| Raduku14 a întrebat:

Buna ziua TPU, Am nevoie de un mic ajutor, stau in concubinaj, Am un copil de un an si patru luni, cu cine as putea lua legatura pentru separare de concubinu meu, eu fiind singura fara nici un neam langa mine sau aproape de mine, fiind violent atata Fizic cat si Psihic fiind amenintata sa plec dar fara copil, si ca imi va lua copilul, acum eu traiesc la el, n-am unde sa ma duc decat la parintii mei, dar nu pot sa plec fara copilul meu si fiind tot timpu controlata, el nu munceste, de asta sunt controlata aproape toata ziua, si daca vreau sa plec ma lasa dar fara copil, SPUNETI-MI Ce mama si-ar lasa copilul?
Am nevoie de ajutor, daca chem politia vine politia din sat de la ei, si il cunosc si nu ma va ajuta, poate chiar o sa ne certam iarasi, Spuneti-mi! Va rog ajutati-ma. Am unde sa stau si vreau sa ma duc la parintii mei! Dar mi-e frica de ei! El este ROM!

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie sa chemi protectia minorului si sa investigheze cazul alt grup de politai, le spui tot ce poti si vei vedea ca o sa scapi de nerusinatul ala cu cel mic langa tine.

| mgtow a răspuns:

Da bine ca mi-am adus aminte, chiar daca e casa lui si e violent politia il baga la barlog si tu ramai acolo (asa a zis basescu).

| Luori a răspuns:

Gasesti un moment in care sa nu fie cu ochii pe tine, iei copilul si ai plecat. Intre timp strangi bani pentru drum si ceva cheltuieli. Este bine ca ii ai pe ai tai ca sprijin. Fugi, te ascunzi, iti protejezi copilul si sub nici o forma nu te vei intoarce inapoi, pentru ca va fi mult, mult mai greu sa refaci pasul care-l doresti acum. Te lupti cu el, iti infrunti frica pentru tine si copil. Te joaca psihic si tu ii permiti sa aiba controlul total asupra vietii tale.
Printr-o cale legala, cu dovezi ca viata langa acest barbat este violenta si un mediu nesanatos pentru copil, te lupti pana reusesti.
Poate va fi un drum greu, dar merita din plin!

| Vrajitor a răspuns:

Am legaturi stranse cu SRI tata fiind fost politist happy da-mi un pm cu Numele lui EXACT si in 2 zile te scap de un nenorocit ca el

| Vrajitor a răspuns (pentru Vrajitor):

Tata : oricand doresti pot trimite un echipaj de politie! la orice ora oricand crezi ca esti pregatita

Răspuns utilizator avertizat
| raluk27 a răspuns:

Din moment ce nu sunteti casatoriti si traiti doar in fapt, nu ai nevoie de nici un act ca sa te desparti de el. Pleci pur si simplu. Nu iti poate lua copilul, decat cu forta. Daca l-a recunoscut, te poti adresa instantei si poti solicita obtinerea custodiei copilului si obigarea tatalui la plata unei pensii de intretinere. De asemenea, la inceputul acestui an a fost promulgata o lege privind violenta in familie. Prin urmare, daca amenintarile continua, poti obtine un ordin de restrictie. Cel mai bine este sa te adresezi unui avocat.

| NeneaGogu a răspuns:

Cand apelezi 112 te rog sa explici la dispecera sa nu trimita politia din comuna ( te v-a intelege) si sa trimita pe cei de la judet, ai facut vreo reclamatie la politia din comuna si la asistenta sociala de la consililu popular respectiv? de ce nu incerci la primar, sunt sigura ca te v-a ajuta

| Cutitaru_Gelache_1991 a răspuns:

Afli cand ai microbuz spre oras, am inteles ca stai la casa si cu 15min inainte ii spui ca te duci la magazin(zici ca iei si copilu sa ia o gura de aer), alegi unu mai indepartat unde zici ca are un lucru unde nu il gasesti la buticu satului si fugi cu hainele care le ai pe tine. odata ajunsa la parinti tai poti sa te gandesti mai bine ce sa faci pe viitor si sa iti recuperezi lucrurile.

| Raduku14 explică:

Eu pana la parintii mei am de facut 700 de kilometri, adica 12 ore pe autobuz!

Din Bucuresti-Baia mare
Si in Satul meu pana in Bucuresti sunt 45 de Kilometri! Fiind tot timpu acasa cu mine eu nu pot sa plec, nu pot sa plec, pur si simplu nu ma lasa!

| Raduku14 explică:

Primarul este var cu Socrul meu!
Nu pot sa apelez sunt foarte multe neamuri!

| RazvanAttilaRus a răspuns:

Statul protejeaza mama si copilul! Nu iti poate lua copilul! Nu-ti fie frica de el, daca te ameninta ca te omoara spune-i asa:,, Daca ma omori, eu plec in mormant, tu la puscarie, si copilul la casa de copii.Foarte frumos viitor va avea dupa aceea"!winking
roaga-te la Dumnezeu sa te ajute!