| anonim_4396 a întrebat:

Cat este de util un telefon mobil copiilor? la ce varsta daruim copilului un mobil? eu vad copii de clasa 1 care au mobil si mi se pare deplasat.isi ocupa timpul cu bip-uri, mesaje, melodii, jocuri etc.nu e normal.pai la 18 ani ce le mai daruim?

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Eu am trait foarte bine si fara telefon mobil, nu ii vad rostul la un copil asa mic, ii rapeste copilaria. Poate de prin clasa a 7-8a e ok.

15 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Acum sunt alte vremuri. Evoluam si trebuie sa ne adaptam.Acum 800 de ani traiam foarte bine fara apa calda, fara dus...si altele.Eu zic ca e foarte util telefonul pentru un copil de 9-10 ani. E bine sa stii mereu unde este si daca doamne fereste copilul dispare, poate fi localizat dupa pozitia mobilului prin GPS. Iar la 18 ani ii luam masina, sau le facem cadou scoala de soferi, dupa posibilitati.

eileen
| eileen a răspuns:

Iti dau dreptate nenake, eu am avut primul mobil pe la 19 ani, iar cand am fost mica, parintii mei aveau incredere in mine, stiau unde ma gasesc pentru ca mi-au dat o buna educatie si nu stateau cu frica.

| borsec a răspuns:

Sunt si nu sunt de acord, in sensul ca e bine pentru ca stii mai tot timpul unde e, stii ca e bine, dar pe alta parte nu e bine ca-si umple timpul cu tampenii in loc sa fie atenti la ore ei isi dau beep-uri intre ei.

| bunica a răspuns:

Pentru copii telefoanele din punct de vedere medical nu sunt bune, din punct de vedere practic sunt utile.

| cribus a răspuns:

Nu pentru copil e util pentru parinti pentru ai verifica...

| anonim a răspuns:

Pai tu vrei sa le mai poti darui ceva la 18 ani? la acea varsta deja isi iau singuri. daca vrei sa le daruiesti ceva, fa-o cat mai este vremebig grin

| alexam a răspuns:

Primul mobil mi l-am luat de nevoie, pentru serviciu, si asta se intampla la 3 luni dupa ce m-am casatorit, asa ca fii sigura ca al meu copil nu va,, pupa,, mobil, decat spre 18 ani, asa... Pentru ce sa se radieze?

| buburutza a răspuns:

Daruindu-le mobil copiilor ne este noua ca parinti mai util decat lor.Parerea mea este ca ii poti da copilului telefon daca chiar crezi ca ai tu ca parinte nevoie(binenteles nu sa-i dai un telefon de ultima generatie, ci unul simplu si functional). Eu spre exemplu am o fetita de 3 ani si jumate pe care o mai las din cand in cand la neamuri( cand suntem la servici)si decat sa-i deranjez pe ei toata ziua, mai bine i-am lasat ei un telefon si vorbesc cu ea.Si apropo -copiilor de acum va trebui la 18 ani sa le luam OZN-uri la cum evolueaza lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Trăim în secolul tehnologiei la foc automat.
Copii din ziua de azi au preocupări, gen: calculatoare, telefoane mobile, limbii străine, etc.
Tu decizi ce este mai bine pentrul el.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este vorba de cadou, este vorba de siguranta copilului.ai mei au fiecare cate un mobil si stau aruncate prin casa, nimeni nu le baga in seama.adevarul ca nici eu nu sunt un exemplu pentru ei in folosirea mobilului, habar nu am ce numar am la mobil si nu vorbesc mai mult de 2 ori pe saptamana. daca o ia ca pe un cadou sau favor sigur ca la 18 ani o sa iti ceara un elicopter, trebuie sa invete ca mobilul este necesar, nu se uzeaza inutil si mai ales trebuie sa aiba un credit si numere de telefon limitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A devenit un accesoriu util. Parerea mea este ca e bine sa aiba mobil. Sint situatii in care chiar ar avea nevoie si poate folosi numarul de urgenta. Parintii nu sint mereu in preajma. In plus il poti controla din cind in cind. Pe de alta parte, are si calculator, agenda, calendar. Eu cred ca este util.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

am omis sa spun ca nu am copii...intrebam pentru nepotelul meu... mi se pare cam aiurea ca din clasa 1 a inceput sa bazaie ca vrea mobil...adica.la ce ii foloseste mobilul? ma intreb eu? nu cumva mobilul prezinta un pericol pentru un copil asa mic? vreau sa spun prin asta ca oricand poate fi batut de un coleg mai mare ca sa i-l fure.si atunci care este avantajul? eu am crescut fara mobil si atatea persoane ca si mine si totusi a fost bine.acum copii de mici vor bani, mobile, calculatore...in oarecare masura sunt de acord dar totusi mi-ar parea normal pe la 13, 14 ani sa aiba si mobil.eu una am avut primul mobil la 18 ani.si nici nu i-am simtit lipsa...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O masina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Jocuri de copii cu varsta de 7 ani

| Avril:x a răspuns:

Eu am telefon din cls a-3-a, iar acum sunt a-5-a