| tonyc7 a întrebat:

Ce atitudine adoptati față de acei oameni (cunoscuti, rude chiar) care, de fiecare data cand se intampla sa va intalniti cu ei, ei incep sa se laude numai pe plan financiar, că ei (sau copiii lor) reusesc sa castige o gramada de bani si sunt foarte multumiti, au salarii foarte mari si viata le merge foarte bine? Repetand lauda asta de fiecare data cand va intalniti cu ei...

10 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Ascult si le dau nota 10 prin atitudine.
Ma gandesc ca au nevoie de validarea mea daca isi etaleaza talentul ca la „Romanii au talent ".

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Fii sigur ca in interior, se simt la polul opus.
Intreaba-i de sanatate si scurteaza discutia.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Cunosc un caz, la fel.
Dupa cativa ani, citesc in ziare ca au venit mascatii la "copil" pentru niste infractiuni. Asa a facut banii, asa i-a pierdut.
Concluzia: Nu crede chiar tot ce auzi.

| tonyc7 explică (pentru ioana748):

Sorry, nu prea inteleg ce vrei sa spui

| ioana748 a răspuns (pentru tonyc7):

Inseamna ca dintr-un anume motiv se simt inferiori tie.

| tonyc7 explică (pentru ioana748):

Pai ei se lauda, se cred superiori! Nu inferiori...Cu ce sa se simta inferiori mie?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru tonyc7):

E o diferenta in a Vrea sa sa fie si alta cum se simt de fapt.
Ei VOR sa fie superiori, dar nu se simt deloc asa. De aici vine nevoia asta de a vorbi, de a se lauda, de a se valida.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mi se rupe de laudele astea de ****. Ii intreb cand au facut ultima oara ceva memorabil. Ce realizari adevarate au in viata daca dau copii si banii deoparte. Cine o sa ii plinga cand vor da coltul. Ce fac cu banii aia? Cunosc oameni cu bani. Cu multi bani. Si nici unii nu-s de genul asta, din fericire, asa ca e o adevarata placere sa petrec timpul cu ei, cand am ocazia.

| ioana748 a răspuns (pentru tonyc7):

Aici este paradoxul. Uneori par ca au mai multe decat tine, dar totusi tanjesc dupa ceva ce doar tu ai, nu neapărat material.
Si mai sunt unii care sunt in continua competitie cu cei din jur, simt tot timpul ca trebuie sa se incadreze undeva printre oameni in comparatie din punct de vedere material, avand impresia ca sunt superiori.
Ideal sa fim echilibrati si constienti ca un om valoros nu este cel care a acumulat mai multa avere.
Stiu si ei asta dar insista sa traiasca in iluzie si cred ca pot minti pe toata lumea.
Un om de valoare si bogat nu se va lauda niciodată cu nimic, pentru ca este multumit cu el insusi si se simte bine, isi cunoaste valoarea si nu doreste validare din exterior, nu are nevoie.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imi sunt absolut indiferenti, eventual le mai spun zicala: "Lauda-te gura, ca ti-oi da pasula!"
Pentru cine nu stie pasula este un regionalism pentru fasole.