| whatevernvm a întrebat:

Care credeţi că este motivul pentru care tineretul din ziua de azi se maturizează sau doreşte să se maturizeze mai devreme?

Răspuns Câştigător
| CapitanuSemafor a răspuns:

Prea multa informatie in jurul lor, TV, Internet despre cat de "cool" e sa fii un rapper periculos, care se drogheaza si are mereu o arma mereu langa el si cat de mult sex au parte aia peste 18 ani si ce "misto" e sa fii adult/burlac si sa te culci cu alta femeie in fiecare zi si alte balarii.
Nimeni nu le mai aminteste ce frumos e sa fii copil, ce bine e sa te joci, ce lume fara griji, ce oportunitate unica...
De aceea majoritatea ajung niste drogati inculti. Fiindca sistemul vrea sa fim niste tampiti care nu gandesc pentru ei, care cred ca, ce este rau si prostesc este de fapt "misto" si normal.
Mai sunt si fetele de 15 ani care cad in nu stiu ce depresii si se sinucid ca "viata este prea grea" - un exemplu perfect, fiindca nu sunt educati la o viata plina de rationament, logica si gandire proprie ajung sa nu stea sa se gandeasca ca "e o suferinta de moment, nimic special, mai bine ma bucur de viata, inca sunt copil".
Abia daca mai am cu cine vorbi. Ies foarte multi prosti pe banda in ultimii ani...

3 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Nu se maturizeaza mai repede ci mai incet, adolescentii din ziua de azi sunt mult mai naivi decit cei din urma cu 20 ani. au parte de mai multa informatie, mai multe experiente dar nu stiu sa se raporteze la ele in mod corect.
cit priveste motivul pentru care vor sa se maturizeze mai rapid e presiunea mai mare exercitata de societate, toti se asteapta de la ei sa fie responsabili ca niste adulti desi nu sunt invatati sa gindeasca critic si sa judece cu mintea lor (ceea ce inseamna sa fii adult cu adevarat, nu sa faci sex anal la 14 ani).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de ce, adica de tampiti, scuze de cuvant. eu am aproape 20 de ani, dar as da orice sa fiu iar mica crying

| crazyboy_4415 a răspuns:

Ohhhsad si eu imi doresc sa fiu cu cativa ani mai mic pentru ca eu inca am o minte de copil si am 16 ani, mereu ii vad pe prietenii mei ca trec pe langa mine si imi zic ca se duc in cluburi si alte locuri nu ca asta nu ar fi ceva normal dar sau matuirizat prea repede si nu mai stiu sa faca lucruri distractive cum ar fi sa se joace ceva sau nu stiu...imi doresc sa am din nou 10-11 ani ca sa ma pot bucura de copilarie din nou si mai mult!:X