| addictedg a întrebat:

Care credeti ca ar fi comportamentul ideal parinte - adolescent? Unii parinti sunt prea delasatori si altii care isi tin odraslele prea din scurt. Voi ce spuneti? Cat mai multe pareri!

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pot să-ţi răspund cum NU ar trebui să fie: http://tiny.cc/ETEOM.

S-auzim de bine.

| PetreConstanta a răspuns:

Parintele trebuie sa fie prieten cu adolescentul Dar si asa poti sa o dai gres Omul se mai satura si de bine nu numai de rau

| sonya a răspuns:

Buna. O relatie parinte-copil nu va fi niciodata perfecta. Insa trebuie sa existe o comunicare intre cei 2, astfel incat fiecare sa isi poata expune parerea chiar daca celalalt nu este de acord cu ea. Atat timp cat exista si intelegere cu atat mai bine. Din punctul meu de vedere tine si de educatia primita, cum s-ar spune de cei 7 ani de acasa. De la o varsta nu mai este usor sa te schimbi. Nu sunt de acord cu parintii care isi tin din scurt copiii si nici nu cei care ii lasa prea liberi. Trebuie sa exista o cale de mijloc astfel incat sa castige ambele parti. Poate pe moment rezultatele nu se vad, dar mai tarziu cu siguranta da. Fiecare parinte isi educa copiii cum stie mai bine, nu este nimeni in masura sa spuna cum sa o faca. Atat parintele cat si copilul percepe realitatea altfel, fiecare vede alt film, insa consecintele sunt cam la fel. Sa fii deschis si sa iti sprijini copiii in orice ar face si niciodata sa nu spui Nu pana nu analizezi din toate perspectivele.
Succes!

| lauracraciun a răspuns:

Pai eu spune ca eu si mama mea avem o relatie aproape idealathinking nu-mi da libertate cat mi-as dori eu insa imi ajungelaughingpot vb cu ea despre baieti, despre absolut orice imi da sfaturi, imi spune parerea ei.la shopping mergem aman2 eu ii dau sfaturi, ea la fel si de obicei imi cumpara oricehappy. cand vn vorba de iesit afara ma lasa pana la ora 22. poate ca mi-as dori mai mult insa o inteleg ca e parinte si fiind noasptea afara te intrebi de fiecara data unde iti este copilul.mai ales tinand cont ca sunt fata si exista asa de multi nesimtiti pe strada care se iau de fete.in rest ma incurajeaza sa ies la plimbare si este mandra de mine pentru c invat ff bine la scoala deci nu am problemehappy.asa vad eu o relatie ideala.sa poti vorbi cu parintii tai si sa te asculte.sa nu incepe sa tipe la tine cqand gresesti.ci sa iti explice pentru ca tipand nu ajungem nicaierihappy. trebuie sa fie o persoana la care sa stii ca poti apela oricand si nimeni nu iti sunt mai buni prieteni decat parintii tai.ei de fiecare data iti vor vrea binelewinking

| Kannaaaaa a răspuns:

Orice parinte vrea sa isi protejeze copilul. acum depinde si de adolescent daca e unul mai destrabalat trebuie sa fie mai dur ( nu cu bataie, dar sa fie mai aspru ), dar exista si adolescenti mai cuminti care nu sunt asa "petrecareti" si parintii au mai multa incredere in ei, fiecare isi cunoaste odrasla si stie cat il duce capu`. Conteaza enorm de mult cum ti-ai educat copilul, iar la varsta adolescentei (cea mai frumoasa varstalove struck) noi adolescentii vrem sa descoperim mai multe sa incercam lucruri noi, este o etapa a maturizarii in care pana invatam gresim iar parintii sunt alaturi de noi ca sa ne sprijine. Ca parinte ar trebui sa fim mai ingaduitori ( nu foarte mult ca ce e prea mult strica) dar sa incercam sa ne intelegem adolescentii cu vb buna si sa-i lasam sa invete din greseli, parerea mea happy

| Moiseicip a răspuns:

Eu cred ca ar trebui si parintele si adolescentul sa fie intelegatori sa discute ori ce problema sa se dea sfaturi unul celuilalt, poate asa va fi bine