| Anca a întrebat:

Cand aveti o relatie care nu merge, cum reusiti sa va desprindeti si sa renuntati?
Ce va face sa deschideti ochii si nu mai priviti doar in fata ( sau mai bine zis doar la EL sau EA.

Cum va folositi de autosugestie pentru a va convinge singuri ca acea persoana nu va merita?
Sau va conving altii?

Răspuns Câştigător
| bnj a răspuns:

Anca, cel mai important lucru pentru tine daca esit intr-o relatie care nu merge este sa VREI sa iesi din ea. Daca iti asculti inima, niciodata nu o sa poti iesi, dar asculta-ti mintea si vei da dovada de gramul ala de sange rece de care ai nevoie ca sa te salvezi din problema asta. Nimanui nu ii place o relatie care nu merge si nu e vina celui care iese primul din ea daca nu merge.
Multa bafta!

14 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Am in mine destula putere si suficienta autosugestie ca sa trec peste.In general nu ma iau dupa altii si am incredere in propria judecatawinking
Daca eu cred ca nu are sens sa continuam din diverse motive ii spun, ne intelegem, ne despartim ca oamenii civilizati si gatawinking

| Anca explică:

Eu tocmai am renuntat la El.
Avem deja 5 zile de cand suntem despartiti.
Ieri trebuia sa ii dau un raspuns, daca continuam sau nu. Si nu iºam spus nici Da, nici Nu. Inca nu ma simt in stare sa-l "infrunt" si sa-i spun in fata.
De aceea las timpul sa ne indeparteze. Oricum nu mai petrecem timpul impreuna si nu ne mai comportam ca 2 iubiti.
Aseara vroia sa vina la mine sa dormim impreuna si imi zicea ca ii e dor de mine si l-am refuzat!
Ma bucur. pentru ca nu mai are rost.

Asa am reusit si eu sa invat totul pentru examen. Altfel nu as fi reusit si iar imi statea mintea in 10 directii.
Sincer, ceva nu ma mai lasa sa il accept. Nu credeam ca voi simti asta. Dar mi-e mai bine fara el.

Ce m-a ajutat f mult in asta, au fost zilele pe care le-am petrecut fara el imediat dupa despartire.
In zilele acestea mi-am dat seama ca nu ii duc f mult dorul. putin da, dar am vazut ca pot fara el si chiar sunt mai linistita.

M-a ajutat f mult si un cunoscut din copilarie, cu care nu am mai vb de f mult timp. Am iesit 2 ieri in oras in calitate de amici si stateam asa si ma uitam la el : Cat este de educat, de hotarat in viata, ce vocabular frumos are si cum respecta o femeie.
Nu am facut comparatia asta, ca sa fiu cu celalalt ( nici vorba de asa ceva ), ci in felul asta mi-am dat seama ca barbati buni exista si ca, ceea ce-am avut eu nu a fost cel mai bun lucru pe care l-am putut alege! Din contra!

| arrriadna a răspuns:

Salut. Pai cand eram pustoaica luam o foaie si scriam 2 coloane: puncte albe si puncte negre. Daca punctele negre = cu cel putin 3 mai multe decat cele albe stiam cum stateau lucrurile si nu aveam ce regreta. Sunt doua aspecte in fiecare din noi: ratiunea si sufletul. Stiu ca atunci cand nu sunt fericita e o problema si e cazul ca ratiunea sa preia controlul. N-am nevoie de nimeni sa imi spuna ca sunt fericita si multumita sau nu. Ba, uneori s-a intamplat ca toata lumea, de la parinti la prieteni sa imi spuna ca X-ulescu "nu este potrivit mie", dar sa fie. Cel putin pentru cativa ani. In definitiv, toti ne schimbam in timp si marea iubire de azi poate sa devina doar un prieten bun peste luni sau ani. Nu e nevoie decat sa vezi perspectiva, sa iti imaginezi toate variantele de viitor care iti vin in minte.

| alexa a răspuns:

Ma gnadesc la ceea ce este bine pentru me si daca persoana cu care sunt ma merita in adevaratul sens al cuvantului.
sau incerc sa gasesc cauza problemelor noastre si sa o rezolvam...impreuna
de asemenea comunicarea si increderea sunt foarte importante intr. o rrlatie si mai ales daca vrem sa ne intelegem
si de obicei cand o relatie iti dai seama din gesturi, din felul in care celalat iti vorbeste.sunt lucruri pe care mai bine la afli singura decat sa le aflii de la ceilalti. te va durea mai mult
bafta

| poesia a răspuns:

Pai, spun tot ce am pe suflet si daca chiar nu se mai poate renunt.
Ma gandesc ca viitorul meu si fericirea mea sunt mai importante.
Daca vad ca o persoana nu ma merita imi zic ca merit ceva mai bun si ca trebuie sa caut mai deprate un om care sa ama aprecieze cu adevarat si care sa merite dragostea mea.

| JesterRO a răspuns:

Pai simplu, am lasat totul rece si am asteptam sa-mi dea ea papucii. Chiar daca era vina amandurora. Ghici, a mers.
Dragostea este o pasiune. o pasiune pe care o deschizi pentru cineva. Ca orice alta pasiune, de orice natura, dragostea dureaza putin sau mult. Pasiunile sunt motivul pentru care traim, fara ele am munci degeaba, nu am avea motive sa prosperam, bucuriile nu ar exista etc. Insa trebuie sa iei aminte ca daca o pasiune ajunge sa nu mai fie pasiune, trebuie sa faci loc pentru altele, pentru alte motive de a fi fericita. Asta e motivul care ma ajuta sa privesc inainte, fara remuscari.
Auto-sugestia in orice situatie pentru mine, este adevarul, si pana nu gasesc adevarul care ma satisface, nu ma simt bine (asta dupa multe dureri de cap). Treaba asta cu dragostea e o pasiune este o concluzie adevarata si am ajuns la ea inghitind multe alte adevaruri care mi-au convenit si altele care nu mi-au convenit.
Inainte ma convingeau altii, dar acum cred ca sunt si eu in stare sa vad ce n-a mers si de ce. Si daca intr-adevar s-a meritat sau nu.
Auto-sugestii sunt multe.ideea e sa fie si adevarate. De exemplu: exista mai bun; eu pot mai bine de atat doar ca el m-a privit slaba si nu m-a inteles cand eram intr-o perioada grea, lasa ca-i arat eu ( doar ca nu mai ai chef sa-i arati data viitoare, pentru ca nu va mai fi data viitoare, doar te vei satisface pe tine insutihappy ); nu m-a iubit pentru ceea ce sunt, a incercat sa ma schimbe sau s-a dus la alta pentru a capata ce nu putea avea de la mine etc.
Sunt prea multe motive datorita carora nu ne convine ceva, nu trebuie sa fii trista pentru ca ai mai invatat inca unul happy. Nasol e atunci cand te lovesti de acelasi obstacol de mai multe ori. big grin

| zuzulici a răspuns:

Altii niciodata nu o sa te convinga, cred ca tu singura itii dai seama ca te-ai plictisit sau ca nu te mai merita, daca nu te mai merita inseamna ca ti-ai dat seama ca si-a batut joc de relatia voastra sau doar nici el nu mai vrea si nu stie km sa-ti zic... daca tu te-ai plictisit recunosti senzatia:**:

| katia a răspuns:

E inutil ca sa-ti zic eu lasa-l ca nu e potrivit tie daca tu in inima ta simti ca e potrivit! Depinde de tine trebuie sa vezi tu:poate te-ai indragostit de o persoana iar acum s-a schiombat total si nu-ti mai place.Depinde sub ce ce aspecte s-a schimbat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand simti ca relatia ta nu merge, trebuie in primul rand sa-ti pui o serie de intrebari la care sa-ti dai singur/a raspunsul. Cea mai buna intrebare la care iti poti raspunde este : " Ce vreau eu intr-o relatie?" si ce primesti de fapt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic.Ba lupti in acelasi sens pentru ea. Daca nu "este"oricum va muri singura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai.eu una incerc sa gasesc toate defectele posibile ale acelei persoane(asta in cazul in care chiar nu mai vreau nimic si vreau sa uit totul)si tot ce a mers rau in relatia noastra.nu ma mai gandesc la lucrurile frumoase. apoi incetul cu incetul imi revin.ies cu prietenii, rad, ma distrez si trec peste!

| Maia a răspuns:

Cand am o relatie care nu merge renunt pur si simplu, port o discutie amicala cu respectivul si ii zic ca relatia nu merge si ca vreau sa o incheiem inainte de a fi prea tarziu.Nu m-am gandit niciodata la "a ma convinge pentru ca o persoana nu ma merita", eu am cautat motive plauzibile pentru a ma convinge ca trebuie sa ma desprind de respectivul, cum ar fi:nepotrivirea caracterelor sau monotonia in relatie.Ca sa renunti la o relatie trebuie sa te gandesti la viitor si in nici un caz la trecut happy!

| Dyingfetus a răspuns:

...Ma conving altiistraight facestraight facestraight facebig grinbig grin
hihi - hoho

| irinutza_7615 a răspuns:

Buna Anca.
Din propia experienta pot sa-ti spun ca de multe ori esti constienta ca relatia merge prost sau nu te merita dar din cauza ca te-ai obisnuit cu el ai impresia ca daca va despartiti esti perduta.
Pai nu este asa...mai intii de toate ca sa-l pot uita nu-mi ramine decit sa-mi amintesc de clipele care imi era prost cu el, de certi sau de momente mai putin placute dar in nici un caz dupa o despartire sa suspini dupa acele clipe frumoase de neuitat, pentru ca-ti complici viata mai tare.Pentru a te convinge ca persoana data nu te merita puneti in evidenta toate calitatile tale pozitive si comparale cu a lui si sunt sigura ca te vei convinge ca tu esti mai presus decit el.
Anca nu te asigur ca va merge si la tine insa iti spun un singur lucru -ASCULTATI INIMA!
si nu in ultimu rind iti urez MULT SUCCES!