| Amelia87 a întrebat:

Ce parere aveti despre nasterea unui copil rezultat in urma unui viol?
Merita si el o sansa la viata?

Răspuns Câştigător
| angella1972 a răspuns:

Draga CAMELIA, vorbim despre un copil, un ingeras care merita si el sa traiasca, sa alerge dupa fluturi, sa mangaie o pisica, sa se dea in leagan...nici o legatura cu animalul care este tatal, care si-a aratat barbatia si taria violand o persoana mai slaba, mai neputincioasa, sau poate mai credula. daca vrei putem vorbi si despre violul intre soti, nu uita ca in romania barbatul are dreptul sa faca sex cu sotia lui oricand doreste, indiferent de dorinta femeii, ceea ce se cheama tot viol, si probabil multi dintre noi sunt nascuti in ciuda impotrivirii mamei. oricum, nota 10 intrebarii tale

25 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Singura persoana care poate raspunde este mama lui. Daca ea ramane insarcinata si decide sa pastreze copilul, inseamna ca isi asuma responsabilitatea de a trece peste faptul ca nu a fost un copil dorit, ci unul rezultat in urma unui eveniment traumatizant pentru ea. Daca poate face asta, copilul va trai si va avea parte de dragoste. Nu putem noi sa stam pe margine si sa spunem, ca la arenele romane, da, merita sa traiasca, nu, nu merita. Femeia care a trecut printr-un viol si a supravietuit acestui eveniment traumatizant e singura care poate lua o astfel de decizie. Nu e vorba doar de a-l naste, ci de a-si asuma responsabilitatea ca il va iubi, desi fiecare privire asupra lui ii va aminti de episodul violului.

| psiholoaga a răspuns:

Gbrltdr, intrebarea suna asa: "Merita si el o sansa la viata?" Raspunsul meu e perfect valabil, daca te gandesti ca sansa la viata i-o acorda mama. Stiu, imi vei spune ca dumnezeu ii ofera sansa la viata, din moment ce conceptia exista, dar aici avem puncte de vedere diferitehappy

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Absolut! El nu are nici o vina, dar, decat un avort, posibil anihilator al capacitatii de a mai da viata, mai bine ingrijit si iubit, si poate ajunge un om adevarat! Chiar daca, fara tata, sau cu unul adoptiv (de dragul mamei!) nu e chiar acelasi lucru...

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Categoric DA! Ce vina are micutul de ceea ce s-a intamplat. Bine ar fi sa nu se ajunga la asa ceva! Va fi o trauma pentru mama si familie... Dar cu dragoste orice este posibil...copilul trebuie sa traiasca si sa aiba parte de iubire!

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Psiholoaga...intrebarea nu era de optiunea mamei de a pastra copilul sau nu... intrebarea se referea strict la nasterea unui copil rezultat dupa un viol... Ceea ce ai scris este perfect adevarat, dar necesita o alta intrebare...

nony
| nony a răspuns:

Nu cred ca este drept fatá de acel copil sa fie facut de un animal, chiar daca el nu are nici o viná.
¨ Ai fost facut in urma unui viol.¨.cum ti-ar suna in ureche?

| monyk a răspuns:

Buna, cu siguranta are si acel copil dreptul la viata, daca a fost voia lui D-zeu ca el sa vina pe lume atunci asa sa fie...depinde de mama daca isi doreste sa pastreze copilul dar sincer el nu e vinovat pentru fapta parintilor sau a tatalui in cazul violului...

| Linda a răspuns:

Sora mea are o prietena care s-a nascut in urma unui viol. Este singurul copil care l-a nascut acea mama, cu sotul care l-a avut nu a mai putut avea copii. Ea insa a lasat-o pe fat la orefelinat. Acum mai ales bunica ei se bucura cu o au la batranete si fiica se straduie sa-si refaca relatia cu mama care a avut-o in acele circumstante aiurea.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Daca cel care a comis violul are sansa la viata, de ce sa nu o aiba un copil care nu a gresit nimanui?

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Bineinteles. La una normala chiar. Alaturi de mama si de tata. Ca doar tata e cel care te creste, nu ala care si-a bagat rula in mama.

| Orannginna a răspuns:

Desigur! Fiinta aceea nu are nici o vina, de ce sa plateasca sufletelul acela pentru greselile parintilor lui? De fapt este incorect spus parintilor ci doar celui care a comis violul...la urma urmei el este cel care n'ar trebui sa mai aiba dreptul la viata...

| M.madallina a răspuns:

Copilul nu are nici o vina si ar trebui sa traiasca, chiar daca va fi dat spre adoptie, pentru ca mama nu poate sa il creasca.

| MM a răspuns:

Normal ca DA

| sunt_fericita a răspuns:

Sigur ca merita...cu ce este vinovat acel copil? el este unul ca toti ceilaltzi...sh cred ca merita fiecare copil dreptul la viata!

| thehope a răspuns:

Copilul nu este cu nimic vinovat pentru faptele parintilor si daca tatal a fost un asa nemernic incat a fost in stare sa violeze o femeie asta nu inseamna ceea ce a fost conceput nu merita sa traiasca, din contra, mama ar trebui sa isi concentreze toata dragostea asupra copilului, astfel incat sa acopere si golul lasat de cel ce ar fi trebuit sa poarte numele de tata...

| JustMe a răspuns:

Logic ca merita sa traiasca. Doar el nu a gresit cu nimic...

| roxana_9288 a răspuns:

Vorbim de o viata de om, de un suflet. Femeile sufera poate mai mult decat barbatii dar un barbat nu va putea simti niciodata bucuria nasterii, bucuria de a simti cum din tine si prin tine ia nastere o noua viata, un mic inger, o mica raza de soare. E greu sa stii ca copilul face parte dintr'un viol, dar merita si el sa traiasca la fel ca noi ceilalti. Oricine merita o sansa la viata!

| marry a răspuns:

Bineinteles ca merita sa traiascawinking...nu e vinovat cu nimicwinking

| Sabwy a răspuns:

Normal, ca merita...

| frumusica80 a răspuns:

Normal nici nu ar trebui sa antrebi.

| larisa_6959 a răspuns:

Sigur ca merita. El nu are nici-o vina. Are dreptul la protecţia si iubirea paternala ca orce alt copil. O mama nu-ş iubeste copilul, fie si creat in urma unui viol nu poate fii numita mama, nici macar femeie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricine merita dreptul la viata. Copilul acela nu are nici o vina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, el e neutru la greselile parintilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...nu e vina lui ca mai exista si incostienti.

| thegirl a răspuns:

Din punctul de vedere al mamei...sansele micutul sunt minime.majoritatea fetelor care trec prin clipele astea apeleaza la un avort... putine sunt cele...care reusesc sa treaca peste trauma de dragul bebelusului...pana la urma...bebe' nu are nici o vina de ceea ce s. a intamplat...eu daca as pati asa ceva... poate imi e usor sa vb acum...dar...in mod sigur l-as pastrastraight face... e o particica din tine k fiinta...si cand te gandesti k e mic... ii dai sa pape se face mare il vezi crescand...primii pasi.cum spune mama...se duce la scoala...si sa fii mandru k parinte de copilul tau... e ceva frumos...