| ArkanHell a întrebat:

Care este evolutia unui adolescent crescut singur mai cam toata viata cu parinti care nu le pasa aproape deloc de visele si dorintele lui? Ce ar putea deveni in viitor?

29 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

O fire inchisa, trista, rece cu cei din jur!

| Zenithf a răspuns:

Poate un alt Sung Bong Choi?
http://www.youtube.com/watch?v=1jnalTRJhyo
Nu poti stii niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai asa sa ne intelegem mai bine, cum adica nu le pasa de dorintele si visele tale, care ar fi acestea? scrie cateva din dorintele tale daca nu sunt indiscret

| blueheart a răspuns:

Depinde de fiecare adolescent in parte,depinde ce dorinte are,depinde de scopul pe care si-l alege in viata. La varsta adolescentei ni se pare ca parintii nu ne inteleg,ca ei hotarasc in numele nostru pentru ca ei au experienta mai multa. Mai sunt si parinti carora nu le pasa de copiii lor sau sunt prea ocupati sa le pese. Si atunci e si mai greu pentru adolecent,pentru ca ar avea nevoie de un sfat,de cineva caruia sa-i pese de gandurile si sperantele lui.
Dar,daca esti destul de [puternic, daca iti alegi cu grija ceea ce vrei sa fii in viata, daca te lupti pentru a dobandi ceea ce iti doresti, o poti face si fara ajutorul lor.
Eu m-am descurcat singura, nu pentru ca nu aveam nevoie de ajutor sau ca parintilor nu le pasa de mine, ci pentru ca am fost ambitioasa.capoasa si am vrut sa fac totul de una singura. Si sunt o persoana normala, am prieteni speciali, un serviciu la care ma duc din placere, zambesc si poate ca sunt mult mai normala decat multi adolecenti carora parintii le-au pus totul pe tava.
Fii tu si lupta pentru lucrurile pe care le doresti. Nu conteaza daca esti singur sau daca esti inconjurat de o multime de oameni. Dorintele si sperantele sunt ale tale, tu te vei bucura de ele. Si oricate greutati vei intampina te vor face mult mai puternic.
Iti doresc ca toate sperantele sa ti se indeplineasca si sa ramai mereu puternic. O seara frumoasa iti doresc! happy

| AlleSss a răspuns:

Heii!
Ori eviti astfel de oameni ori ii ajuti. Ei vor deveni reci, dezorientati si foarte rai.
Bafta!

| Maya2014 a răspuns (pentru AlleSss):

Tin sa te contrazic.
Nu sunt nici rea, nici rece.

| AlleSss a răspuns (pentru Maya2014):

Heii! Imi cer scuze, dar eu vorbeam mai mult despre mine. Pe mine nu m-a prea ajutat chestia asta si m-am indepartat de toti si de toate ajungand un fel de "fitoasa" si chestia asta m-a facut sa ajung cea mai populara. Parintii imi cumpara ce vreau, nu prea le pasa. Fata cea populara fara suflet. Cam asta sunt eu. Daca te.am ranit in legatura cu ceva, sorry. Asta e parerea mea.ok?

| Maya2014 a răspuns (pentru AlleSss):

Stai,ca m-ai inteles gresit.Nu ti-am reprosat nimic, doar am vrut sa subliniez faptul ca nu toti sunt la fel.

| AlleSss a răspuns (pentru Maya2014):

Ok. Imi pare rau.straight face [Ce ciudat. Nu am mai spus asta de ani intregi]

| Maya2014 a răspuns (pentru AlleSss):

Asta denota faptul ca nu esti atat de rea tongue

| AlleSss a răspuns (pentru Maya2014):

Asta arata faptul ca nu stiu cu ce m-ai induiosat atat de mult. Nu prea-mi place latura asta a mea. Prefer sa raman la cea "sofisticata"

| Maya2014 a răspuns (pentru AlleSss):

Este o latura care te reprezinta, face parte din fiinta ta, fie ca-ti place sau nu.
Nu trebuie sa vada toti cum esti cu adevarat, doar persoanele care merita. happy

| AlleSss a răspuns (pentru Maya2014):

Esti chiar o fiinta inteleapta. Multumesc![Din nou un cuvant nemaifolosit.hee hee]

| Maya2014 a răspuns (pentru AlleSss):

Orice are un inceput.
Nu trebuie sa-mi multumesti, eu spun doar ceea ce vad.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

O fire mai rece.
Dar și asta e un motiv de ambiție pentru tine să îți faci o viață a ta.
Că sunt mulți dădăciți și nu ajung mai nimic în viață...

| Indestructible a răspuns:

Viitorul depinde numai de el. Dacă e inteligent, își dă seama că n-are nevoie de doi părinți cărora nu le pasă de el. Consider că tinerilor de genu li se oferă mai multe șanse de a înțelege viața și greutățile ei, decât un copil răsfățat și îngâmfat care primește tot ce vrea și este mereu ținut în brațe. În primul caz, tânărul învață de mic cum să facă față realității și cel mai important, învață singur, căci nu trăim într-o lume unde totul e roz. În cel de-al doilea caz, răsfățatul nu va înțelege niciodată ce îl așteaptă, sau poate va fi prea târziu și nu va reuși să facă față cum trebuie.

| Maya2014 a răspuns:

Depinde foarte mult de caracterul persoanei in cauza.
Si eu ma aflu cam in aceeasi situatie si deja am ajuns la varsta de 20 de ani.
Visele mele raman intacte si persoanele care ma iubesc si le iubesc le tin langa mine, iar pe cele care nu ma ajuta sa merg mai departe, le indepartez.
Nu este o regula ca toti copii care s-au aflat intr-o situatie de genul sa ajunga rau in viitor.
Trebuie sa inveti sa iti pese de tine, ca altora cu siguranta nu le va pasa.

| Delicacy a răspuns (pentru Maya2014):

Când dai un sfat cuiva, trebuie să ţii şi tu cont de el.

| Maya2014 a răspuns (pentru Delicacy):

Se spune ca e bine sa urmezi sfatul preotului si al doctorului, nu sa faci ce fac ei.
Asta se aplica si in cazul meu.E bine sa mi se ia in considerare sfaturile, dar nu recomand nimanui sa ia exemplul faptelor mele.

| Delicacy a răspuns (pentru Maya2014):

Eu mă refeream la ceea ce zici, nu la ceea ce faci. Ţine cont de sfaturile pe care le dai, te ajută şi pe tine.

| Maya2014 a răspuns (pentru Delicacy):

Tocmai,mai citeste odata raspunsul meu.
Eu n-o sa urmez niciodata acele sfaturi, dar sunt constienta ca sunt bune pentru ceilalti.
Ma mir ca dupa atatia ani nu ma cunosti destul incat sa stii ca nu-mi va pasa niciodata.

| Delicacy a răspuns (pentru Maya2014):

Aşa e, nu-ţi pasă de tine....de aceea eşti încâ tânără şi sănătoasă.

| Maya2014 a răspuns (pentru Delicacy):

Mai ales sanatoasa.
Crezi ca o sa-i pese cuiva? Mie de ce mi-ar pasa?

| Delicacy a răspuns (pentru Maya2014):

Mai întâi trebuie să-ţi pese ţie, şi apoi să ai pretenţia să le pese şi celorlalţi...sau nu.

| Maya2014 a răspuns (pentru Delicacy):

Nu are rost aceasta discutie.Se stie foarte bine regula vietii mele.

| WhiteLover a răspuns:

Il poate deprima si o poate lua pe cai rele, sau asta ii poate da un impuls de a ajunge cineva, de a demonstra lumii ca poate si va reusi

| fazalunga a răspuns:

O sa se inchida in el si o sa aiba o viata trista

| miror a răspuns:

Am doar ceva de zis,,, doar cei care au cunoscut adevarata nefericire,, pot sa cunoasca adevarat fericire, si sa iubeasca din toata inima,, deci acel adolescent cand va intalni persoana care este pentru el va iubi sincer, dar trebuie neaparat sa nu si uite visele si sa nu se dea batut din alupta cu ce vrea,

| Lawsford a răspuns:

Sunt doua situatii: -Copilul devine inchis si rece, iar a doua -devine foarte ambitios si trece peste tot pentru as urma visul.