| alina si florin a întrebat:

crying cand aveam varsta de 7 ani m-am mutat la bunici am cunoscut o fata, ea avea aceiasi varsta, am fost vreo 2 ani cei ma buni prieteni dar dupa acesti 2 ani am confundat prietenia cu iubirea si i am zis ca o iubesc cryingde atunci nu prea mai vrea sa vorbeasca cu mine si ma cam evita. si imi spune ca noi nu am fost prieteni ci doar vecinicrying acest lucri chiar ma doare ce pot face pentru a o convinge sa ne impacam si sa o conving ca nu am fost numai vecini?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Dragostea este un sentiment in care nu prea sunt posibile negocieri, ea exista ori nu si in acest sens, nu cred ca poti sa faci ceva. Cu cat vei insista mai mult, cu atat distanta dintre voi se va mari.
Lasa lucrurile asa cum sunt, nu incerca s-o convingi de sentimentele tale, prin vorbe, dar daca va avea nevoie de sprijinul tau si ti-l cere, atunci trebuie s-o sprijini. Se pare ca intre voi a exista o neintelegere cu privire la sentimentele pe care le aveati fiecare in copilarie si acest lucru a condus la situatia actuala. Spui ca esti indragostit de ea, insa dupa prenumele tau s-ar intelege ca si tu esti fata si daca este asa atunci, nici nu-i de mirare ca, sentimentul declarat de tine a socat-o. Daca te-ai identificat in TPU cu nume de femeie iar tu esti intr-adevar baiat, nu ai facut un lucru cinstit si te rog a raspunde cinstit si a te identifica, in mod corect, cu un nume de baiat, pentru a nu deruta si pe ceilalti membrii ai TPU. Ai curajul si infrunta realitatea si lasa viata sa-si urmeze cursul ei firesc.
Eu iti doresc succes.

5 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Din pacate mare lucru nu poti face... dragoste cu forta nu se poate si nici din mila... incearca sa accepti situatia daca avea sentimente pentru tine ar fi recunoscut... si eu am fost prieten bun cu actualul meu sot, prietenia noastra a devenit o frumoasa poveste de dragoste tocmai pentru ca amandoi am simtit aceeasi lucru, ne-am iubit si ne iubim si acum... insa sunt multe cazuri in care el sau ea poarta niste sentimente pentru un prieten si acel prieten sa nu aibe aceleasi sentimente... stiu cum e... prietenul meu din copilarie cu care am crescut, am fost impreuna peste tot si mai tot timpul, vorbeam orice cu el... sincer mi-a picat foarte rau cand el mi-a zis ca de fapt ar vrea si altceva... i-am spus ca nu sunt indragostita de el ca mi-e ca un frate, au trecut 13 ani de atunci ...nici azi nu ne putem impaca cu situatia, ne intalnim ocazional pe strada si ne salutam si atat... ar fi bine sa accepti situatia si sa iti vezi de viata ta in continuare... o sa gasesti o fata care te va aprecia si te va iubi cum meriti ...nu merita sa fugi dupa carul care oricum nu te ia, te amagesti singur si iti faci numai rau.
multa fericire...

| nicky a răspuns:

Nu prea inteleg. Esti logat(a) Alina, spui ca ai cunoscut o fata si ca o iubesti?

| borsec a răspuns:

Si eu am avut un prieten ff bun cu care era mai toata ziua, caruia ii spuneam ce mi se intampla pana in ziua in care el mi-a spus ca e indragostit de mine... i-am explicat cum stau lucrurile dar nu a inteles si a preferat sa dispara, nu mi-a mai raspuns la tel, nu mai vb pe mess de 1 an si jumatate.Desi ma durea pentru ca tineam la el ca la un frate, I-am respecta dorinta.
Asa ca e mai bine sa-i respect dorinta si sa-ti vezi de viata ta.

assiris
| assiris a răspuns:

Eu cred ca te-ai grabit si ai speriat-o. I-ai spus prea devreme mai ales ca la varsta de care spui, nu prea stii ce inseamna sa iubesti. Cum sa faci? Simplu. Sa ramineti vecini, prieteni si doar atit. Iar daca intre voi se va infiripa din ambele parti dragostea adevarata nu cea spusa sau scrisa, cind veti simti reciproc o atractie abia atunci sa ii spui. Nu uita, fiecare are o soarta, puteti sa fiti 20 de ani vecini si prieteni si cu toate acestea sa iubiti in alta directie fiecare.

| bunica a răspuns:

Toti am fost indragostiti la gradinita la scoala in clasa 1 si ne amintim cu placere si amuzament.cand vei avea o varsta o sa-ti faca placere sa-ti aduci aminte de iubirea din copilarie.