| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt bolile si suferintele create de gelozie?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

In plan fizic, se poate manifesta in diverse moduri. Cel mai des boli ale sistemului digestiv, infectii in gat, probleme de vedere (daca 'inchizi ochii' la inselatul celuilalt). Suferintele psihice: tendintele paranoide se accentueaza, relatia se imbolnaveste, unul dintre parteneri il molipseste si pe celalalt...

3 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Votez cu psiholoaga

| Onutzu a răspuns:

Crize, nervi. Poate si ceva dureri de cap.

| covexrobu a răspuns:

Sunt multe si neplacute. Prima din ea cred ca ar fi violenta fizica si verbala a doua starea de paranoia si de exasperare ca nu stii ce face si unde este partenerul tau. Ganduriile disperate si negre mai pot aparea din aceasta cauza. Cel care sufera de gelozie poate sa o ia razna si sa faca multe tampenii pe care nici nu ti le poti imagina.