| jenny a întrebat:

Ce parere aveti despre situatia din Romania? Nu mai au bani de pensi, salari, sanatate...

Răspuns Câştigător
| emy a răspuns:

Parerea mea este ca in Romania se fura ca in codru si se minte de ingheata apele.Mare minune e ca nu a inghetat Dambovita de cat mint conducatorii nostri.Nu au bani pentru salarii si pensii? Pai cum sa aiba, daca s-a cheltuit peste 1. 000. 000. 000 de lei vechi pentru campania electorala? Plus altele si altele.Noua ne recomanda sa strangem cureaua, caci e criza si nu sunt bani la buget, iar ei isi fac interesele pe banii nostri. Dar macar nu o fac mai "cu perdea". O fac fatis, ne sfideaza in fata, pur si simplu.

15 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Am crezut ca daca am scapat de Ceausescu o sa o ducem mult mai bine. Tot timpul, noi romanii trebuie sa fim sacrificati, sa suportam crize, inundatii, secete si datorii externe.

| Linda a răspuns:

Asa s-a ajuns ca pentru ca din cauza favoritismelor majoritatea oamenilor competenti au plecat din tara. Stiu ca este dureros, dar parerea mea ca ar trebui sa ramana un sfert din cei din administratie ( stiu ca se plang ca ajuns someri dar cu ce sunt ei mai grozavi decat cei din sistemul privat care ajung someri cu duiumul), firmele sa se poate infiinta intr-o ora ( cum spune candidatul Eduard Manole) o concurenta reala, fara licitatii trucate, sa se intoarca cei din straintate, pensiile oricum ar trebui platite (bine ar fi nu pensii peste 5000 Ron, mai ales la fosti securitate, armata si ar mai iesi ceva din tara asta.

regis
| regis a răspuns:

Problema ca nu mai sunt bani de pensii e una. Daca era un buget de criza era de inteles (mai tineti minte "bugetele de austeritate"?). Dar s-au cheltuit multi, foarte multi bani imprumutati, fara ca macar sa se finalizeze investitiile incepute anul trecut, ca sa nu mai vorbim de altele noi. La aceste sume nici nu trebuia sa se discute de criza... Dar daca o scena a fost inchiriata cu 75. 000 de euro, va dati seama cat s-a furat la fiecare metru de autostrada, la fiecare sala de clasa, la fiecare salon de spital?

| carminaburana43 a răspuns:

Dezastru total!

| emy a răspuns:

@madaqzby:nici chiar asa.Atunci Somalia, Bangladej-ul ce sunt? E adevarat, aceatea sunt pe primele doua locuri, iar noi, pe locul trei. Dar nu suntem noi cei mai saraci(deocamdata).

| MM a răspuns:

M-am resemnat... Adevarata vorba aia : 'ultimul care pleaca din tara sa stinga lumina'. Aici nu sunt sanse de trai decent.

| jenny explică:

Nu ma asteptam sa raspundeti asa de rapid, se vede ca pe toti ne macina saracia in care am ajuns, nu ne-am vandut tara am dato gratis.Vai de noi...de copii...de batrani...

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Daca stai sa te gandesti nu au avut niciodata banihee hee acum cu criza asta s-au mai si apucat unii sa faca greva ca nu le ajung banii... dar asta e. tara tuturor posibilitatiilorwinking

| Filip23 a răspuns:

Daca nu a avut loc Stolojan, de unde pana mea sa aiba loc Johannis? Lupta politica a ajuns draconica. Prin toate ministerele e dabandada. In astfel de timpuri au ocupat posturile cheie niste oportunisti. La economie si finante ar fi trebuit sa fie niste baieti care sa aiba cat de cat o "optica" macroeconomica. Ar trebui ca individul care conduce, sa-si faca niste clone si sa le puna peste tot.

| adika a răspuns:

Uite aici cateva ide ipertinente:
http://www.exposhop.ro/....../index.cgi

| Mamamare a răspuns:

Parerea mea este ca Romania este o tara de rahat...Altumva nu poti spune... Tin sa va anunt ca suntem ultimul loc de pe glob, Romania este cea mai nespalata tara din lume`happy. In loc sa fim si noi pe loc 1 sau 2 sau 3 la lucruri bune...SUmtem locul 1 la cele rele.Adica cel mai nespalat popor.Si de toate...Deci => o tara de rahat.Scuze de expresi dar chiar asta este "iubita noastra tara"...Si se mai mira romani ca de ce plec atatia peste hotare!

| Mamamare a răspuns:

Parerea mea este ca Romania este o tara de rahat...Altcumva nu poti spune... Tin sa va anunt ca suntem ultimul loc de pe glob si cel mai nespalat popor, Romania este cea mai nespalata tara din lume`happy. In loc sa fim si noi pe loc 1 sau 2 sau 3 la lucruri bune...Sumtem locul 1 la cele rele.Adica cel mai nespalat popor.Si de toate...Deci => o tara de rahat.Scuze de expresi dar chiar asta este "iubita noastra tara"...Si se mai mira romani ca de ce plec atatia peste hotare!

| kanibala a răspuns:

Ce parere putem sa avem?

intr-un cuvant CRIZA...straight facenaspa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nui nimic jeni. de mancat nu mananc bani si musetelul creste pe camp. asa ca pentru o raceala acolo... un sirop de ridiche neagra, un ceai de tei o frectie cu rachiu tare, si .trece.care mananca bani... e problema lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a pus accent pe bugetari si cei care nu produc nimic.Asa s-a ajuns aici...