| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla cu prietenul meu?

Suntem de 4 luni impreuna, dar, desi este putin eu il iubesc enorm.

Cum am mai zis, am decat 17 ani si totusi pot sa spun ca am trecut prin multe d`ale vietii, pe care unii dintre voi le-ar considera "copilarii".

De mult timp incoace ma simt din ce in ce mai singura, ma simt mai neputincioasa deoarece nu ii pot inlatura tristetea, cu toate ca daca cineva m`ar vedea ar zice ca nu este asa. El parca nu mai are pofta de viata, si rareori se mai intampla sa aiba o tresarire sau sa i se mai vada bucuria pe fata, de o saptamana este asa. De fiecare data cand vorbesc cu el este asa trist dar cand este cu alte persoane parca nu mai este asa.

Nu imi pot da seama ce se intampla cu el, dupa ce a avut o cearta mai mare cu tatal lui deoarece bea s`a schimbat total, asta a observat`o si mama lui ca de atunci s`a schimbat, nici pe mine nu prea mai ma suna ca inainte.

Aseara cand l`am intrebat daca ceea se intampla cu el este din cauza acelor certuri mi-a spus ca da, pentru ca mama lui a stat pana acum acolo deoarece a vrut sa termine el liceul si ii este teama ca acum sa nu plece. L`am mai intrebat daca s`a plictisit de relatzia noastra si a spus ca nu stie, apoi mi-a spus ca nu dar ca nu s`a obinuit inca pentru ca desi sunt patru luni el nu a mai avut o relatzie asa lunga si pentru el pare un an nu 4 luni, a spus ca nu a mai iubit pe nimeni asa mult straight face.

Ce se intampla cu el? Cum as putea rezolva poblema aceasta?

i`ar fi mai bine daca plec? sad

12 răspunsuri:
| SimonaAdina a răspuns:

Parerea mea este ca el trece printr-o perioada mai dificila din cauza familiei lui, dar asta nu inseamna ca trebuie sa se poarte asa cu tine, asta nu este un motiv sa iti spuna ca nu stie daca s-a plictisit de relatia voastra.Bineinteles ca intr-o perioada ca asta nu poti sa fii atent cu persoana iubita dar asta nu inseamna ca trebuie sa te porti asa.Cred ca ar fi bine sa vorbesti cu el mai deschis sa ii spui ca te doare faptul ca s-a racit asa de tare, si sa-i spui ca tu ii vei fi alaturi daca are nevoie de un sfat sau ajutor in legatura cu familia lui.Si daca se poarta la fel,cel mai bine ar fi sa luati o pauza, chiar daca iti va fi greu. Daca veti lua o pauza o sa isi dea seama daca te iubeste. Daca te iubeste o sa-si dea seama ca ii este greu fara tine si se va intoarce la tine, dar daca nu te iubeste nu te va cauta.Este mai bine sa luati acum o pauza pentru ca mai incolo il vei iubi si mai mult si vei suferi mult mai mult.Succes!

| Ancutsa a răspuns:

Buna, Cristina! :*
Daca prietenul tau trece prin aceste probleme, certuri cu parintii si altele, eu zic. nu ar trebui sa-l lasi. Incearca sa vorbesti cu el mai mult despre problema asta, dar fata in fata. Sustine-l si arat-i ca tii mult la el si-l iubesti.Sigur are nevoie de asta, si aceea persoana poti fi doar tu.
Multa bafta si iubiti-va mult! :*

| 0000anonim0000 a răspuns:

Doamne. Cum sa ii fie mai bine daca pleci? E...clar ca are nevoie de tine, sa ii fii alaturi. Ia-l la un suc, gratar, in oras, la plimbare, tine-l in brate, fi-i alaturi, stai cu el cat mai mult, sa uite de probleme. El te iubeste, nu ti-ar strica nici tie daca ramai cu el, nici lui daca sta cu tine. Aveti grija unul de celalalt. Daca tu o pateai urat, si doar pe mess/mesaje erai intrebata din ce cauza se intampla ce se intampla iti convenea? Poate el vrea sa stea cu tine, sa uite de chestiile alea, si probabil i-ai castiga mai mult increderea. Incearca! Funda?

| gfy a răspuns:

E ciudat... Spui ca, cu tine se comporta mai rece, iar cu restul nu. Poate avea mai multe intelesuri, desi prima impresie iti sare si tie-n ochi. Plus ca se contrazic putin lucrurile. De ce? E rece cu tine, cu altii nu, apoi "a spus ca nu a mai iubit pe nimeni asa mult". Nu prea se bat cap in cap una cu alta.

| gfy a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu el iar, spune-i ca nu poti "sta" asa, fiind totul sec intre voi.

| AnnaDee a răspuns:

Buna!
Of, offff. Viata e grea, nu? Ei bine, nu îl părăsi, ai grija de el, fi-i aproape, are nevoie de tine. Trebuie sa-l sprijini.
Chestia cu relația de 4 luni... Daca va iubiți cu adevărat, asa se întâmplă. Relația durează. Spune-i asta lui.
Faza cu mama lui: o sa treceți amândoi peste asta, împreună, ca un adevărat cuplu!
Sper ca te-am ajutat, draga mea. Succes!

| Anonim3007 a răspuns:

Off mi-a luat destul timp sa citesc intrebarea

dar n-are nimic : raspunsul este
1) este trist ca s-a certat cu parinti
2) ai rabdare poate trece de la sine
3) nu n-ar fi mai bine daca pleci fiindca e mai bine sa ai pe cineva aproape care te iubeste stiu asta... sigur 100%

| A3tius a răspuns:

Vezi tu, el trece printr-o perioada foarte grea cu tatal sau. Ar trebui sa-l incurajezi pe iubitu` tau si sa ii fi alaturi, dar sa nu fi obsedata de el. Incerca sa intelegi prin ce trece si pune-te in locul lui. Este foarte posibil ca el sa se teama de un divort, ceea ce l-ar afecta mult.
Asa ca te sfatuiesc sa ramai cu el si sa incerci sa ii fi ca o alinare, sa-l mai sfatuiesti cand are nevoie si sa nu-l presezi.

| AlexxxxD a răspuns:

Aha ma rog eu zic ca are pe altawinking si asculta aici o gradina e plina cu floriibatting eyelashes stiu binewinking

| Alexia_1745 a răspuns:

Ce se intampla cu el nu este din vina ta, pur si simplu are probleme in familie si trece printr-o perioada grea. E normal sa fie trist si deprimat. Cel mai bun lucru pe care poti tu sa-l faci este sa-l sustii, sa-l incurajezi si sa fi alaturi de el. Bafta!

| Bibi_5901 a răspuns:

Poate ca este ingrijorat...si vrea sa stea o perioada singur dar, daca el a zis ca nu a mai iubit pe nimeni asa mut inseamna ca nu-l deranjeazathinking pnm ar fi mai bine sn punctu meu de vedere sa vb mai mult cu el sa incerce sa se mai descarce si sa speram ca se va schimba vazand ca ii oferi sprijin, poate ca el doar vrea sa prinda incredere in tine, sau poate cchiar este afectat de ceva... incearca sa ii dai mai multa atentie dar asta nu inseamna sa il seci cu telefoanele sau mai stiu eu cum:* sa vb cu el doar cand simte nevoia si sa simta ca cineva vrea sa il ajute si ii ofera sprijin:*! Sper ca ti-am fost de ajutor:*

| Adina88 a răspuns:

Sfatul meu este sa ai multa rabdare.sa nu-l parasesti in asemenea momente grele.cel mai important pentru el e sa se simta iubit pentru a fi ca inainte.fi langa el si fi tare :*