodata pleaca in germania pe termen scurt sau lung, cand ei au cel mai mult nevoie unul de altul ACUM. i-ai frumos de manuta pe amandoi si intreabai de ce nu puteti fi o familie normala? si explica-le ca daca atunci cand erau tineri s-au iubit, te-au facut pe tine, la maturitate s-au suportat si te-au crescut, la batranete trebuie sa se indure unul cu altul. nu cel mai tanar si mai viu sa-si puna picioarele la spinare si eventual poalele in cap fiindca celalalt are probleme.imi pare rau dar cred ca asta este adevarul fiindca l-am vazut de prea multe ori.si-l vad zilnic.asa ca ajutati tatal fiindca ii este rusine sa-ti spuna de ce bea.si tu il acuzi doar pe el fara sa stii motivele supararii sale adormita de banii ce tii da mama.fii matura si gandeste corect.si rezolva cumva.asa o sa-l ajuti si pe el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...Stiu cum e situatia. e aiurea mai ales ca esti fata. cel mai bine PLECATI...si lasati-l .ca nu mai aveti alt remediu... o sa-l bata Dumnezeu...

| gabimaris a răspuns:

Este tare greu pentru tine, imi inchipui, mai ales ca, in loc sa ai langa tine un sprijin moral si material, de fapt ai langa tine un tata denaturat care are tupeul sa dea vina pe cele pe care ar trebui sa le iubeascas i sa le respecte pentru problema lui! Rusine sa-i fie, ea l-as decadea din drepturile parintesti, mai ales ca alcoolul in capul lui nu sta ca in sticla... urmeaza deci alte si alte episoade neplacute, traumatizante pentru tine: nu vreau sa te sperii ci doar sa te avertizez sa fii pregatita pentru ce e mai rau, alcoolicii nu isi dau seama ca au o problema si ca devin ei insisi o problema pentru ceilalti din cauza viciului lor!
Chiar se impune un divort pe care trebuie sa-l inainteze mama ta (motivele sunt clare) cu riscul ca el sa ameninte in continuare ca se sinucide: eu cred ca n-o va face, este prea las, prea slab pentru asta! Si chiar daca o va face nu va fi vina voastra cu siguranta, el este cel care trebuie sa raspunda pentru faptele lui!
Pe de alta parte are nevoie de ajutor specializat pentru ca alcoolismul este o boala, dar daca el nu coopereaza orice tratament nu are sorti de izbanda!
Cauta pe net organizatii care au ca obiectiv stop alcool si ia legatura cu ei! Daca il iubesti fa-l sa-si aminteasca faptul ca si el ar trebui sa-ti arate ca te iubeste! Succes!

| cesege a răspuns:

Este foarte trist ce se intampla! Eu cred ca numai prin vointa poti sa te lasi de alcool.Si mergand la dezalcoolizare, tot de vointa lui depinde "vindecarea". Asa ca, draga mea, cred ca ar fi bine sa mergi cu mama ta in Germania! Este pacat ca anii acestia frumosi sa-i petreci intre 2 treziri ale tatalui! Sigur, el trebuie lamurit sa faca tratament si sa renunte, dar e greu, dupa parerea mea si de durata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca tratament pe partea religioasa ducandul la manastiri ca sa vada ca viata are si alte feluri de a o trai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am un tata care bea in fiecare zi cand vine de la servici. Tot ce face este sa stea in bucatarie sa bea si sa se joace pe laptop. Nici el nu da in noi dar ne raneste psihic. Cnd este beaT ma rog foarte mult la Dumnezeu sa nu i se intample ceva. Nu stiu ce sa fac si cand se uita la un meci la tv face si mai rau. Uite eu iti urez succes si ce zic eu este sa te muti cu mama ta in Germania ca eu asta as face daca as avea o asemenea posibilitate. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca intrebarea e din 2009 si s-ar putea sa nu raspunzi dar eu tot o sa intreb...cum a reusit tatal tau sa scape de pareza? pentru ca si tata era consumator de alcool (dar din fericire nu mai bea asa mult ...doar un pic)si era si fumator dar s-a lasat de cand are pareza la mana stanga.si vroiam sa stiu ce a facut tatal tau de nu mai are pareza, as aprecia daca ai raspundewinking