| BlancaFantasma a întrebat:

Ce sa fac? de 2 ani de cand am fost la dentist mi se usuca buzele mereu si mi se fac bube/pielite care pica si zi de zi apar altele.Nu mai am incredere in mine deloc nu mai suport sa ma vad asa.stau zilnic cu oglinda in mana si ma tot gandesc cu ce sa mai dau ce sa mai fac.cand vorbesc cu cineva tind sa las capul in jos ca nu cumva sa ma intrebe ce am.am dat cu de toate si nimic nu merge.planuisem sa ma duc ieri la un majorat dar nu am putut din cauza ca mi se facusera iarasi pielite.am fost deprimata si am plans toata ziua. n`am curaj sa ma intalnesc cu baieti sau cu cineva caci mi`e rusine sa nu se uite urat la mine.eu sunt fire mai slaba si nu as suporta asta.sunt o fata draguta, dar chestiile astea de pe buze ma innebunesc.si din cauza asta sunt complexata ca nimeni nu se uita la mine niciun baiat ce sa fac? am fost la vreo 4 dermatologi toti mi-au spus numai porcarii.am 18 ani nenorocita de dentista mi-a stricat viata de la 16 ani si pana in prezent...help

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Se numeste cheilita si este de mai multe feluri --- citeste aici de cate feluri este si vezi daca nu cumva ti-o provoci singura din cauza anxietatii( cheilita factice): http://www.studentie.ro/......32-a-17881

| mona a răspuns:

Du-te la nenorocita de dentista si spune-i ce ai patit de atunci din cauza ei, cine stie poate gaseste o solutie de vindecare

| Kiddzutsa a răspuns:

Ai auzit de uleiul de masline? maseaza-te cu el in fiecare zii, inainte de culcre si de dimineata dupa ce te speli pe fata :).
Nu de mai multe ori, poate sa ti se irite:-s...
Mai este un ruj foarte foarte bun, care mia vindecat problema [ aveam ceva cam la fel ca tine ] Se numeste lipidiose lips de la vichy, iti las linkul.
Are 3 ml si este foarte bun, are vitamine si antibiotice special pentru problemele in genul acesta.
http://www.promofarmacia.com/......labial.png
Sper ca te-am ajutat:*

| Nymphetamine a răspuns:

Ai gresit categoria. happy Posteaza la Sanatate.

| starmaker a răspuns:

Daca medicul dentist pe care il banuiesti nu te ajuta, apeleaza la alti dentisti, dermatologi pana gasesti tratamentul. Eventual cauta in alt oras si cere ajutorul parintilor/rudelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e cazul să clachezi de la asta pentru că se poate rezolva cu siguranţă. Încrederea în tine a scăzut din acest motiv şi asta nu e deloc bine.Nu sta să-ţi plângi singură de milă şi fă ceva pentru a rezolva problema. Încearcă să-ţi dai pe fiecare seară cu ulei de măsline pe buze, încearcă să-ţi dai şi cu miere şi să laşi un timp să acţioneze.Mergi la farmacie şi spune ce ai păţit,poate îţi recomandă ceva ce va ajuta cu adevărat. Încearcă să cauţi pe net diverse lucruri despre asta, poate găseşti ceva folositor.Bea multă apă şi hidratează-ţi buzele. Se va rezolva, ai încredere. Baftă!