| ELIZA_6842 a întrebat:

Ce faci in situatia urmatoarebig grinaca suferi de o boala cu transmitere sexuala si ai primit-o cand ai fost mic, in spital de la niste asistente si acum cand ai crescut ai o relatie de vreun 1 si va iubiti si ati facut dragoste protejat, mereu atenti, insa partenerul/partenera nu stie de acea boala?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai oameni buni, voi ganditi cand sariti sa o acuzati de prostitutie fiindca s-a exprimat un pic butucanos? Probabil a luat, din cauza neglijentei personalului medical, HIV, hepatita B sau C, boli care se transmit si pe cale sexuala. Credeti voi ca degeaba exista niste analize obligatorii de facut cand renunti la prezervativ chiar daca esti la primul partener sexual? Fiindca te poti trezi ca esti deja infectat cu o astfel de boala pe care o poti transmite pe cale sexuala.
Asta nu schimba faptul ca orice persoana infectata cu aceste virusuri are obligatia morala si legala sa le spuna asta partenerilor sexuali INAINTE de a avea orice fel de contact, chiar protejat. Si ca persoana care intreaba are grave probleme de morala si nu-i pasa de cel pe care pretinde ca l-ar iubi (de fapt vrea sa-l infecteze fiindca nu conteaza pentru ea).

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

I-as spune de la inceputul relatiei, fiindca este dreptul lui si obligatia mea.

| fabiola a răspuns:

Este bine ca celalalt sa stie, precautia este cu atat mai mare cand amandoi cunosc situatia. Apoi orice lucru ascuns slabeste increderea in celalalt si doare!

| gigiro a răspuns:

Boala cu transmitere sexuala, la maternitate? Cred, dar nu stiu sigur, ca numai sifilisul poate fi transmis pe aceasta cale de la mama la fat.In aceasta situatie, normal ca scrie in documente, si ai dovezi pe care sa le prezinti partenerului.Altfel,e "penal" sa nu-i spui.Am sa ma mai interesez, dar problema e cam. dubioasa.

| gigiro a răspuns:

M-am interesat, de la asistente nu poti sa primesti vreo boala cu transmitere sexuala. Asadar, vezi unde-i adevarul, si mergi pe calea lui.

April
| April a răspuns:

S-ar putea sa faci o confuzie intre notiunea de "boala cu transmitere sexuala"care nu se poate lua decat prin sex, si intre Sida, infectie cu virusul HIV pe care multi copii au capatat-o, intr-adevar, prin folosirea unor seringi comune in spitale. Daca despre asta e vorba, asa cum cred, e la fel bine sa fii sincera si sa-i spui partenerului.Cu toate riscurile, mai ales ca imbolnavirea cuiva in conditiile in care tu stii ca esti bolnava, e caz penal. Spune-i si el va decide daca continuati relatia sau nu.Altminteri,ar fi de-ajuns un mic accident si vei avea constiinta incarcata dar si pedeapsa pe masura daca persoana respectiva realizeza ce si cum i s-a intamplat.Fii inteleapta si gandeste-te macar la tine daca nu la el.

| pisoias a răspuns:

Draga mea cu parere de rau trebuie sa recunosc ca anonimul are oarecum dreptate.Nu te puteai imbolnavi decat din cauza ustensilelor nesterilizate corect sau deloc, sau daca ai fi avut nevoie de transfuzie, adica asistenta in cauza ti-ar fi donat sange. Dar altfel nu vad cum.

| IooMar a răspuns:

Poi ar fi bine sa ii explici situatia si daca intr-adevar tine la tine te va intelegewinking

| luiza a răspuns:

Cu siguranta ar trebui sa ii spui, daca te iubeste ve-ti gasi o cale. Nu de alta dar va veni ziua in care va ve-ti dori un copil si nu se poate faca protejat...

| ioana1704 a răspuns:

In primul rand te duci la dr si te tratezi. modul in care ii spui partenerului(ei ) e o problema mai delicata.

| Gabbitzu a răspuns:

Daca intre tine si persoana repectiva este ceva cu adevarat si chiar daca nu este, sfatul meu " si sper sa-l urmezi " este acela de ai impartasi problema ta, dar cand o faci trebuie sa o faci atunci cand sunteti doar voii 2, si daca incerci sa-i explici ceva de genu ala " uite in 89/90 a fost o faza cu un spital, sa inta plat sa ma imbolnavesc de... si sa nu am sanse sa mai scap atunci eu am fost afectat de catre ei si acum cred ca este mai bine sa afli si tu, inainte de toate trebuie sa stii ca oricare este decizia ta va trebui sa te gandesti bine daca vei mai vrea sau nu sa fim impreuna, caci este o decizie mai grea, eu sunt afectat de acea boala, si m-am gandit ca este mai bine sa stii si tu pentru ca pe viitor sa-ti dai seama care sunt urmarile, acum de tine depinde relatia noastra nu esti obligat/a sa ramai cu mine " Crede-ma are un rezultat bun, si eu am o problema " asemanatoare " si am incercat metoda asta si a mers, deci! indiferent daca e ceva serios intre voii 2 e numai bine sa-i spui pentru a sti care sunt urmarile, si indiferent de ce se va intampla ca veti mai fi impreuna sau nu nu conteaza! viata e scurta si trebuie sa tinem capu sus, sper ca ai inteles vreo iota din tot ceea ce am spus

| anaaa13 a răspuns:

Mi se pare o greseala imensa sa nu-i spui. e vorba de respectul tau pentru el/ea si de riscul la care o expui happy.
Fii sincer/a cu ea si spune-i. nu merita sa fie mintit/a, mai ales de persoana cu care e de un an happy
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca il iubesti, ar trebui sa fii sincera si sa-i spui, dar sunt sanse sa reactioneze aiurea, e o decizie grea intr-adevar, sper sa o rezolvi cu bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai luat boala in spital de la asistente?! ba eu am o vorba"de prostia ar durea multa lume ar urla"si mai am una"daca prostii ar zbura Romania ar fi un mare aeroport".
ai luat boala de la prostituata din coltu strazii nu de la asistenta din spital.mars dracul de aici.

| mariuscristi a răspuns:

Spune-i ca nu esti stapan pe viata altuia

| sagitarius27 a răspuns:

Este dreptul lui sa-i spui pentru ca e viata lui, nu a ta. Asta trebuia sa-i zici inainte nu dupa ce ati intretinut relatii intime.

| toteu_2152 a răspuns:

Trebuie sa siti partenerul\ra doar asa daca se iubesc intr-adevar for merge inainte impreuna. In moentul cand cel ce are boala face si cea mai mica greseala(se poate intampla ori cat de atent vei fi), si celalalt vine in contact cu boala si afla ca este bolnav va fi rau. Cel mai bine e sa afle de la inceput. Daca se iubesc vor ramane impreuna.

| SexyGirl_7792 a răspuns:

Draga mea eu te sfatuiesc sa vorbesti cu iubitul tau si sa ii spui daca te iubeste cu adevarat si vrea sa isi faca viata cu tine o sa te inteleaga chiar daca nu o sa ii pice bine vestea si asa iti dai si tu seama daca e jumatatea ta.Baftawinking