| AuraArsene a întrebat:

Ce grad de rudenie este între mine și copilul verișoarei mele primare?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nepot de verisoara.

| Hyperion7 a răspuns:

Îți vine nepot, iar tu ii vii mătușa

| ReddY25 a răspuns:

Vine nepot

| Madaxo97 a răspuns:

E nepotul tău, copilul verișoarei

| Cipi1212 a răspuns:

E nepot sau nepoată depinde ce sex are copilul. Ești unchiul copilului.

| eliancodrut a răspuns:

Nu exista grad de rudenie. Rude se considera doar pana la gradul 4. Pe cale filiala: stra-strabunic, stra-stranepot. Pe cale colaterala verisor.
Ceea ce fac unii, este o prostie de a cauta rude pana la a 10-a spita. Daca te iei dupa aceasta gogomanie, la tara tot satul este ruda cu tine.
Am auzit aceasta prostie in special in Moldova: nepot de vara, vara de-a treia, unchi de var etc., etc. In Ardeal, in zonele unde nu au navalit moldovenii, nu o sa auzi asa ceva.