| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna pentru tine sa fii barbat? Atentie la categorie! Nu glumesc. Vreau sa stiu (in urma mai multor postari discriminatorii) ce te defineste ca barbat. Pentru doamne si domnisoare: ce inseamna un barbat pentru voi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un barbat inseamna un OM. Constient de propriile forte, dar si de propriile limite. Sintagma cu barbatii puternici, stalpi ai familiei si femeia slaba, blanda, etc mi se par depasite. Mi se pare ca granitele dintre sexe se subtiaza. Relatiile devin mult mai aproape de camaraderie decat cele de tip dependent ale generatiilor vechi (acum femeile stiu sa conduca masina, sa schimbe un bec, sa castige bani, dar si barbatii sa-si faca o cafea sau o omleta, sau sa apese pe butoane la masina de spalat).
Si mi se pare extraordinar, pentru ca in felul asta nu dependenta de celalalt tine un cuplu legat, ci respectul, iubirea, etc, etc

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca un barbat adevarat este curajos, desi simte frica dar o invinge, se respecta pe el si femeia de langa el, este intotdeauna fidel si cinstit.

| Flav a răspuns:

Sa stiu ca femeia de langa mine se simte ocrotita, iubita si respectata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A fi barbat in familie inseamna sa fii pregatit din toate punctele de vedere astfel incit familia sa supravietuiasca oricum. A fi barbat nu inseamna sa bati cu pumnul in masa. A fi barbat inseamna sa fii cel mai umil slujitor al familiei. A fi barbat adevarat inseamna sa fii cel mai bun prieten al sotiei dar in acelasi timp si cel mai viril si pervers amant. A fi barbat inseamna multe dar refuz sa cred ca ar insemna si recurgerea la forta in afara decit de a-ti apara familia sau propria-ti viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda, pai desi femeia doreste egalitate, totusi barbatul este stilpul familiei. El ia deciziile importante (desi asta nu exclude in nici un caz consultarile cu partenera de viata) si tot el ocroteste familia. Femeia, intotdeauna vrea sa se stie in siguranta alaturi de sotul ei... are nevoie de dragoste, afectiune, intelegere, dar si siguranta. Daca el stie sa-i ofere toate astea, il va respecta, venera si va fi alaturi de el pina in pinzele albe.

| Irina a răspuns:

Hmm. trebuie sa fie atent, dragastos, respectuos, impunator, hotarat, sa ma simt in siguranta alaturi de el, sa ma pot baza la greu ca va fi acolo. in public sa fie ceva mai dur iar cand suntem doar noi sa fie ca un mielusel care se lasa alintathappy
Ce misiune grea, saraciihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Foaie de mate" pe abdomen! [Patratele]laughinglaughing.

Aaa, nu, glumesc evident!laughing
Pai pentru mine barbat inseamna un om curajos, care sa nu se dea inapoi de la NIMIC love struck. [De aici si expresia:"Fi barbata!"chatterbox]

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce inseamna dar daca nu e alcoolic, nu e violent si are simtul umorului, ii dau voie sa fie afemeiat! Harciog esti insurat? Bro eu nu vreau egalitate, tu vei fi cel care aduce bani in casa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si as mai adauga la ce spune Brigaela:si inteligent!

| betty17 a răspuns:

Eu cred ca un barbatul adevarat trebuie sa stie sa ii respecte pe cei din jur, si sa se faca respectat, sa nu isi neglijeze familia, sa fie sincer si iubitor.

succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un singur lucru nu am citit eu aici, cu toate ca sunt de acord cu majoritatea postarilor...control! deci il vreti bun in pat, sa aduca cash, sa fie curajos. dar daca vine o pustoaica si ti-l face ca. o? Si sa nu comentati dupa mine pentru ca, controlul nu se trage din inteligenta...mai degraba tinde spre evolutie. Un neanderthal nu se va putea controla nici la furie, la tensiunea sexuala nu va face fata... oricum eu nu ma incadrez in tiparele voastrehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mă definesc: responsabilitatea, iubirea, inteligenţa...testosteronul...credinţa în Dumnezeu!

| anabell a răspuns:

Barbatul e cel care stie sa iubeasca femeia, care stie ce sa-i ofere unei femei-siguranta, pasiune, dragoste, intelegere, incredere, sa fie inteligent, sa aiba grija de aspectul sau fizicsi sa se ghideze dupa niste principii!

| Gregory a răspuns:

Salutare! Felicitari lui Mr. Nick pentru ca a dat cel mai bun raspuns. Scurt si la obiect. Asa arata prototipul barbatului adevarat tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea din toata inima o discutie amicala intre mine si cel care m-a altoit cu stupid. Ii cer ajutorul in vederea intelegerii gestului sau care probabil a fost provocat intr-adevar de ceva stupid din raspunsul meu, lucru care pentru mine este complet invizibil.

| Vizitiul a răspuns:

In primul rand ca barbat, trebuie sa ai o cariera, un venit de pe urma caruia sa oferi un trai decent familiei tale, sa fi un exemplu de urmat pentru copii tai, sa fi comunicativ, glumet, inteligent si cu simtul raspunderii.

| Gregory a răspuns:

Salutare! Am si cateva noutati de ultima ora, foarte interesante, pentru aprofundarea acestui subiect:
http://www.jurnalul.ro/......26192.html
Meditatie placuta :)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc ca mi s-a amintit ca barbatul e om...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic ca un barbat adevarat inseamna...sa fie respectos sa salute pe cel de nu la salutat ca poate nu l-a vazut, sa lase din orgoliu, sa iubeasca din suflet, sa fie sincer cu persoana de o iubeste si cu cei din jur.sai aibe incredere in el si in puterile lui sa aiba ambitie in ce isi propune, sa fie punctual sa respecte femeia si pe cei din juru lui
sa voerbeasca cu pasiune iubitei lui sa fie un romantic sa fie un om puternic atat cu mentalitatea si cu fortele sale sa citeasca sa incerce sa isi inbunatateasca cunostintele sa se inbrace in ce se simte el mai bine si nu cum e moda ...sa mai lase de la el atunci cand trebuie sa fie intelegator si sa nu se lase pana nu isi atinge obiectivele sa isi iubeasca familia sa munceasca din pasiune pentru ai intretine sa fie om in viata asta ca asta conteaza sa isi recunoasca greselile si de fectele sa ai be curajul de a spun tot ce simte iubitei, sa dea locul intr-un autobuz unei persoane mai batrane ca el, sa stea la coada si chiar cand vede in spatele lui ca e un om batran care sta si asteapta sa ii ofere locul lui fara sa stea pe gand chiar daca trebuie sa astepte mai mult sa iubeasca din tot sufletul chiar daca nu stie ce poate fi in sufletul persoanei de langa el, as fi vrut sa spun sa nu fie gelos dar asta e forte greu cat de barbat adevarat ai fi cand iubesti din tot sufletul nu te poti abtine sa nu fi deloq gelos, dar sa stii sa iti controlezi gelozia, sa ai mereu putere si curaj sa mergi mai departe ori ce s-ar intampla, asta cred eu ca inseamna sa fi barbat adevarat