| Thunder2395 a întrebat:

Ce înseamnă mai exact a susține financiar o femeie? Am pus întrebarea ca am auzit pe YouTube de la o psiholoagă că femeia are nevoie și de genul acesta de susținere de la bărbat și nu înțeleg, fiindcă femeia din zilele noastre e independentă financiar.

Răspuns Câştigător
| MistarGoGu a răspuns:

O femeie PUTERNICA nu sta la " portofelul " unui bărbat!
Cine știe ce " madame " psiholog mai era și aia? Cu studii prin corespondenta la vreo universitate de apartament! Poate puștoaice de tipul celei avute de Columbeanu au nevoie de " susținere financiara "

| Thunder2395 explică (pentru MistarGoGu):

Denisa Filicean, nevasta sau iubita la Domnul Rima

| Madaxo97 a răspuns (pentru Thunder2395):

Denisa Fâlcea nu este psiholog, e doar o influenceriță de carton care și-a clădit mica faimă pe spatele soțului ei, nu sta să asculți din gura acestei femei.

| Thunder2395 explică (pentru Madaxo97):

Stai liniștit că oricum nu aveam de gând să întrețin o femeie, că doar și ea poate să aibă job și nu sunt impresionat de materialismul exprimat de o femeie.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Femeieii ii deschizi un cont bancar nelimitat si va cheltui banii independent de tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zici tu că toate femeile din ziua de azi sunt independente financiar? Pe ce planeta?

| anonimg a răspuns:

Dar nu toate sunt independente financiar. A fi independentă financiar înseamnă a avea casă și mașină proprie.
Independența financiară este întotdeauna relativă, nesigură. Pentru că oricând poate să existe falimentul.

Și da, femeia are nevoie de siguranță din toate punctele de vedere; inclusiv financiar. Așa a fost construită de Dumnezeu.
Iar nevoia bărbatului este să ofere această siguranță femeii. Pentru că așa a fost el construit.
Iar că nu ajungem la standardul divin prin care putem astfel să fim fericiți, asta este altceva.
Oricum ar fi, toți oamenii, bărbați și femei deopotrivă, toți trebuie să căutăm să cunoaștem pe Dumnezeu și astfel să ne încredem în El. Pentru că așa am fost creați.
Relația cu Dumnezeu este primordială oricărei alte relații.
Părinții care neglijează să ofere această educație copiilor lor, vor fi trași la răspundere de Dumnezeu în ziua judecății. Atunci El îi va întreba ce au făcut cu copiii care li i-a dat.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu înseamnă nimic, singurul scenariu în care un bărbat trebuie să susțină financiar o femeie e în cazul în care aceasta a născut si crește copilul, stă cu el acasă pentru ca nu are cu cine să îl lase pentru a merge la muncă, bărbatul ei trebuie să aducă bani să își întrețină soția si copilul/copiii, altfel nu.
Femeia nu are nicio scuză să nu muncească, dacă e sănătoasă și nu are copil mic.

| hipotronic a răspuns:

Salut! Depinde foarte mult ce a vrut să spună exact psihoterapeuta respectivă.

Într-adevăr sunt foarte mulți psihologi care n-au nici o legătură cu meseria sau au insuficient, nu știu dacă e și cazul ei sau nu.

Într-adevăr e puțin probabil ca o femeie care câștigă foarte bine și are un stil de viață la nivel ridicat să aleagă un partener care abia se susține financiar de la o lună la alta însă nu imposibil pentru că mai sunt și excepții în viață.

Cred că în acele excepții e vorba de potențialul pe care îl vede în el, cât de mult poate crește și dacă chimiaz potențialul de a construi între cei doi e mare, atunci ea poate să-l ajute să se ridice pentru că o relație stabilă în care să ai chimie de din ce în ce mai rară.

E adevărat că o femeie n-ar trebui întreținută de un bărbat la fel cum un bărbat n-ar trebui să fie susținut de o femeie ci pur și simplu ar trebui ca cei doi să formeze o echipă în care susținerea este reciprocă atunci când vine vorba de o situație neprevăzută sau poate de o vacanță.

Nu cred într-o relație în care bărbatul își toacă banii pentru femei (cel puțin nu dacă nu ești Cristi Borcea) hahaha așa că eu cred că m-am făcut înțeles (sper)