| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt avantajele casatoriei?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Avantajele casatoriei:
- Vei fi o persoana respectabila in raport cu alta care traieste in concubinaj. Poti avea copii care sa-ti poarte numele si care sa nu se rusineze la scoala ca parintii lui nu sunt casatoriti.
- Certificatul acela de casatorie ofera o mai mare stabilitate relatiei. Nu iesi dintr-o casatorie ca dintr-o relatie aventuriera. De aceea trebuie sa te gandesti bine inainte de a alege alaturi de cine faci acest pas.
- Ai langa tine pe cineva care sa iti fie alaturi la bine si la greu.
- In cazul decesului uneia din parti, sotul/sotia are drept de mostenire asupra bunurilor acestuia ceea ce nu se intampla in cazul relatiei fara acte.
- Avantaje mai sunt multe dar difera de la cuplu la cuplu.

19 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Statul face în așa fel încât încurajează cuplurile să se căsătorească oferind anumite beneficii de care cei care trăiesc în concubinaj nu pot beneficia. De exemplu dacă vrei să adopți un copil cam strâmbă din nas dacă nu sunt cei doi căsătoriți. La fel cum încurajează sistemul școlar și pune bețe în roate homeschoolingului. Ne vrea dependenți de el.

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

"La fel cum încurajează sistemul școlar și pune bețe în roate homeschoolingului. Ne vrea dependenți de el." Bine spus.

Bula
| Bula a răspuns:

Avantajul cel mai mare: poti studia prostia omeneasca, "pe viu", din imediata ta apropiere big grin

| minrest a răspuns (pentru Bula):

Posibil, dar e mai placut sa o studiezi de la o mica distanta. Prostia sotiei iti aduce pagube, si atunci nu o mai poti studia cu obiectivitate.

| Bula a răspuns (pentru minrest):

Dar si daca face prostii, poti interveni mai de aproape. big grin

Vorba bunicului:
"Casnicia este ca o cursa de sobolani: cand esti afara, vrei inauntru, iar cand esti inauntru, vrei afara".

| RAY a răspuns:

Rainbow are foarte mare dreptate in ceea ce a scris, pacat ca nu isi dat fundita in scimb ai dat unor minciuni

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Deci 1. scrie mai corect cand scrii si 2. asa mi s-a parut mie mai corect (la funda). De ce-s minciuni?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Vei vedea in viitor

| Freya1 a răspuns:

Inafara de faptul ca aveti acelasi nume, niste harti care atesta ca sunteti casatoriti, bunuri impreuna nu stiu nu prea vad altele (ma refer la casatoria cu acte ca la doua persoane care sunt impreuna sunt multe avantaje)

| minrest a răspuns:

Depinde de sex. Pentru un barbat nu vad decat avantajul ca poate avea grija mai bine de copiii lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Căsătoria este o afacere formală în cadrul căreia este implicat şi statul.
Singurele avantaje valide pe care le pot vedea sunt cele financiare, iar aici, mai mult în partea femeii.

| cyupaku a răspuns:

Avantajele sunt mai multe decat dezavantajele asta este clar

| minrest a răspuns (pentru cyupaku):

Daca mai imi spui un avantaj clar, in afara de cel mentionat de mine, esti tare.

| cyupaku a răspuns (pentru minrest):

Ai pasarica gratis si la timp

| minrest a răspuns (pentru cyupaku):

Mai degraba ai daca nu esti casatorit. Ce spui tu e gratis oricum pentru un barbat normal. Gratis vorba vine, gratuitate in sens larg nu exista. Libidoul femeii este mai mic decat al barbatului in mod natural, in cadrul unui concubinaj sau al unei relatii femeia nu isi asuma riscul despartirii numai pentru putin sex in plus. Pe cand daca e casatorita, stie ca barbatul nu va divorta asa usor.

| anonim_4396 explică (pentru cyupaku):

Nici măcar atât, stai tu lin.

| Celodrix a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana, eu spre exemplu nu-mi doresc casatorie cu party si toate @%#^-le, sa semnez foaia si imi ajunge. Dar in ziua de azi, aproximativ toate femeile vor rochii albe si petrecere cu toti prietenii si familia si sa joace hore si toate astea. Avatanjul ar fi ca faci bani de pe nunta, fiecare invitat dand o suma de bani si poti strange undeva si la 200 de mil. In rest nu prea vad nici un avantaj al casatoriei. Adevarata casatorie este atunci cand semnezi pe act la primarie ca esti insurat cu persoana 'x' si atat.

| StrongHeart a răspuns (pentru Celodrix):

La asta adauga ca la noi e pe sistemu vii la mine vin la tine, deci practic banii aia ii platesti inapoi in timp.

| xSega a răspuns (pentru Celodrix):

Căsătoria cu rochie de mireasa și petrecere de 5 stele a fost inventata pentru companii ca sa facă profit de pe urma lor