| Mara6392 a întrebat:

Bunica mea îi tot spune mamei mele despre viața mea (am 19 ani și m-am mutat la tata de vara trecută și nu o vreau pe mama în viața mea), deși eu nu vreau ca mama să știe ce fac eu cu viața mea. Bunica spune că mama ar trebui să știe totul pentru că ea m-a născut. Dar eu nu vreau să știe pentru că ea m-a batjocorit și m-a bătut toată viața mea. Bunica le mai spune și rudelor chestiile pe care le fac eu (adică notele de la bac, unde am intrat la facultate, unde am început să lucrez etc.) și mie nu îmi place chestia asta, nu îmi place să știe toată lumea pe care abia o cunosc chestiile pe care le fac eu. Eu i-am spus bunicii să nu spună la toată lumea despre viața mea, că nu e treaba lor, dar ea tot le spune.

De câteva zile nu îi mai răspund la mesaje și nici la telefon și l-a sunat pe tata să îmi spună să îi răspund. Tata a zis să îi răspund, că e bunica mea și ar trebui să o respect, dar mie nu îmi place că ea continuă să le spună altor oameni ce e cu viața mea (mai ales mamei mele).

Ce să fac? Eu nu aș mai vorbi cu bunica dacă le zice la toată lumea despre viața mea, că nu îmi place. Eu vreau să spun la 2-3 persoane cu care mă simt eu cel mai confortabil chestiile din viața mea.

8 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Ești ușor paranoică.

| untu a răspuns:

Deci avand o varsta majora,eu cred ca ai si tu mare dreptate! Esti majora si ai tot dreptul din lume sa faci ceva bun cu viata ta fara sa stie nimeni! Bunica nu are dreptul sa faca asta daca nepoata ei este majora si nu mai este in grija ei! Tot ce face bunica ta este o barfa si barfa este un pacat! Cand te duci sa vezi pe bunica pentru ultima oara pentru ai da o lectie ca sa priceapa foarte bine despre ce este vorba! Deci o iei pe bunica,sa ai la tine perna cu pene si puf si un cutit si ii duci spre un loc mai inalt cum ar fi pe balcon, pe acoperisul blocului sau pe varful dealului. Asa, si ii zici bunicii sa taie perna cu un cutit si sa imprastie penele si pufurile, dupa ce a imprastiat penele si pufurile, ii zici sa apuce sa se adune penele si pufurile imprastiate si sa le puna la loc si sa coasa la loc! Sa vedem ce zica bunica ta ca nu se poate aduna! Ii zici ca tot ce face ea sunt barfele imprastiate ca penele si pufurile si si nu se mai poate repara tot ce a facut ea si perna (persoana barfita) ramane afectata! Tot asa este valabil ca bunica sa afle ce barfe vorbeste lumea desprea ea si cineva ii vorbeste de rau de aceea persoana si sa vedem ca daca se simte afectata si ea si atuncia va intelege foarte bine lectia!

| ioana748 a răspuns:

Important este ca esti pe un drum bun. In rest poti vorbi cu bunica cum esti in general, spui ca esti bine. Nu are importanță cine, ce vorbeste despre tine. Nici nu ar trebui sa ti pese. Chiar nu poti controla totul si nu trebuie sa dai atentie unor chestiuni care privesc alti oameni. Mergi inainte si lasa i in plata Domnului. Bine ca il ai pe tata langa tine.
Mult succes in tot ce ti ai propus si nu iti consuma energia cu bazaconii.
Toate cele bune ❤️

| MistarGoGu a răspuns:

Cauți de munca sau colega de apartament sa împărți chiria și cheltuielile si TE MUTI frumușel în alt oraș unde nu te știe nimeni!

| trophin a răspuns:

Pretinzi ca ai 19 ani... dar pari o copila de 12 ani care nu face scoala

| gabicoo a răspuns (pentru trophin):

Are 19 dar mintea ei este de 12.

| trophin a răspuns:

Bine ca nu cu sandalele cu toc

| Annie92 a răspuns:

Bună draga mea, ai tot dreptul din lume să îi ceri bunicii tale să fie discretă dacă asta îți dorești. Faptul ca i-ai spus în mod repetat asta și ea nu te ascultă e semnul tău ca ea nu te respectă și nu îți respectă deciziile nu contează ce vârstă ai! Dacă mama ta te-a abuzat ai tot dreptul să vrei să tai legătura cu ea și ea sa nu știe de tine. Dacă bunica ta nu înțelege e ok să tai legătura și cu ea dacă asta simți. Sau dacă vrei să o ții în viața ta trebuie să înveți să eviți întrebările ei intruzive și să nu îi mai povestești nimic. Poți să schimbi subiectul sau să spui ca esti ocupată ca te sună cineva sau etc in momentul în care nu vrei sa răspunzi. Nu e vorba de respect aici… De ce sa respecți tu pe cineva care evident ca nu te respectă la loc. Oricine ar fi părinte sau rudă îi respecți dacă te respectă. Tatăl tău nu are dreptul să decidă pentru tine. E greu să iei decizii pentru tine și să te îndepărtezi de cei dragi când ei nu țin cont de deciziile și preferințele tale. Trebuie să te mai gândești ca ei așa au fost crescuți și iau trăit pana acum cu impresia ca automat tu trebuie sa respecți persoanele mai in vârstă. Nu e adevărat pentru mine contează strict cine mă respectă îl respect.