| Ioana05 a întrebat:

Ce poti face cand copilul vorbeste cuvinte urate?
http://bit.ly/dMp2Id

1 răspuns:
| TheSniper a răspuns:

Atunci cand va auziti pentru prima data copilul rostind niste lucruri necuviincioase, este important sa nu va aratati prea socati sau scandalizati. Tineti minte, copilul nu stie ce spune, nu intelege sensul cuvintelor si nu face decat sa repete niste lucruri auzite de la altii.
De asemenea, nu este bine nici sa va faceti ca nu ati auzit ce spune. Este posibil ca cel mic sa vorbeasca urat tocmai ca un mijloc de a va atrage atentia.
In loc sa-i spuneti sa taca, explicati-i limpede si calm ca nu trebuie sa spuna astfel de cuvinte. Asigurati-va ca dumneavoastra insiva nu injurati si dati dovada de consecventa in obiceiul de a ocoli cuvintele urate.
Copilul invata ce sa spuna si ce nu in functie de reactiile adultilor din preajma sau urmand exemplul adultilor din familie, de la scoala etc.
Daca cel mic este nervos si foloseste cuvintele respective in momentele de furie, este important sa discutati cu el despre emotiile pe care le incearca. Este bine sa-l invatati sa utilizeze niste cuvinte ceva mai rezonabile atunci cand este manios sau frustrat.
Anumiti copii continua sa foloseasca un limbaj vulgar sau sa adreseze jigniri celor din jur chiar dupa ce li s-a spus ca acest lucru este inacceptabil. In acest caz, comportamentul este justificat de motivatii diverse: fie pentru ca aud foarte des astfel de cuvinte in mediul familial sau la gradinita, la scoala, la joaca etc., fie pentru ca au un caracter usor agresiv, fie pentru ca prezinta unele intarzieri in dezvoltarea limbajului si nu cunosc alt mijloc de a-si exprima furia sau frustrarea. Incercati sa verificati aceste aspecte si sa indreptati problemele in cauza.
Nu uitati ca amenintarile, si pedepsele nu servesc la nimic. Daca va certati copilul de fiecare data cand foloseste un cuvant urat, la fiecare nou incident survenit intre dumneavoastra si el isi va pune in valoare intreg repertoriul de injuraturi pe care-l cunoaste.
Daca foloseste cuvintele urate in public, cel mai bun lucru este sa-l ignorati, ca sa nu dati amploare evenimentului. Atunci cand are audienta, copilul se va incapatana si mai tare si va repeta mai tare si mai zgomotos cuvintele cu pricina.

Comentarii Nu exista niciun comentariu adaugat inca.
Fii tu primul care comenteaza acest articol. PRINT RECOMANDA YAHOO Facebook Twitter