| traficanta a întrebat:

Care credeti ca ar fi (fost) cel mai bun profil la liceu? Si chiar facultate. Adica sa urmezi niste sutdii care sa iti asigure un viitor. cat mai bun?

Răspuns Câştigător
| Blue_2910 a răspuns:

Ca profil de liceu cred ca cel mai bun e mate-info. De aici poti sa te indrepti spre orice facultatea, chiar spre cele ce tin de partea umana. Asa ai 4 ani la dispozitie sa descoperi ce ti-ar placea sa faci si ce se merita sa studiezi. Dar sa stii ca in ziua de azi facultatea iti pune doar niste baze, daca vrei sa reusesti sa faci ceva trebuie sa inveti de unul singur.

6 răspunsuri:
| Altair22 a răspuns:

Pentru liceu, as da spre mate-info simplu, mate info bilingv, stiintze ale naturii bilingv... Pentru filo, trebuie sa fi chiar bun atat la partea orala cat si cea gramaticala scrisa, exprimare. ( asta daca vrei sa-ti gasesti ceva sa lucrezi pe domeniu in viitor; pe partea asta se cauta varfurile chatterbox rolling eyes ) - asa-i sora`mea.

Faculta... hmm.stiintzele economice. MEDICINA pff. se cere. Farmaceutica. IT. Inginer IT. Programator ( aici cam tot ce tine de informatica, preluarea datelor) Design ( grafic, ambiental ). Sunt multe chestii.

Dar pe mine cineva m'a sfatuit : niciodata sa nu faci ceva din obligatie, mai bine incearca sa faci ceva din vocatie. Sa'ti placa cu adevarat, ca altfel, vei ramane inchis/a intr-un birou, sau sa ai un sef care sa te faca pilaf 24/7, sa fi la cheremu altora. Parerea measad Insa daca inveti smug vei fi tu sef/a laughing

Multa baftahappy

| SeNyS a răspuns:

Depinde ce iti place si tie, pe ce ai vrea sa te axezi.Eu as zice ca profilul economic, acolo sunt si eu, insa nu imi prea place contabilitatea. teoria'i una practica alta! Mult succes:*

| andalu a răspuns:

Software(liceu - profil real, informatica intensiv) sau inginerie(liceu - profil real, fizica intesiv). Intotdeauna va fi nevoie de asa ceva si cu atat mai mult de programatori avand in vedere ca lumea a inceput sa fie din ce in ce mai dominata de electr care trebuiesc programate (telefoane mobile, roboti, diverse softuri pentru usurarea muncii in intrerprinderi etc.)

| anonima_4990 a răspuns:

Stiinte sociale - drept

| anotherchild a răspuns:

Mate-info [informatica intenstiv]

| AldeaDorin a răspuns:

Dupa mine cred, ca cel mai bun profil de la liceu e Mate-info, iar la facultate cred, ca dreptul ar fi cea mai buna alegere.
Funda?