| Aldutssss31 a întrebat:

Ce ați face dacă ati fi obligați de părinți sa faceti ce curs vor ei? Am 18 ani, momentan n-am terminat liceul si voi merge la seral iar tata mi-a zis ca-mi plateste el un curs ca sa invat ceva sa ma angajez dupa.Eu i-am spus sa fac un curs de cosmetică frizerie dar el vrea sa fac un curs de lucrător comercial.Care credeti ca e mai ok pana termin liceul si pot să fac o postliceala? Si cum as putea sa-l conving sa-l fac pe cel pe care mi-l doresc? El spune ca el decide pentru că plateste el, dar pana la urmă eu lucrez dupa in domeniul ala.

19 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Părinți analfabeți emoțional. Părinți care își distrug copii.
Din păcate, în România, tinerii sunt considerați o paria și trebuie să asculte orbește de părinți!

| Lucian4 a răspuns:

Zii lui ca in cazul educatiei personale nu se aplica! ''el decide ca el plateste''! Inteleg ca parintele plateste dar nu poate alege pentru viitorul meu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lucian4):

Ete fis, fix asta e abordarea aia cretina care nu duce la nimic bun. Si uite de aia e bine sa se faca cursuri ample de dezbateri si negociere in scoala generala si liceu, in loc de mizeria aia de religie. Problema se pune "Tata, hai sa discutam despre asta. Uite ce cred eu. Ce zici tu? Hai sa cautam si pe internet sa vedem ce se cauta si ce mai zic altii. Poate nu avem nici unul dreptate. Ai putin timp sa vedem ce si cum?"

| GabiDumitrescu a răspuns:

Curs de lucrator comercial - complet inutil. Frizerie/cosmetica - da, da, DA! Zi-i lui taica-tu atita lucru - sotia unui prieten a terminat facultatea de fizica, masterul, a lucrat inclusiv ca preparator la universitate. Dupa aia postul la care aspira a fost dat pe pile, i s-a pus pata si a facut un curs serios de machiaj si acum face asta, cistiga foarte bine (machiaj de nunta, in special, ca amicul asta al meu e fotograf de nunta si astfel ofera serviciile la pachet). Zi-i ca ii platesti inapoi dublu cit iti da daca te lasa sa faci ce vrei tu.

| SG1995 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Wow ce nașpa, mi se pare umilitor ca un fizician să fie forțat să lucreze în domeniul ăla, anii pierduți, informații acumulate degeaba... când citesc chestia asta simt un sentiment de rezovltă și dezgust la adresa statului român, un posibil cercetor în domeniu fizicii pus să vând cosmetice...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SG1995):

Nu "fortat" ca s-a apucat sa faca ceva ce ii place. A fost frustrant sa se chinuie si sa invete atita si sa se zbata in facultatea aia si dupa aia cand sa prinda postul de cercetator vine un neica nimeni de nicaieri cu pile pe la rector...

| SG1995 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stai adică femeia nu dorea să devină fiziciană sau? Nu de alta dar când ajungi pe domeniu ăsta, mai ales să ajungi să faci și masterul presupun că e vorba de mai multe decât de bani, e vorba de o pasiune pentru cunoșterea realități.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SG1995):

Ba da, dorea. Practic era. Dar a fost data la o parte pentru ca... Romania. Asa ca s-a apucat de altceva care ii place. Facuse DOCTORATUL, nu doar masterul...

| SG1995 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La naiba, chiar îmi pare rău să aud asta, oamenii de valoare dați la o parte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SG1995):

Ti se pare ceva nou? De vreo 30 de ani se practica asta chiar cu mai multa inversunare ca inainte de 1989...

| SG1995 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu mi se pare ceva nou, dar efectiv mi-e greață, încerc să procesez că statul Român s-a p*sat efectiv pe munca de o viață a acelei femei aproape 20 de studii în domeniul fizicii să ajungi să lucrezi ca o cosmeticiană? Asta e bătaie de joc, locul doamnei era într-un laborator de cercetare sau la o catedră de fizică. Și ne mai mirăm de ce sunt în coada Europei când e vorba de cercetare și educație.

| Nemessys a răspuns:

Eu în locul tău as avea o discuție foarte serioasa cu ei și as fi extrem de rece cu ei.
Le as explica mai întâi cu frjmosul ca eu vreau sa fac aia și punct. Adică le transmit prin intonația mea ca eu sunt super hotărât sa merg pe drumul ăsta și sa nu creda ca sunt un pusti din ala dezorientat deși am 18 ani. Dacă tot nu vor sa înțeleagă le as spune ca ei nu au de ales. Nu au cum sa ma care pana la cursul ala sau mai ales sa semneze în locul meu pentru înscriere la curs.

Si dacă la un moment dat mi ar zice,, NU, tu o sa faci ce îți zic eu! ". Le as răspunde foarte calm și serios,, Și dacă nu vreau? happy "

| Sophieka a răspuns:

Buna

Daca tatal tau vede ca nu stii ce sa faci mai departe in viata, e o idee buna sa te bazezi pe sfatul lui iar apoi pe banii tai, pe salarul tau, sa mergi sa faci ce cursuri vrei.
Este o experienta buna si domeniul de lucrator comercial iar apoi mai departe vezi tu ce iti doresti sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cursul de cosmetica-frizerie e mult mai ok si e chiar un domeniu unde poti avea succes daca muncesti cu pasiune. Incearca ca ii explici tatalui tau treaba asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel de lucrător comercial e mai optim, deoarece implică lucrul cu banii, îți antrenează mintea și îți dezvoltă spiritul analitic, la fel și Matematica.

| troleibuz a răspuns:

Nu stiam ca exista curs de lucrator comercial. Nu cred ca se cere asa ceva.

| Speranta12 a răspuns:

Cosmetică frizerie e mai bun.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Buna! Trebuie sa discutati toti impreuna,si sa iti inteleaga punctul de vedere,exact cum ai zis,tu vei fi cea care va trebui sa lucreze la acel job,si este nasol sa faci ceva ce nu iti place, imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai multe sfaturi, pentru ca atata timp cat depinzi de banii lor nu prea ai ce face altceva decat sa ii convingi. Daca nu se poate singurul sfat pe care pot sa ti-l dau este sa lucrezi cativa ani acolo unde vor ei ca sa iti pui bani deoparte pentru cursul de cosmetica frizerie, varsta oricum nu conteaza, poti sa faci si mai tarziu acel curs.

| Alle236 a răspuns:

Deci hai sa iti spun eu asa mama cand a fost mai tanara a facut un curs de curs comercial si nu a lucrat in domeniu deloc iar tata are un curs de frizerie si dupa serviciul principal tunde tot cartierul in care locuim abia mai are timp de altceva si inca ceva daca vrei sa lucrezi intr-un magazin te angajeaza si fara curs. Matusa mea e angajata la profi de mai mult de un an si nu are curs (are doar facultatea de farmacie )