| anonim_4396 a întrebat:

Ce te faci cand esti agnostic, iar mama ta, care ti-e draga, e din ce in ce mai habotnica si te certi cu ea pe tema asta?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te certi cu ea, fiindca e dreptul fiecaruia sa-si practice credinta asa cum crede de cuviinta.

assiris
| assiris a răspuns:

De ce te certi cu ea? De ce nu mergeti in paralel fiecare pe drumul lui?

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Cel mai bine este sa eviti discutiile pe aceasta tema. Cel mai probabil nu vei ajunge niciodata la un consens, va exista multa tensiune si va veti face nervi degeaba.

| Klara a răspuns:

Doamne fere! laughing
Sa vezi cata religie e la mine-n casa rolling on the floor

| moji a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu.Am stabilit intr-un final ca acest subiect sa fie unul ''tabu'' ca oricum nu ajungem nicaieri.
Si nu ai cum sa nu te certi. Daca ai alta parere cu privire la religie si tot ce tine de ea, credinciosii au impresia ca le impui sa fie de acord cu tine sau sa si-o schimbe si ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce sa te certi cu ea? Nu-ti dai seama ca ea este fericita, crezand si rugandu-se in primul rand pentru tine! E dreptul ei sa creada si sa se manifeste asa cum este ea si, dreptul tau sa te declari agnostic. De ce copiii la maturirate (chiar din adolescenta) incearca sa ii "disciplineze" pe parinti? Parintii chiar demodati, vor fi mai intelepti decat copiii, iar daca este vorba de ceva modern, nu se sfiesc sa-i intrebe. Fiecare cu obiceiurile si dorintele lui. Pe tine de ce te enerveaza cand iti spune iarna in fiecare dimineata, sa nu uiti sa iti pui fularul? Deci las-o in pace, este viata ei, credinta ei si face ce vrea si ce crede de cuviinta, face asa cum crede ea ca este mai bine. Tot asa sa faci si tu. Sper ca si copiii tai sa iti faca la fel ca sa vezi ce i-ai facut tu mamei tale. Mai bine ai mangaia-o si ai saruta-o zilnic cand pleci si cand vii acasa si i-ai multumi ca se roaga pentru tine. Nu cred ca e greu sa o accepti chiar habotnica. e ALEGEREA ei! Nu stii cat o mai ai linga tine si atunci fa-o fericita ca a crescut un copil care o iubeste si ii respecta viata si intimitatea. Cand nu o s-o mai ai, vei regreta ca te-ai certat cu ea. Asculta-ma, iti vei aminti doar ce ai facut rau si vei avea remuscari... iti spun eu, asta!