| NicoletaNico a întrebat:

Care vi se pare diferența ideală de vârstă între frați? Voi aveți un frate sau o soră? Cum vă înțelegeți? Dar... diferența de 14 ani vi se pare foarte mare și nepotrivită?

Răspuns Câştigător
| copiladolescent a răspuns:

Diferenta intre mine si fratior este de 5 ani (eu 16, el 21), desi suntem niste frati pic si poc, o combinatie intre imbratisari, karate si comedie, cateodata consider ca fratii ar trebui sa fie mai apropiati ca varsta 1-2-3 ani fiindca astfel vor avea aproximativ aceleasi mentalitati, se vor distra mai bine de cand sunt copii, se vor intelege unii pe alti mai bine. despre diferenta despre care vorbesti tu, cea de 14 ani, copilul cel mare va deveni foarte protector dar relatia va fi una frumoasa. eu am o prietena care are o surioara cu 11 ani mai mica si spune ca de multe ori ii inveseleste ziua, desigur vor fi si momente in care va trebui sa ai grija de ea cand tu ai prefera sa fii in cu totul alta parte. multi paritii le dau multe responsabilitati copiilor mai mari, in special daca esti fata, dar asta depinde strict de cum sunt parintii tai si cum decid sa iti creasca fratiorul/suriaoara. Sper ca te-am ajutathappy

6 răspunsuri:
| Fiction a răspuns:

Pai..intre mine si sora mea vitrega e diferenta de 20 de ani.Ne inteleg foarte bine, chiar daca ne vedem rar.Mai am o sora cu 2 ani mai mare, si una cu 8 ani mai mica.Ma inteleg prost cu ele, ca sa zic asa, adica ne certa macar de 2 ori pe zi, dar tinem una la alta mult.

| zăGhost a răspuns:

Diferenta ideala mi se pare de 2-3 ani.
Am un frate mai mare cu 12 ani si sincer nu recomand o astfel de diferenta intre frati pentru ca ajungi la un moment dat sa n-ai prea multe in comun si e cam sec.

| AleAnyo a răspuns:

Da, cea mai buna diferenta de varsta e de 2 ani - 2 ani jumate maxim.
Asa, cei doi pot copilari impreuna si totusi, parintii nu trebuie sa se chinuie foarte tare in acelasi timp cu amandoi, deoarece cel mai mare deja este cat de cat constient si intelegator (in majoritatea cazurilor)

| AleAnyo a răspuns (pentru AleAnyo):

Aaa, da, fratele meu e mai mare decat mine cu 2 ani jumatetongue Si ne certam in fiecare zi, dar avem pareri apropiate, de-asta ne intelegem reciproc:*

| FortaSteaua2012 a răspuns:

Eu cred ca diferenta ideala este de 4-5 ani. Am si eu un frate. Ne mai batem cateodata dar in rest ne intelegem bine. Diferenta de 14 ani nu este nici foarte mica dar nici foarte mare.

| Jolly12 a răspuns:

Buna Nico...intre mine si fratele meu e o diferenta de 15 ani eu 20 el 5 ani.E destul de greulaughingNu prea ma inteleg cu el...e foarte razgaiat, ma batelaughing dar na nu am ce sa ii fac.Dar am o multumire cand il vad cum creste si ca ii place sa invete lucruri noi, cand il imbrac cu hainute dragute si imi zice Dadabig grin