| Denisuca21 a întrebat:

Ce faci cand urmeaza sa te casatoresti cu un barbat ok, care are o sora de 40 de ani cu un caracter execrabil,usuratica, divortata de altfel, genul acela care umbla cu barbati insurati si se crede bunaciune...nu aceasta e problema,problema este ca eu nu o suport, nu o mai inghit, o cunosc bine de 2 ani si am trecut peste multe. Dupa casatorie va trebui sa locuiesc si cu ea! Viitorul sot nu are nici o problema cu faptul ca ei nu-i convine nimic niciodata,ca nimic nu e destul de bun pentru ea,trebuie sa stie mereu ce facem,cand venim,unde suntem,cu cine,etc, dar pe mine ma infurie lucrul asta. Ce sa fac? Acum ma cert cu el din cauza ei, pentru ca ii spun ca ma deranjeaza prezenta ei excesiva in viata noastra! Ce ma sfatuiti?

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te casatoresti cu un om caruia nu ii poti respecta rudele. Este foarte simplu: este sora lui si tu nu ai niciodata voie sa spui sau sa gandesti rau despre ea, trebuie sa o iubesti si sa o respecti ca pe sora ta. Daca nu poti, atunci renunti la casatorie, pana la urma, el va mai gasi o mie de femei, dar sora este unica.

| Denisuca21 explică (pentru Brigaela):

Crezi ca asa ar trebui,sa renunt la el,pentru ca nu o suport pe ea? E usor de zis sa o iubesti si sa nu gandesti rau...dar e greu de pus in practica, atunci cand iti da peste nas la orice, nu-i convine nimic, vorbeste urat de parintii lor(care de fapt le-au oferit tot ce au si traiesc din banii lor), nu respecta intimitatea etc.Astea sunt mici parti din ce e ea de fapt.Cum as putea sa o iubesc?

| Brigaela a răspuns (pentru Denisuca21):

Asa cum poate el. Sunt convinsa ca are si calitati, nimeni nu e integral bun sau integral rau, dar tu refuzi sa i le vezi. Fratele ei o iubeste, inseamna ca are motive, acele motive trebuie sa le vezi si tu si sa o iubesti pentru ele.
Nu e usor sa renunti la barbatul pe care il iubesti cu adevarat, dar banuiesc ca tu nici pe el nu-l iubesti cine stie ce daca iti permiti sa-i judeci sora. Din respect pentru el numai si nu ai avea voie sa vorbesti asa despre ea, chiar daca ar fi integral adevarat. Nu e deloc greu sa gandesti bine daca esti bun, fiindca niciodata in viata ta nu vei intalni un om care sa nu aiba absolut nimic bun si pe care sa nu-l poti admira pentru ceva.

| Denisuca21 explică (pentru Brigaela):

Imi place cum gandesti... drept sa-ti spun de ani buni am tot zis ca nu trebuie sa ma departez de cineva doar pentru ca are un comportament imoral si am incercat! De fiecare data cand m-am simtit prost din cauza ei,am inghitit si-am zis ca eu trebuie sa fiu buna si linistita pe dinauntru,dar crede-ma ca trec printr-o perioada extrem de dificila si mi se pare ca tot e in zadar. cat poate sa suporte un om? A inceput sa ma jigneasca,sa spuna ca nu am ce cauta pe acolo, etc. Iar despre el, ce pot spune e ca e singurul baiat din viata mea, pe care il iubesc enorm. Si el ma iubeste, suntem de aproape 4 ani. Lui i-am spus ca ma deranjeaza ca se baga in viata noastra mereu, atat, nu am jignit-o cu nimic. Chiar si asa, nu mai da nici un semn, pesemne ca asculta de ea.Nu stiu ce sa mai fac! repet mai aveam 2 luni pana la nunta! Mi-a spus aseara ca ne despartim.nu inteleg nici macar de ce, doar pentru ca mi-am aratat dezamagirea fata de comportamentul ei?!

| Brigaela a răspuns (pentru Denisuca21):

Nu ai niciodata voie sa vorbesti de sora lui urat. Orice ar fi tine pentru tine, dar in nici un caz nu-i spune lui absolut nici un cuvant urat. In clipa in acre o vei face, relatia voastra se va termina, in mod normal. Nimeni nu-si doreste o partenera care sa nu-i respecte rudele de sange. In conditiile in care tu nu ii respect sora (indiferent de motive) nu ai de ec sa te casatoresti cu el, nici nu inteleg cum iti pui problema.

| Denisuca21 explică (pentru Brigaela):

N-a spus nimeni ca nu i-o respect! Doar ca nu sunt de acord sa-mi manipuleze viata,ca nu de aia ma marit. Ma casatoresc ca sa-mi formez o familie,cu el,nu cu sora lui. Mie mi s-ar parea normal sa- si vada de treburile ei,nu trebuie sa-i suport eu iesirile,scenele dramatice de film,alteori tentative de suicid demonstrative, false. Nu mi se pare normal sa plec de la mine de acasa si sa traiesc asa ceva? Tie chiar ti se pare ok? daca ai avea o fiica, la fel i-ai spune, suporta draga mea, suporta?!?! Ai fii linistita ca traieste o astfel de viata? Hai sa fim oameni

| Drolja a răspuns (pentru Denisuca21):

Mie situaţia mi se pare puţin ficţională. Mi-e destul de dificil să fac un scenariu al portretelor voastre, şi mai ales, al cumnatei cvadragenare. De fapt, toată familia cu care eşti tu pe cale să intri în contact mi se pare de-a dreptul hilară.

Până acum, nu văd decât o fată bătrână cu iluziile corespunzătoare unei femei în situaţia ei, un posibil soţ cam neutru spre prostuţ, şi pe tine, o persoană într-atât de eclectică şi derutată încât să ia în considerare opinii total (tâmpite) contradictorii între ele: ar fi gata şi să îşi accepte cumnata aşa cum este, ar fi gata, pe de altă parte, şi să renunţe la partenerul ei.

Un lucru m-a revoltat până acum cel mai mult de când am început să citesc toate replicile de la acest topic: prezenţa cumnatei în relaţia ta cu fratele ei. Ea nu trebuie să existe! De fapt, o căsnicie o poate duce foarte bine fără contribuţia vreunuia din membrii familiilor participante. Ei sunt dispensabili, chiar e necesar să fie dispensabili, doi soţi putând foarte bine să convieţuiască fără mama, tata, sora, pisica, sau păducii vre-uneui unchi. E chiar recomandat.
Ceea ce vreau să spun este că NU unul din soţi trebuie să fie cel care să cedeze loc pentru un alt membru al familiei, asta e eronat, chiar bolnav! Ci oricine înafara celor doi este un "intrus", care dacă dăunează echilibrului cuplului, trebuie dat la o parte.
Îmi este foarte greu să exemplific cât mai limpede, pentru că e pentru prima oară când mă lovesc de ideea asta, şi sunt cumva surprinsă să văd că sunt unii oameni care gândesc aşa.
Brigadela este singură, nu e de mirare că ea şi-ar iubi până şi amantele bărbatului, dacă asta i-ar aduce un soţ.

Cumnata ta va continua să fie aşa, au mai fost femei ca ea şi vor mai fi, dacă vrei să ai o relaţie cu ea şi să o ajuţi, să vă împrieteniţi cumva, e foarte bine, dar e suplimentar.

Tu trebuie să îţi anulezi imediat din minte că trebuie să cedezi ceva pentru sora lui, şi să te comporţi ca şi cum locul din acest cuplu ţi se cuvine.
Totuşi, dintre toţi trei, cea cu personalitate cea mai puternică tot sora mi se pare, tu şi partenerul tău fiind cam slabi de înger, ea având o putere de influenţă mai mare asupra relaţiei tale cu soţul tău, decât aţi avea voi doi.
Prin urmare, nu prea aş vedea ce mare lucru ar putea să se schimbe, având în vedere că ai un partener într-atât de ingrat (puţin spus) încât să se joace şi să renunţe la un lucru precum căsătoria, pentru puţin confort şi linişte din partea unei ratate social ca soră-sa.
Chiar mă întreb dacă ai observat că voi, doi oameni care au reuşit să se pună oarecum pe picioare, sunteţi zăpăciţi şi daţi peste cap de o persoană, care dpdv social este fără vreun căpătâi, la o vârstă la care orice femeie singură e complexată şi frustrată...şi totuşi, capabilă să vă destabilizeze!

Unul din voi trebuie să deschidă ochii, ori soţul să îşi dea seama că se va căsători şi nu mai are nevoie de mămica şi tăticul care să îl trezească dimineaţă, ori tu să îţi dai seama că individul e un copil incapabil să îi ofere partenerei condiţii prielnice, atât material cât şi, în cazul vostru, moral, chiar dacă începutul e modest.
Şi până la urmă, ce mă-sa... tipul a zis că vrea să vă despărţiţi, ce naiba trebuie să explic mai mult?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Denisuca21):

Daca dragostea ta invinge iesirile ei tampite, daca nu nu te casatori. degeaba te casatoresti acum si peste cateva luni o faci tampita pe aia si el vrea sa va despartiti. si el are caracter tampit, doar cand am citit ca intra peste voi in camera parca mi s-a rasturnat tavanul in cap. e nesimtita de pute ( pentru toate motivele nu doar ala ) dar nu stiu de ce el ii suporta basinile astea de copil. cine stie

| Brigaela a răspuns (pentru Denisuca21):

Da, te casatoresti cu el, nu cu sora lui. Dar el are o familie. Care prin casatorie devine familia ta, mortiv pentru care tu trebuie sa o respecti, sa o iubesti si sa o respecti ca pe familia ta. Si sa nu uiti ca despre ai lui nu-i poti spune nimic rau lui. Nu face confuzii: iti poti critica parintii tai, sora ta, de fata cu el, daca asta vrei, dar nu pe ale lui.
daca as avea o fiica i-as spune: inainte sa-ti faci cel mai mic gand de casatorie cu un om, gandeste-te de 100 de ori daca ii poti trata mama exact ca pe mine, tatal exact pe tatal tau, surorile si fratii ca si cum ar fi sange din sangele tau, daca ai face pentru ai lui toate toate sacrificiile pe care le-ai face pentru ai tai si daca nu ai simti niciodata ca familia lui nu e si a ta. Daca nu esti convinsa, nu te gandi nici macar vag la maritis, ca nu e cazul.
Nu zic ca trebuie sa o suporti, zic ca alegerea e simpla: o poti iubi, respecta si poti sa nu o critici niciodata cu voce tare, marita-te. Nu poti, nici macar sa nu-ti treaca o clipa gandul de maritis ca iti cladesti casnicia pe o porcarie si nu o sa tina. E destul de simplu, asa cum ti-am zis, sora lui e unica pentru el, pe cand tu esti una din numeroasele femei din lume cu care s-ar putea casatori. Nu poti avea in nici un caz pretentia sa treci inaintea ei sau sa iti accepte sa o critici. Tu spui ca nu poti sa nu o critici, fiindca nu poti vedea nimic bun in ea. Ok, nu-i bai, dar ce cauti tu in familia lor in conditiile astea? Ele mai lucid, si-a dat seama la timp ca nu e normal sa va casatoriti, fara sa fie cineva de vina (el, ea sau tu) si gata. Pentru tine ar trebui sa fie la fel de evident si sa te impaci cu ideea ca nu era posibil sa formezi o familie cu sora lui si ca nu este posibil sa anulezi, prin casatorie, legaturile de sange. Nu te mariti cu ea, dar trebuie sa intelegi ca ea va avea un loc foarte important in inima sotului tau si ca va face mereu parte din viata voastra, daca va casatoriti, avand un loc privilegiat.

| Doub a răspuns:

Vorbeşti cu soţul tău şi îl faci să înţeleagă.

| SkyPilot a răspuns:

Incepi sa iti "lucrezi" sotul ca ti-ai dori casa voastra. Ia-l usurel, prezinta-i o imagine frumoasa cu voi doi si copiii vostri intr-un spatiu numai al vostru. Chiar daca acum pare imposibil, in timp s-ar putea sa ajungeti acolo.
Pana atunci incerca sa o ignori, daca sotul nu te sprijina nu vad ce ai putea face.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu e cazul sa stai cu ea.

| TrăieşteClipa a răspuns:

1.Sunt frati, nici el nu este diferit, o sa realizezi asta cat de curand.
2.El ar trebui sa ia atitudine si sa-i explice surorii ca prezenta ei este binevenita in anumite limite.
3.Clarifica problema asta de la inceput, dupa o sa fie mai dificil.
4. Discutii clare, prietenie lunga. Spuneti punctul de vedere clar si raspicat. Daca nu, o sa-si bata joc de tine amandoi.
5. Nimic nu este intamplator. Poate fi maestra ta, sa reuseasca sa trezeasca in tine nervi si sentimente de care nu stiai ca poti fi in stare.

| Denisuca21 explică (pentru TrăieşteClipa):

Da,a fost si greseala mea ca n-am spus de la inceput. Mi-a parut rau de ea,ca e singura,ca nu are prietene,dar acum imi dau seama de ce nu are. Cat despre el, viitorul sot, ma ingrijoreaza, sta suparat pe mine, chiar mi-a spus ca nu va mai fii nici o nunta. Imatur, cred il pot numi! Vai de noi

| CristinaSNC a răspuns:

Heii happy In primul rand il iei pe el de barbat nu pe ea.winking Daca intreaba prea multe depre viata voastra personala nu ii mai raspunzi, ii spui sotului ca intelegi ca e sora lui dar tu nu ii agreezi comportamentul si daca te iubeste te va intelege happy Incearca sa o eviti prin casa. De exemplu cand ea e la baie tu stai la bucatarie laughing Cand vine ea la bucatarie tu pleaca in dormitor laughing Stiu nu e de ras, dar sfatul meu e sa o evitiwinking Multa bafta si casa de piatraaa! happy Sa va dea Dumnezeu o casnicie fericta si copii sanatosi sa va bucurati de ei happy!

| Denisuca21 explică (pentru CristinaSNC):

M-a amuzat comentariul tau laughing am facut asta de cateva ori,asta cu evitatul. Dar parca ar fi peste tot, vine dupa noi in camera, intra fara sa bata. Nu stiu ce ma voi face. Apropo are si ea alta casa, tot in acea curte, dar sta in asta a noastra! laughing) ca acolo nu are internet sa vorbeasca cu tipi pe hi5. Cred ca pana nu ne certam rau, nu isi vede de treaba! Desi, eu sunt foarte calma si nu ma vad certandu-ma.

| Denisuca21 explică (pentru Denisuca21):

AAA si multumesc pentru urari. Multa sanatate!

| CristinaSNC a răspuns (pentru Denisuca21):

Cred ca e frustrata ca e singura si din cauza asta se tot baga in viata voastra laughing In orice caz daca nu poti sa o dai afara din casa ta macar incerca la dormitorul tau si al sotului sa pui o incuietoare pe dinauntru, nu stii niciodata laughing Oricum poate da norocul peste tine si isi geseste pe unul, si asa are ocupatie si scapi de ea laughing Eventual trimite-o la emisiunea aia : '" Te vreau langa mine ", mai scapi de ea laughing

| Denisuca21 explică (pentru CristinaSNC):

Din pacate, nu cred ca isi va gasi pe nimeni, pentru ca ea putini sunt de RANGUL ei! O sa-i propun o data sa se duca la emisiune! laughing

| CristinaSNC a răspuns (pentru Denisuca21):

Daca o sa apara la emisiune te rog sa ma anunti laughing vreau sa o vad laughing. Oricum incearca cu incuietoarea la dormitorwinking laughing

| Ruxandra15 a răspuns:

Ii spui sa aleaga.Ori tu ori ea. Sta de fusta mamei/surorii si la 50 de ani? E imatur. Barbati mai sunt daca o va alege pe ea e clar ce prost ai avut langa tine

| Iwao a răspuns:

Te casatoresti cu el nu cu sora lui. Exista solutii pentru toate daca nu o suporti, chirie, cumpararea unei locuinte, locuiti la tine sau o ignori ca si viitorul sot.

| Rebecca123 a răspuns:

Ea nu are niciun drept sa se bage in relatia voastra. Spune-i sa isi vada de treaba ei si vorbeste cu sotul tau sa va mutati! Cel mai bine este ca doi oameni casatoriti in cazul tau,viitori soti,sa stea singuri sa-si cladeasca singuri familia fara "ochiadele" altor membrii din familie.E alta cand mai vine in vizita,cand mai ceri un sfat, un ajutor din partea unor membrii din familie si alta cand stau pe capul tau tot timpul.Iar daca viitorul tau sot, nu intelege, inseamna ca nu prea ii pasa de tine asa de mult pe cat ii pasa de sora lui si oricat ar fi de grea alegerea, pune-l sa aleaga dintre tine si sora lui ca nu traieste cu ea ci traieste cu tine! Daca intr-adevar te iubeste, va intelege si veti gasi o solutie impreuna incat, sora lui sa nu mai intervina intre voi.

| Denisuca21 explică (pentru Rebecca123):

Sincer,nici nu stiu daca m-ar alege pe mine, desi avem nunta pe 30 august! E om bun, dar foarte atasat de ai lui, pe care ii vede cei mai cei, oricat de rai, sunt ai lui!

| Denisuca21 explică:

Am plans citind tot ce ai scris si ma doare ca ai dreptate, amandoi suntem la fel de slabi. Pt el e sora-sa si orice ar face tine la ea, dar pentru mine?!? Cred ca va ajunge la fel de singur ca si ea, pentru ca nu stiu cate persoane din cercurile lor ar suporta comportamentul ei.

| AlexanderHamilton a răspuns:

Spune-i sa aleaga intre tine si ea.

| Besliu_Cosmina_1999 a răspuns:

Daca chiar il iubesti treci peste orice ..pentru el si A
ar trebui ca tu si cu el sa va mutati alt undeva...cu timpu.iar cat stai in casa cu ea incerci sa o suporti ...incearca ...si trebuie sa ai multa rabdare pentru acest lucru ...nu uita cu rabdarea treci si marea!