| AlinaAlbiNuTza a întrebat:

Care este deosebirea dintre comportament civilizat si comportament civic?

3 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Comportament civilizat: nu arunci gunoaiele pe langa cosul de gunoi.

Comportament civic: daca gasesti gunoaie pe langa cosul de gunoi, le strangi si le pui in gunoi.

Este fortata comparatia dar cam asa stau lucrurile...
Din punctul meu de vedere, comportamentul civilizat se refera la a nu-i deranja pe ceilalti iar cel civic la a-i ajuta pe ceilalti.

| robertpaul a răspuns (pentru Yugeen):

Yugeen,merita funda...hai repede cu funda, ca alt raspuns mai bun, n-ai sa primesti.)))

| AliceThai a răspuns:

Comportamentul civilizat presupune ca tu ar trebui sa-l ignori pe ala care-ti taie fata cand stai la coada la bilete, de exemplu, pentru ca probabil are motive serioase de se grabeste si nu se aseaza la rand iar tu nu vrei sa-i faci un rau si sa-l impiedici ci dimpotriva, vrei sa-l ajuti, caci in asta consta faptul de a fi civilizat. Comportamentul civic presupune ca tu ar trebui sa-l atentionezi ce cel care-ti taie fata deoarece la rand s-ar putea sa fie altii care au motive mai serioase sa-si cumpere biletul mai repede decat el si pana la urma, astea sunt regulile, daca toti cetatenii fac asa, de ce sa fie el care nu respecta regulile!?
...si mai fortat happy