| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre locuitul cu părinții/socrii când ești căsătorit? Eu nu sunt de acord deoarece tinerii au nevoie de intimitate. De exemplu poate eu sau soția mea dorim sa stam toată ziua în pijamale în timpul liber sau sa ne trezim la ora 12. Când am momente de intimitate cu ea nu putem sa stam liniștiți de exemplu. Poate vin prieteni în vizita sau ceva nu știu. Nu ca as fi în aceasta situație sau ceva dar vreau sa vad ce părere are lumea deoarece este un subiect destul de controversat și discutat.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe proprietate dobandita, nu rate nici chirie sau parinti. Ca sa aiba o casa ala mic si mostenire daca e. Daca nu iti permiti nu are rost sa te legi de una, romanii de fel aleg sa fie proprietari, santem in top in UE la locatari cu locuinte proprii posibil nr 1 pentru ca nu le convine sa dea bani de chirie. Restul tarilor dorm pe o ureche si stau asa in chirii fara un rost in viata

| oSalamadra a răspuns:

Cea mai proasta idee posibila

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa stai cu parintii sau socrii, asta fiind decizia tinerilor!
Cei care stau cu parintii sunt de obicei fortati de o situatie materiala precara, sa stea acolo, economisind bani sau fiind ajutati de parinti pana isi gasesc de munca.
De intimitate au nevoie si parintii, fiindca tot cuplu sunt, asadar problema nu este numai de favoruri pentru tineri, ci de respectarea casei si regulilor impuse de parinti, fiindca locuiesc cu parintii.
Tinerii care doresc sa staea singuri trebuei sa inteleaga ca nu-i tine nimeni legati de parinti, deci isi pot inchiria ceva si locuii isnguri, daca isi permit financiar si totodata pot avea cata intimitate si prieteni doresc.

| Freya1 a răspuns:

Ce nu inteleg oameni ce sunt in situatiile de genul e faptul că nu trebuie sa aprobe statul cu socrii sau părinții doar pentru ca ei sunt acum in situatia asta, trebuie doar sa conștientizeze si sa recunoasca, ca stau in situatia asta pentru ca momentan nu isi permit altfel dar nu e neapărat bine.Adica,cred ca fiecare din cei in situatii similare daca ar prinde ocazia ar pleca mâncăm pământul dar asta e alta discutie.

Nici mie nu imi place statul cu socrii sau părinții. Daca esti nevoit de conjunctura o perioadă aia e, dar cu gândul la o alta solutii ce sa se puna in aplicare cat de curând.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă stai cu socrii, apar discuții sau certuri, plus lipsa intimității, mai bine stați separat și în felul asta aveți și relații bune cu familia și intimitate, chiar daca o sa fie un efort financiar

| Superior a răspuns:

Daca aveti o casa mare, in special una cu doua etaje, nu vad nimic deranjant.
"De exemplu poate eu sau soția mea dorim sa stam toată ziua în pijamale în timpul liber sau sa ne trezim la ora 12. " - cine te opreste?
Cred ca cel mai mare deranj e atunci cand aveti chef de perversiuni si dragoste, caz in care ori ii "goniti" pana afara ori mergeti in masina/la hotel happy

| Legion7X a răspuns:

Este vorba bani economii, dacă îți ies calculele, să îți mai ajungă de una de alta. Dacă ai o casă spațoasă, nu văd de ce te-ai muta, dacă ai tăi sunt ok. Că vrei sa îi platești tu lui X chiria + înttețineri lună de lună pe lângă haine, mâncare, alte cheltuieli? Poți sta foarte bine cu fata respectiva in propria locuintă. Dacă ai alte resurse este alta treabă sau ești nevoit din alte motive. depinde și în funcție de servici. Cât câstigi, cât cheltui, dacă vă ajunge de o distracție. Te duci la mare, munte, la o cabană etc.

https://m.olx.ro/....../q-chirie/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Naspa.

| florin926481f a răspuns:

Sunt de aceeasi parere cu tine dar sunt anumite persoane care poate nu au posibilitate sa se mute singuri si atunci nu au de ales.Sau mai sunt baietii aia care sunt atasati prea mult de mamele lor incat mai au putin si ar invita-o pe ma-sa sa doarma impreuna toti treihappy

Răspuns utilizator avertizat
| Gligore2000 a răspuns:

Intimitatea este cea mai mica problema.
Apar probleme de unde te astepti mai putin, un gest un cuvant poate fi interpretat gresit si se ajunge la cearta.
Armonia dintre soti se poate deteriora rapid din cauza distantei prea mici pana unde locuiesc soacrele.

| Flavianadx a răspuns:

N-as sta cu el in aceeași casa cu părinții lui, nici dacă ar fi casa cât un penthouse. Generații diferite, obiceiuri diferite, mentalități...
Mie poate îmi place sa umblu goală prin casa, ca sa nu sufăr de disconfort termic. Dacă socrul e vreun pervers și ma spionează? Sau poate îmi place sa stau cu cracii in sus și ochii pe pereți și sa-mi beau cafeaua și vine mama soacra sa-mi reproseze naiba știe ce i se nazare... ca sunt leneșă, ca nu-i fac mancare, ca nu citesc romane ca ea, etc etc.
Si atunci de ce sa stau cu ei și sa le fac lor pe plac? Ma mărit cu ei? Ce sunt eu swinger?

| Legion7X a răspuns (pentru Flavianadx):

Dacă omul are o casă frumoasă.
și o situație bună. nici cu forta numai ieși acolo, faci pe naiba în patru să te integrezi, laughing când vezi că este o familie organizată și frumoasă. Inveți sa faci o ciorbă, calci, speli, etc trebuie sa fi gospodină până la urmă, și vei fi apreciată. Ce nu face omul din dragoste.

| Gligore2000 a răspuns (pentru Legion7X):

Nu ai idee cat poate fi o mama de a dreaqu, sa-si bage nasul in afaceri care nu o privesc.

| Legion7X a răspuns (pentru Gligore2000):

laughing știu și asta. Vecinul meu este practic măritat are vreo 42. Inginer El stă la fată în apartament cu soacra. Are și un copil. In rest ce să spun. Poate unele soacre sunt mai rationale privind anume probleme. La servici avem mulți care în aceiași casă locuia și părinții. Era nora, băiatul și părinții. Treptat și un copil. in final cred că nu contează ce crede lumea, atâta timp cât situațiile sunt diferite iar slăbiciunile familiare sunt ferite de ochii curioșilor privind întrebarea, de ce așa, și nu pe dincolo.

| Lauramee a răspuns:

Consider ca in situatia cand nu ai deloc incotro, atunci da
Iar daca aveti posibilitati sa stati si singuri, atunci asta trebuie facut..nu e ok sa locuiesti cu parintii/socrii, cand esti casatorit deoarece nu ai intimitate, nu e ok nici pentru ei si trebuie sa aveti si voi o oarecare independenta, responsabilitate etc.

| Cristian29 a răspuns:

Foarte rar cazuri sa o duci bine, de obicei parintii se bag unde nu le fierbe oala.
Cuplurile se cert si se impaca.

| Elena1432567890875 a răspuns:

În nici un caz nu este bun locuitul asta împreună cu socrii. Oricât ar fi de buni, tot vor apărea discuții. Nu te simți în largul tău, n-are cum