| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveţi despre pedeapsa corporală in familie, faţă de copii şi / sau faţă de partener? O agreaţi?

Răspuns Câştigător
| PrincessConsuela a răspuns:

Violesta in familie :-siuuuuuhh! Nu! Bine... exista si cazuri in care macar o palma nu strica, dar cand ince deja sa dea cu pumnii sa arunce cu obiecte din caremra, partenerii exagereaza si daca este si un copil fie victima, fie martor, tot ramane traumatizat. Nu ai cum sa fi de acord cu violenta casnica, mai ales cand vezi atatea cazuri in care simple alercatii se termina urat. Sun si cazuri celebre, daca te interesezi pe net si multe vedete care au practicat acest "tratament" au incurcat-o( cel mai cunoscut cred ca este al Rihannei).
http://www.youtube.com/watch?v=Ra-Om7UMSJc uite pe altcineva care sufera din cauza acestor violente. Si e adevarat. Ea chiar avea parte de astfel de scene. Tot asa mai stiu si http://www.youtube.com/watch?v=QH8NNukzWcE si http://www.youtube.com/watch?v=zJfCfToh66g. Poate te-am ajutat, poate nu, eu oricum nu aveam ce face:)) dar intrebarea ta mi-a atras atentia.

12 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Logik ca NU

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

Eu una cred ca nu ajuta cu nimic.

| darkrider a răspuns:

In niciun caz, nu suntem animale. Nu vad rostul in bataia conjugala, sau bataia propriului copil.

| coliflor a răspuns:

Nici vorba este cel mai groaznic mod cu putinta de a te face ascultat, asa ceva nu ar trebui sa se intample nici cand, nici unde.sa uitam complet aceasta expresie.

| thealchemist a răspuns:

"pedeapsa corporala" sau mai bine spus abuzul fizic e semnul primitivismului, individul respectiv nu a reusit sa treaca pragul dintre animale si oameni adevarati.

| lindemona a răspuns:

Bună,

Chiar aşi vrea să văd cine ar putea fi de acord cu aşa ceva?! Normal că nu sunt de acord. Fiecare persoană este liberă să facă ce vrea în viaţă, atâta timp cât acţiunile ei nu au urmări grave asupra oamelilor din jur. De cele mai multe ori un cuvânt poate să doare un om mai mult decât o mie de lovituri. Consider că atunci când ştii să foloseşti cuvintele potrivite, în momente potrivite, ai mai mult de căştigat.

O zi plăcutăwinking

| Lollepoop a răspuns:

Nu rezolvi nimic cu violenta.O vorba buna ar fi mai de ajutor, pentru ca violenta duce la violentahappy
Sper ca te-am ajutat.:*

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o familie sau un ring veșnic de violențe verbale și fizice?
Îmi place armonia în familie, iubesc copii. Urăsc bărbații care sunt vulgari și violenți!
Pa, pa.

| Ezyo a răspuns:

Violenta in familie este cea mai grava forma de violenta si totusi este inca foarte des tolerata, nimic nu poate justifica un astfel de comportament.Ce simte femeia cu obrazul vinat, cum vede viata copilul care nu stie in ce toane isi gaseste parintii cind vine de la scoala.E neagreabil...

| thealchemist a răspuns:

Vad ca ai dat funda cuiva care a spus "exista si cazuri in care macar o palma nu strica" si mai e si fata.
deci mai sunt si fete din astea carora le place sa ia palme (mai bine zis doua ca tu ai aprobat-o), asa ca cred ca ar trebui sa le comunici vestea cea mare si feministelor sa uite de ideea aia cum ca orice violenta e rea.

| whatevernvm a răspuns:

@thealchemist, sincer nu am citit tot raspunsul insa mi-au placut linkurile care mi le-a dat si mi-au atras curiozitatea.

| Eugenia_9789 a răspuns:

Fata de copii e buna pedeapsa fizica adac nu se exagereaza, daca minte sau fura sau ia note mici chair merita sa il bati ca adac nu stie de frica un copil isi afce de cap, eu zic ca nu curea nu bataie crunta, ci cateva liniare peste mana chiar eset foarte eficient, nu la a***a ca sincer nu prea doar ci peste maini doar tare da, asa-i insa se va feri o perioada lunga de timp sa mai faca prosti ca iai aduce aminte, daac il iubesti pe copil il bati pentru al corecta, iar vialenta intre parteneri chair nu e buna