| Uptime_7655 a întrebat:

Bunicu a murit si are o pensie de 1000 lei, iar bunica care a ramas doar 430 lei. Poate sa schimbe pensia cu cea a bunicului?
Si cum se procedeaza?
EA renunta la pensia ei si ia toata pensia lui?
sau
Ea renunta la pensia ei si ia doar jumatate din pensie

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr. 19/2000 bunica ta poate opta pentru pensia cea mai avantajoasa, care este de 50% din pensia bunicului, citez din lege:
ART. 67.(1)Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.
ART. 71.(2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste in conditiile art. 76, prin aplicarea unui procent asupra punctajului mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1) lit. a) si b), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) pentru un singur urmas - 50%;
ART.74.Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie. Numai bine!

3 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Poate lua pensie de urmas

| Uptime_7655 explică:

Mersi ioandelasal
Eram nedumerit ( 50 / 100 % )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gasesti detalii explicite pe pagina urmatoare :
http://www.birouldeconsiliere.ro/detaliu.aspx?eID=320&t=Articole