| intelectualul a întrebat:

Cat de mult conteaza orientarea religioasa in alegerea unui potential sot (sotie)?

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Mi-a ajuns ce-am vazut intr-o familie in care sotul era musulman iar sotia catolica(reformata)! --- deci, conteaza!

| PetreConstanta a răspuns:

Daca una din cele 2 parti nu are credinta nu are ce cauta langa cel credincios - un mar sticat strica un tir cu mere

| EmaS a răspuns:

Foarte mult.Trebuie ca amandoi sa aiba aceleasi convingeri religioase.

| PinkPanther a răspuns:

Nu cred ca este foarte importanta orientarea religioasa. Mai mult conteaza compatibilitatea si intelegerea dintre cei doi. Este important sa gandeasca la fel, fiind de religi diferite s-ar putea sa apara niste discrepante dar cu bunavointa si intelegere acestea se pot rezolva. Depinde doar de cei doi.

| maissner a răspuns:

Conteaza! Mama e adventista, tata e pendicostal. Au fost casatoriti un an(eu an 17.in fine.treci peste amanuntul asta cu anii). Se certau des.si ghici de la ce pornea totul.de la religie...in fine.pentru mine a fost o trauma.S'au divortat...acum fiecare cu drumul lui. Dar nu pot spune ca e o regula. Cunosc si oameni care au religii diferite, sunt casatoriti si fericiti. Deci iti pot garanta ca chestia asta tine si de caracterul omului, nu doar de religia pe care o urmeaza. Daca va iubiti va respectati convingerile si nu o sa va bateti care are dreptate. Dar daca e unu habotnic(nu stiu daca am scris binebig grin) celalalt o sa fie ori surghiunit ori cei doi o sa se certe ca chiorii. Deci sunt 2 variante. Nimeni nu iti poate spune ca trebuie sau nu sa aiba aceeasi credinta. Dragostea adevarata + un caracter de nota 10 = intelegere in orice situatie happy. Sper ca te'am ajutat :*

| d1onn5o a răspuns:

Depinde cat de mult gandirea alesului/alesei este influentata de orientarea religioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deloc. Înainte de orientarea lui religioasă contează caracterul lui.Atâta timp cât nu va încerca să-mi bage pe gât ce crede el, e ok. Ştiu să respect gândirea fiecăruia şi să-i accept pe toţi aşa cum sunt.Asta ar trebui să facă şi el pentru mine. Dacă nu o face, atunci va conta şi orientarea lui religioasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza foarte mult daca este o persoana ce isi practica cu ardoare credinta. La un moment dat vor veni si tensiunile, disensiunile din aceasta cauza. In plus, mai sunt multe persoane care se declara foarte religioase, sunt extrem de zeloase in practicarea ritualurilor specifice, insa viata lor e departe de orice credinta. Pe dinafara sunt extraordinari, dar cand ajungi sa-i cunosti mai deaproape iti dai seama ca sunt mari fatarnici. In plus, credintele foarte "departe" una de cealalta, cum este exemplul de mai jos musulman-catolic, dat de Alessia5158, vor punr totdeauna probleme. Insa, stiu si persoane de credinte diferite, care se inteleg foarte bine. O duminica sunt la biserica unde merge el, cealalta duminica la biserica unde merge ea. In fond exista un singur D-ZEU. Depinde cum am fost invatati sa-l percepem. Daca ne inchinam in feluri similare in linii mari, merge. Daca nu, e mai bine sa renunti. Succes!

| CoOL4236 a răspuns:

Eu zic sa nu te abati de la credinta ta... chiar daca esti influentat de iubire si numai stiu ce... sa zicem daca ala e satanist iar tu ortodox/a ce faci te faci satanista?
mai bine ramai la credinta ta