| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre relatiile cu o mare diferenta de varsta? este aceasta diferenta de varsta un impediment?

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

S-a mai pus aceasta intrebare si s/a/m mai raspuns! >>> vezi si celelalte raspunsuri, mai din urma, in arhiva TPU, pentru a-ti face o idee cat mai clara! Nu e un impediment, conteaza sufletul si caracterul, in primul rand!, + toate chestiile faine care ii leaga, ce vor impreuna, faptul ca se simt bine si se inteleg, etc... Success!

13 răspunsuri:
| inna a răspuns:

Eu nu am nimic impotrivahee hee. Am zis ca daca ma marit vreodata o sa iau unul cu minim 4-5 ani mai mare ca mine.hee hee

| antonius74 a răspuns:

Depinde cat de mare e diferenta. pana in 7 ani e acceptat si de biserica: si cam asta e si normalul, nu vad cum te-ai putea indragosti in mod normal de cineva mai tanar sau mai batran decat tine cu 7 ani.
totusi, exceptiile exista: Irinel si Monica sunt cel mai reprezentativ cuplu happy

| curiosgirl a răspuns:

Eu mereu sustineam ideea ca nu e problema diferenta mare de virsta pina ce nu am aflat ca eu la 14 ani nu pot fi cu persoana iubita pentru ca el are 21 de ani si cere prea multe de la mine...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cat de mare diferenta? Eu mereu mi-am dorit un barbat mai mare ca mine, imi plac barbatii maturi si imi place sa fiu protejata.Niciodata nu voi gasi intr-un barbat cu varsta apropiata de-a mea, ceea as putea gasi la unul cu... 10 ani, sa zicem, mai mare ca mine.Nu cred ca as accepta un barbat cu mult mai in varsta, o diferenta de 15, 20, 25 de ani mi se pare putin aiurea, dar stii cum se spune,"niciodata sa nu spui niciodata". Totul depinde de tine, esti singura care stie ce este mai bun pentru tine, nu te lasa influentata de nimeni.

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Dragostea nu tine cont de varsta!
Dar m'ai sunt si cerinte.

| thehope a răspuns:

Nu e vorba ca e varsta un impiediment, asa cum s-a mai dat drept exemplu celebrul cuplu Monica&Irinel.insa problema e in gura lumii si a celor din jurul tau...pentru ca tu daca te simti atras/a de o persoana cu stiu eu... 10-14 ani mai mare ca tine...atunci lumea incepe sa spuna ca nu e vorba de iubire la mijloc, ca sigur unul dintre voi are un interes...si in fond pentru voi nu devine varsta problema ce intervine in relatia voastra, ci lumea...persoanele din jur.eu cand am avut o relatie cu un baiat cu un an si jumatate mai mic decat mine mi s-a spus ca incep sa imi cresc copii...deci...conteaza ce e in sufletele voastre si gura lumii...lasati-o sa vorbeasca, pentru ca oricum e de neoprit...

| Silvia a răspuns:

Pana in 10 ani cred ca e ok... dupa aia cred ca se sare calu`big grin.

| Mya a răspuns:

Depinde de varstele celor 2...cu cat cresti mai mult, cu atat si diferenta poate fi ok. Daca ai de exemplu 14 ani, nu poti avea o relatie cu un tip peste 20, modul de gandire nefiind pe aceeasi lungime de unda. Dar daca tu ai peste 20, este ok daca el este pana in 10 ani mai mare... dar si asa...depinde de fiecare, de imprejurari, de cat de mult ne maturizam si in cat timp si daca parerea celor din jur ne poate influentawinking. In tot cazul, varsta nu poate fi un impediment, poate totul se complica putin, poate fi un pic mai greu de intretinut o astfel de relatie, dar cu siguranta este posibila! Iti spun din proprie experienta!

| dya_4589 a răspuns:

Depinde de cat de mare e diferenta... Uite eu am fost indragostia o singura data (pana acum) de un tip mai mare cu 16 ani... el era pentru mine tot... da relatia asta s-a terminat prost crying crying crying. Insa sunt si cazuri fericite, nu stiu asa "personal", dar am auzit...
Oricum intotdeauna e bine ca baiatul sa fie mai mare putin decat fata (si n-o sa stau sa enumar motive, pentru ca sunt destule).

| EUSIATIT a răspuns:

Sincer nu am nimic impotriva e pb lor dar inainte de a face acest lucru trebuie sa simti ceva pentru persoana aceea desi nu cred ca e o adevarata iubire poate doar materiala si atit si daca te gindesti in viitor cind tu vei vrea peste 10 ani sa mergi undeva iar acea pers deja e batrina si nu are chef,,, nu stiu daca nu te vei gindi sa te desparti sa ieio o pers mai tinara ...DEci cel mult 5 ani diferenta dar cum e 'MONI' sai il de-a lui maicasa pe iri ca ea si asa nu l a iubit doar banii lui si luxu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nup, deloc. Adica eu una chiar PREFER sa fie muuuult mai mare ca mineblushing. Cu cat mai mare cu`atat mai binelaughinglaughing, sincer nu stiu dcbig grin.

| pisoias a răspuns:

O diferenta de varsta in limita bunului simt(in jur de 10 ani)este acceptabila. Dupa nu mai e vorba de dragoste ci de interes financiar.

| BiiBiis a răspuns:

Sincer mie mi se pare cam aiurea sa fiu cu o fata cu 7 ani mai mare sau mai mica ca mine... Eu sunt de parere ca ar trebui sa fie de o varsta cu tine sau cu max 4 ani mai mare ca tine. happy