| Anonimms128 a întrebat:

Buna ziua TPU ma scuzati ca tot deranjez cu intrebarile mele dar nu mai stiu ce sa ma mai fac ....Cu cine sa vorbesc,Stau cu bunici si un unchi (bea,se drogheaza) Si de fiecare data cand bea se ia de mine aseara daca nu fugeam de el ma batea,Si bunica mea nu ii spune nimic niciodata el se ia de mine ca nu are de cine si nu mai stiu ce sa ma mai fac. Ani de zile am trait asa pana in prezent deja nu mai pot ei se comport urat cu mine ca eu nu am unde pleca,Va rog orice sfat e binevenit nu mai suport sa fiu jignita si amenintata, Imi spuns ca ma da afara ca nu imi mai da sa mananc etc va rog ajutor

16 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Dacă bea și se droghează așteaptă momentul în care ajunge in stadiul praf și pulbere și cade în patru labe. Atunci îi dai o bătaie soră cu moartea ca să vadă că e vulnerabil.

| Anonimms128 explică (pentru gabicoo):

Faza e ca asta ni se intampla niciodata si deja nu mai pot mi se face rau cand il vad mi-e frica de el...

| ioana748 a răspuns:

Asa ca lectie de supravietuire, cand este in stare nasoala evita sa fii in proximitatea lui, stai departe.
Incearca sa ceri ajutorul celor de la asistenta sociala.
Cand faci 18 ani, te vei descurca independent.

| Cinic a răspuns (pentru ioana748):

Ce ai spus tu + politie! Si protectia copilului. Sa il filmeze pe bosorog ca sa aiba dovezi.

| Anonimms128 explică (pentru Cinic):

Are 27 de ani si mereu ma abuzeaza ma injura si trebuie sa fug de el altfel da in mine si mi-e frica ss mai sun la politie deoarece a venit cu cutitul la mine a vrut si sa mi sparga telefonul.

| Cinic a răspuns (pentru Anonimms128):

Il filmezi! Pe ascuns. Si te duci la politie. Si la protectia copilului.

| ioana748 a răspuns (pentru Cinic):

Da, neapărat trebuie sa apeleze la autoritatile statului si se va gasi o solutie.
La o casa de tip maternal unde ar putea sa aiba putina liniste si sa nu mai fie abuzata.
Vorbim de un copil abandonat in final.

| Cipi1212 a răspuns:

Vorbește cu bunica ta să îl certe pe unchiul tău.

| gâzagalbena a răspuns:

Buna! Imi pare rau ca se intampla asa ceva la tine acasa, imi dau seama ca iti e foarte greu si nu e nimic daca pui intrebari pe TPU, chiar daca nu este cel mai bun mod de a cere ajutor. Nu trebuie sa raspunzi cu violenta, trebuie sa fii tare si sa ceri ajutor la scoala, de la profesori sau adulti de incredere, de la politie, poti suna la 112 (nr de urgenta) si sunt sigura ca te va ajuta mai mult decat putem noi. Le explici problema si ei vor veni la tine sa te ajute. Sper sa fii bine si daca mai ai nevoie de ceva sa-mi dai mesaj. Numai bine!

| Anonimms128 explică (pentru gâzagalbena):

Buna,Am sunat la 112 si cand i-a dat drumul de la sectie a venit catre mine cu cutitul si bunica nu mai imi da voie sa sun ce sa mai fac chiar nu mai stiu.

| gâzagalbena a răspuns (pentru Anonimms128):

Https://copii.gov.ro/1/1586-2/
Poti sa intri pe linkul asta, citeste putin despre ce e vorba, eu chiar iti recomand sa suni la 119 care este numarul de protectia copilului, ii povestesti ce se intampla si ei te ajuta. Cati ani ai?

| Anonimms128 explică (pentru gâzagalbena):

Am 14 ani in decembrie fac 15 si deja simt ca vreau sa-mi pun capat zilelor.

| gâzagalbena a răspuns (pentru Anonimms128):

Ai incredere ca situatia se poate rezolva, dar apeleaza la ajutor specializat. Suna la 119.

| Hshdb a răspuns:

Încearcă să fi liniștită chiar dacă este greu, încearcă să găsești un sprijin în cineva, vorbește cu bunica ta explică situația spune i ca indiferent dacă este copilul ei nu este OK ce face, sau sună la 112 și explică situația și nu cred ca ar avea voie să îi dea drumul.

| Anonimms128 explică (pentru Hshdb):

Ei ia pis cateva intrebari daca bea, se deogheaza daca ne ameninta daca e agresiv si a zis ca nu si atunci politia normal ca i-a dat drumul si nimeni nu ma intelege.

| Hshdb a răspuns (pentru Anonimms128):

Fă o filmare când este beat drogat etc și după sună poliția să le arăți dovezile, sau sună poliția când este foarte foarte drogat