| Lexi a întrebat:

Ce ai face... daca ai afla ca mai ai doar o saptamana de trait?

Răspuns Câştigător
| scriitor a răspuns:

Aş face doar ce fac oricum: aş zâmbi la oameni, la animale, la copaci şi la flori, m-aş bucra de fiecare clipă cât încă mai simt, mai văd, mai aud. Aş săruta ţărâna care m-a născut... şi aş plânge ştiind că în curând nici măcar lacrimi nu voi mai avea. Dar m-aş împăca şi aş pleca linistit căci nu cât trăim contează ci cum trăim, la ce intensitate.

13 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

De la cine sa aflu? Nimeni nu stie cate zile are omul!
Nici cand sufera de o boala incurabila..., si medicii se mai insala!
In ghicitorisme NU cred!
In principiu, nu as vrea sa stiu cand mor sau cum o sa mor!
Nimeni nu e pregatit pentru asta!
Cei bolnavi si foarte suferinzi si-o doresc pentru a scapa de chinuri..., dar nici ei nu vor cu adevarat!
Cei care se sinucid..., nici ei nu au vrut cu adevarat, a fost un gest la disperare..., oricare ar fi fost cauza! Daca aveau un sprijin moral..., nu o faceau!
NU vreau sa stiu cand mor!
Totusi..., mi-as lasa un testament in care as desemna un beneficiar al bunurilor mele...
M-as filma pe o caseta, pe care as cere, printr-un bilet lasat scris, sa fie pusa in ziua inmormantarii, prin care le-as "vorbi" celor veniti sa isi ia ramas bun! Acolo, dupa ce mi-as lua ramas bun de la toti, as zice multe din lucrurile pe care deocamdata le scriu si poate am sa le si public...
In rest ...as face ce fac intr-o zi obisnuita... poate as cauta sa ajut si mai multi oameni! Asa macar stiu ca las ceva in urma si ca nu am trait degeaba!

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cred ca m-as dezlipi de calculator si m-as plimba. Mi-as vizita parintii si fratele, (care stau departe de mine si pe care ii vad doar de vreo 2 ori pe an), n-as mai gati, n-as mai face curatenie, as citi o carte foarte buna si as merge la bazin sa inot... Preferabil ca sa fie vara, bazinul sa fie afara si eu sa fac pluta sa privesc norii cum se duc si soarele cum straluceste in apa. As incerca sa las ultimele sfaturi pentru fiica mea si i-as spune ca sunt multe ganduri si sfaturi pe care poate sa le citeasca de aici. As incerca sa-mi las ordine in hartii, sau mai bine nu, pentru asta il am pe sotul meu - el e ordonatul familiei. Eu m-as simti bine alaturi de ei si as pretui fiecare moment.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Nu as zice nimanui.
As face o excursie prin toate locurile pe care mi le-am propus sa le vizitez in viitorul apropiat, dar timpul nu imi permite: 1 zi in Dubai, 1 zi in Paris.As cumpara pentru fiecare persoana importanta din viata mea cate un suvenir care sa le aminteasca de mine. A treia zi mi-as lua prietenii si am merge in Amsterdam pentru ca am facut un pact, ca la terminarea liceului sa mergem toti intr-o excursie de 3 zile la Amsterdam. A 4-a zi as face bungee jumping pentru ca imi doresc de mica sa fac chestia asta si pana acum nu am avut ocazia. Mi-as face un tatuaj cu pozele alor mei.
A 5-a zi as sta singura de dimineata pana seara si as scrie niste ganduri frumoase pentru toti oamenii care au contribuit la formarea mea si carora le sunt recunoscatoare. Pe aceeasi foaie as scrie toate chestiile interzise pe care le-am facut si pe care nu le regret.In afara de chestiile ce am promis sa le duc cu mine in mormant.
A 6-a zi mi-as rezerva-o tot mie. Mi-as petrece toata ziua intr-un salon de infrumusetare.As face baie in ciocolata.As sta 2 ore la masaj.Seara as da o petrecere cu prietenii mei si mi-as face poze cu ei. Vreau sa isi aduca aminte de mine asa cum am fost tot timpu...vesela.
Ultima zi mi-as petrece-o cu familia mancand tortul meu preferat pe care il face bunica. Mi-as face poze cu familia.As pune jurnalul pe care l-am scris intr-o cutie si le-as spune sa o deschida a doua zi.
M-as pune in pat, m-as da cu parfumul meu preferat, mi-as lua jucaria de plus in brate si as face nani-nani.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

As calatori... As vizita toate persoanele dragi pe care dintr-un motiv sau altul nu le-am mai vazut de mult. Mi-as cere iertare daca le-am gresit cu ceva... Le-as ura toate cele bune... iar apoi as disparea... m-as refugia undeva...

| leluc a răspuns:

As intra in panica din lipsa de timp happy

| cribus a răspuns:

Tu stii ras meu la intrebarea ta.....nu mai am nimic de pierdut

| anonimvirtual89 a răspuns:

Sincer eu m`as imbata zi si noaptebig grin ...as face orice sa ma simt binetongue

| CAsToReL a răspuns:

As incerca sa fac cam tot ce mi-a scapat in viata asta, oricat de wild, interzis, nasty sau freaky ar fi...

| LittleZyzy a răspuns:

In primele 2 zile cred ca as fi in depresie, as sta numai in casa si as face rezumatul vietii mele minunate dar mult prea scurte, in urmatoarele 2 zile mi-as cere iertare de la toti oamenii p care i-am suparat sau i-am facut sa suferesad. apoi urmatoarele 2 zile as vizita rudele apropiate sau mai putin apropiate... iar in cea de-a saptea zi as pleca cu prietenul meu pe o plaja frumoasa si.as astepta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paint!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As trai-o in fiecare zi! In fiecare clipa, cu toate fibrele trupului si cu toate puterile sufletesti. N-as face calatorii. N-as visa la lucruri pe care le-am dorit candva. M-as bucura de tot ce-mi ofera locul in care mi-ar fi dat sa-mi traiesc ultimele clipe.Si as murmura in fiecare zi:"Ramas bun, planeta albastra! poate ma voi intoarce candva!"

| lovelovelove a răspuns:

As merge in londra sa vand chanell! visul meu!