Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face să plec cât mai repede din mediul acesta toxic, ce mi-a făcut mult rău ani de zile? Mama susține că e normal ca soțul ei să îmi vorbească vulgar, că așa îmi trebuie și merit.

Simt ca nu mai rezist și mă simt din ce în ce mai rău fizic, chiar și psihic! Vreau sa ma salvez, dar parcă și simt că cedez și nu mai dau dovadă de putere!

Ce pot face să îmi găsesc propria liniște și pace, departe de acest loc?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum ai deja 18 ani, esti LIBERA sa pleci in lume, unde vrei si sa faci ce vrei, ascultand numai de cine iti place.

Deci: de ce mai stai cu maica-ta si tatal vitreg, daca nu va impacati?
Ia-ti valiza si pleaca cu chirie, suporta-te singura si asculti pe cine vrei tu, fara sa-ti mai pese de familai toxica.

| 1onur a răspuns:

Nu este normal să-ți vorbească animalul ăla așa nu este normal sa fi tratată așa de un soț actual al mamei tale așa niciun Copil la vârsta ta nu merită trat în halul ăsta de greșit de murdar ei amândoi te tratează grav de rău tu nu trebuie sa suporți jignirile ai abuzurile pe care soțul mamei tale țile spune și adresă tu ești o fată o domnișoară un Copil care avea are 18 ani împliniți nu ai mătușă? Nu ai un unchi? Nu ai o verișoară care te înțelegi bine cu ia? Tatăl tău este dânsul cu care te exprimi față de el spunândui pe nume (soțul mamei mele) sau tatăl tău este alt cineva? dacă ai un alt tatăl ia legătura cu el și explicăi ori mătuși tale ori verișoarei tale situația actuală pe prin care treci și toate abuzurile pe care părinți tăi ți-le cauză din răutate dușmănie pe care o au față de tine fără că săle faci ceva fără ca săle fi cauzată vreun deranja amdurora.

Sau poți face asta.

Stai în casă aia ținete de schoală până ajungi in liceul deja de la liceu viața ori cărui ele se schimbă radicală la liceul o să-ți faci mulți prieteni da sa fi și atentă fiindcă ori-ce anturaje și orice cerc de prieteni nu sânt toți ce par a fi într-adevăr cu Adevărat ținete de schoală mai ales că acum este și vara și poți Sâte angajezi undeva să-ți faci alți banii cinstiți pentru tine și ce banii îți dă mama ta și soțul ei nu-i refuza fiindcă îi meriți tu între timp știu că nu-ți vă fi ușor si muncă si schoală dar dacă nu-ți mai dorești să locuiești cu ei poți munci cinstit o perioadă să-ți strângi banii apoi Sâte muți la o chirie dar o să ai de plată lunar trebuie sa alegi între schoală și muncă apoi...

Cel mai bine ținete de schoală având în vedere că este și vara poți munci fără că ei să știe undeva unde îți poți câștiga dintr-o muncă cinstită niște banii pe care să-i ai tu pentru cheltuielile tale personale de fete... Haine și ce-ți place ție... și ce-ți dă și ei părinți tăi.i-ai și pe ăia fincă ești singură la părinți au o singură fată de crescut nu un băiat dacă era baiat muncea de urgență.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Căți ai?
Ai servici?

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă mama ta nu te apără e rău.