| Cataa9 a întrebat:

Care ar fi cauzele incalcarii dreptului la opinie in cazul minorilor?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Răspunsul este simplu. Minorii nu au drptul al opinie(la egal cu adulții) deorece încă nu sunt suficient de dezvoltați psihic(chiar dacă ei cred asta si depinde de stadiile de dezvoltare se cred cei nmai tari și grozavi, deși nu si și apoi o să le treacă în 4 luni) nu sunt suficient de maturi psihic încât să poată lua unele decizii si să răspundă personal pentru ceea ce fac.în unele sate vârsata de majorare ajunge și la 21 de ani, dar și la noi căîn alte state minorul răspunde pentru ceea ce face de la 14 sau 16 ani(nu mai țin minte exact), dar fiind sub 18 va plăti cu juma de pedeapsă. Asta a fost din punct de vedere legal.Moral ar trebui să aibă și minorii de peste 14 ani un cuvânt de spus nu să fie tratați în genul „taci ca ești mic" atât de părinți cât și de restul adulților, nu mi se apare corectă această mentalitatea a românului în special a celui ce a fost crescut în epoca de aur și a rămas cu sechelele de atunci. Până se va schimba mentalitatea asta intrigantă și după mine tâmpită mai trebuie să treacă 3 generații de nu mai bine.Succes

2 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
In primul rand se considera minor pana la o anumita varsta, de obicei considerata pana la 10 ani, din punct de vedere juridic ( in procese ) sau dupa 16 ani din punct de vedere al drepturilor.
Acuma trebuie sa intelegi ca tinerii se expun mult mai multor riscuri decat oamenii adulti tocmai din dorinta de a stii si a cunoaste mai mult, dar legal in fata legii parintii raspund pentru acestia si actele lor. Totodata se considera exprimarea de opinie - exprimarea concreta, clara, intr-un limbaj coerent a opiniei care poate avea un impact pozitiv sau negativ asupra auditoriului. Sunt mai multe si pe masura ce o sa creti o sa ai ocazia sa le inveti pe toate happy

| STR1K3R a răspuns:

Habar n-am