| AleAnyo a întrebat:

Ce inseamna pentru voi cuvantul "PRIETEN"?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Nu vreau funda big grin Ma bucur daca ti-a placut!
...si pentru @inocenta (uite ca nu ma lasa sa postez din cauza ca am prea multe majuscule si puncte de suspensie)
PrieteniA
. Uneori se naste intre persoane care se cunosc de mult timp..alteori, se naste din intamplare si poate dura pentru TOTDEAUNA sau poate sa dispara intr-o clipa.dar adevaratii prieteni vor lasa o cicatrice in INIMA ta.
Adevaratul prieten e cel ce plange cand plangi si tu, care rade cand razi si tu, care nu doarme noaptea stiind ca tu suferi, E CEL CE CUNOASTE MELODIA INIMII TALE SI TI-O CANTA CAND TU AI UITAT CUVINTELE
Adevaratul PRIETEN REUSESTE SA DISTINGA LACRIMILE PE OBRAJII TAI, CHIAR SI ATUNCI CAND MERGI PRIN PLOAIE.
e cel care atunci cand gresesti iti zice in fata, stiind reactiile tale si riscand sa te piarda pentru totdeauna.
Adevaratii PRIETENI sunt aceia care atunci cand esti TRIST, iti daruiesc un ZAMBET, o MANGAIERE, o IMBRATISARE...si numai ca sa-ti zica "EU SUNT LANGA TINE''.

Atat cat avem amintiri, trecutul va trai
Atat cat avem sperante, viitorul ne asteapta
Si atat cat avem PRIETENI, prezentul merita trait.
Intr-o zi Dragostea intreaba Prietenia
''TU DE CE MAI ESTI DACA SUNT EU?''.
Prietenia ii raspunde...Pentru a darui un ZAMBET acolo unde tu lasi o LACRIMA.
In vocabular cuvantul PRIETENIE inseamna - sentiment de simpatie, de stima, de respect, de atasament reciproc care leaga doua persoane dar vocabularul nu stie sa exprime EMOTIILE, IMBRATISARILE, ZAMBETELE, CERTURILE, LACRIMILE, MOMENTELE FRUMOASE SI MAI PUTIN FRUMOASE CARE LE TRAIM SI SUFERIM IMPREUNA PRIETENA MEA.

Sa nu mergi in fata mea, poate n-o sa reusesc sa ma tin dupa tine
Sa nu mergi in spatele meu, pentru ca nu stiu daca te duc pe drumul cel bun
Mergi langa mine si vom ramane PRIETENI pentru totdeauna
Nu credeam ca o sa ma leg asa mult de tine
MULTUMESC ca existi, Esti importanta pentru mine, PRIETENIA NOASTRA E UNICA!

Bye! Bye wave

30 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Iti las un mesaj privat cu parerea mea big grin
Spor la citit big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru neluL):

Vrem si noi ( cel putin eu ) sa stimbatting eyelashes.

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

In doar cateva cuvinte -> Adevaratul PRIETEN REUSESTE SA DISTINGA LACRIMILE PE OBRAJII TAI, CHIAR SI ATUNCI CAND MERGI PRIN PLOAIE...
(eu am scris mult mai multe acolo) ->Curioaso big grin

| AleAnyo explică (pentru neluL):

As vrea sa-ti dau tie fundita, dar te rog posteaza ce-ai scris in mesaj si aici, la intrebare, ca sa poata vedea lumea de ce ti-am dat-o, k? Ms oricum pentru msj, a fost superb

| anonim_4396 a răspuns (pentru neluL):

Si in mai multe cuvintebatting eyelashes?
Oh, cat imi place vorba asta love struck.
Mi s-a mai zisbatting eyelashes.

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru neluL):

Inca n-am primit si eu mesaj :-s o fi vreo defectiune ceva thinking

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

L-am postat mai sus ->LIVE

| anonim_4396 a răspuns (pentru neluL):

Aww, multumesc multumesc.
Raman datoare puppy dog eyes ( vorba vine. ).

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

happy sa vina vorba...atunci! Vreau sa-ti platesti datoria!

| anonim_4396 a răspuns (pentru neluL):

In capul meu s-a platit whistling.

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha! asa functioneaza...pai trebuie sa sterg mesajul de mai sus si apoi sa spun ca, in capul meu e big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru neluL):

Nît nît [-x, tu nu ai voie.

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti moldoveancabig grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru neluL):

La propriu sau la figurat laughing?

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine hai in privat pentru ca stricam intrebarea aici! La propriu stiu ca esti moldoveanca big grin

| neluL a răspuns (pentru AleAnyo):

Nu vreau funda big grin Ma bucur daca ti-a placut!
...si pentru @inocenta (uite ca nu ma lasa sa postez din cauza ca am prea multe majuscule si puncte de suspensie)
PrieteniA
. Uneori se naste intre persoane care se cunosc de mult timp..alteori, se naste din intamplare si poate dura pentru TOTDEAUNA sau poate sa dispara intr-o clipa.dar adevaratii prieteni vor lasa o cicatrice in INIMA ta.
Adevaratul prieten e cel ce plange cand plangi si tu, care rade cand razi si tu, care nu doarme noaptea stiind ca tu suferi, E CEL CE CUNOASTE MELODIA INIMII TALE SI TI-O CANTA CAND TU AI UITAT CUVINTELE
Adevaratul PRIETEN REUSESTE SA DISTINGA LACRIMILE PE OBRAJII TAI, CHIAR SI ATUNCI CAND MERGI PRIN PLOAIE.
e cel care atunci cand gresesti iti zice in fata, stiind reactiile tale si riscand sa te piarda pentru totdeauna.
Adevaratii PRIETENI sunt aceia care atunci cand esti TRIST, iti daruiesc un ZAMBET, o MANGAIERE, o IMBRATISARE...si numai ca sa-ti zica "EU SUNT LANGA TINE''.

Atat cat avem amintiri, trecutul va trai
Atat cat avem sperante, viitorul ne asteapta
Si atat cat avem PRIETENI, prezentul merita trait.
Intr-o zi Dragostea intreaba Prietenia
''TU DE CE MAI ESTI DACA SUNT EU?''.
Prietenia ii raspunde...Pentru a darui un ZAMBET acolo unde tu lasi o LACRIMA.
In vocabular cuvantul PRIETENIE inseamna - sentiment de simpatie, de stima, de respect, de atasament reciproc care leaga doua persoane dar vocabularul nu stie sa exprime EMOTIILE, IMBRATISARILE, ZAMBETELE, CERTURILE, LACRIMILE, MOMENTELE FRUMOASE SI MAI PUTIN FRUMOASE CARE LE TRAIM SI SUFERIM IMPREUNA PRIETENA MEA.

Sa nu mergi in fata mea, poate n-o sa reusesc sa ma tin dupa tine
Sa nu mergi in spatele meu, pentru ca nu stiu daca te duc pe drumul cel bun
Mergi langa mine si vom ramane PRIETENI pentru totdeauna
Nu credeam ca o sa ma leg asa mult de tine
MULTUMESC ca existi, Esti importanta pentru mine, PRIETENIA NOASTRA E UNICA!

Bye! Bye wave

| aryana1991 a răspuns:

Eu folosesc termenul asta pentru 1-2 persoane minim pentru ca restul sunt amici si cunostiinte.prieten nu e ala care te sustine doar din gura e ala care te ajuta cand ai nevoie si pe care il ajuti la randul tau, e fiinta cu care imparti si bune si rele, umarul pe care sa plang cand sunt suparata, linistea si intelegerea de care am nevoie, o parte din viata mea.

| măcheamăăăî a răspuns:

Pentru noi prietenul e cel care ne intinde mana si ne ridica atunci cand am cazut si nu ne putem ridica.
Prietenul e cel care e dispus sa-si imparta timpul cu tine si la bine si la rau.
Prieten iti este acela care te suna dupa ce v-ati despartit acum 5 minute.
Prietenul e cel care ne iarta greselile si se bucura pentru lucrurile frumoase care ni se intampla…
Prietenii pot aparea oriunde si oricand numai sa intalnesti persoane dispuse sa te cunoasca si sa se lase a fi descoperite.

| michael5813 a răspuns:

Sincer imi e destul de greu a defini cuvantul sau mai bine zis calitatea... prieten. pentru ca prietenia are si ea limitele ei si chiar nu este neconditionata! cel putin asta am constatat eu in celle 42 de ture pe care le-am facut in jurul soarelui de la nastere si pana acum! cu alte cuvinte, poti fi prieten cu cineva in orele petrecute la scoala sau job si atat sau doar in timpul liber. personal nu prea cred ca oamenii sunt capabili de prietenie neconditionata acea prietenie care te duce cu gandul la chestiile acelea de genul sacrificiu etc.

| neutrino a răspuns:

Asa ceva nu exista!

| AleAnyo explică (pentru neutrino):

Condoleante, neutrino!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Prietenul la nevoie se cunoaste!
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr mine un prieten e ca si un frate care are alti parinti laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In dictionarul meu primul sinonim ar fi Vasea.
El ma intelege, el ma face fericita doar cu prezenta, el rade de tampeniile pe care le fac sau le zic si asa mai departe.
E prietenul perfect pentru mine.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Mai există și așa ceva?

| Rain1 a răspuns:

1.daca are sensul de amic pai este persoana cu care te intelegi forte bine.cea cu care poti vb mai multe decat cu altii.acea persoana care te intelege si te asculta, iti da sfatiri cand ai nevoie si nu te judeca.
2. daca are sensul de iubit/iubita pai este persoana la care ar trebui sa tii cel mai mult pe lumea asta odata cu parintii. un iubitul(a) adevarat(a) este atunci cand are ochii doar pentru tine si nu pentru altele.cand te intelege si siar sacrifica o zi cu prietenii lui doar ca sa te vada pe tine.cel care are incredere in tine si nu asculta toate barfele rautacioase(si la sensul de amic dar am uitat sa mentionez). acea persoana care siar da si viata doar ca sa te aiba pe tine langa el.
sper ca te-am ajutat ca e destul de greu sa definesti cuvintele astea. fundita?big grin

| xIuliia a răspuns:

Pai.poate avea 2 sensuri :
1. prieten, amic sau 2. un fel de iubit. Funda? puppy dog eyes

| IoanaLoveBlaziny a răspuns:

Un prieten: Acela care nu te judeca niciodata, e langa tine la bine si la greu...Aceluia caruia poti sa-i spui cel mai mare secret, rusinos, oricum ar fi el stiind ca nu o sa te tradeze, acela care poti sa razi in continu' din niste aiureli, acel om care te aduce cu picioarele pe pamant cand simti ca numai poti..Acel om care cand te intreaba ce faci si ii spui ca esti bine, cand de fapt tu esti distrus, simte asta.

| ramonikramonik a răspuns:

Un prieten poate fi un amic sau iubit nu conteaza dar in care sa ai incredere si el in tine, sa pastreze un secret sa te ajute si sa fie acolo cand ai nevoie de el

| KiSSDianaKiSS a răspuns:

Persoana care e langa tine atunci cand restul te lasa...persoana care te intelege, e de acord cu tine asa cum esti tu si cu bune si cu rele, persoana care e sincera cu tine indiferent daca iti convine sau nu parerea ei, persoana care indiferent de ora vine si te ajuta, persoana de incredere, care iti vrea binele fara sa fie egoista, invidioasa, rea, etc