| Florinnnn21 a întrebat:

Ceau.
Am 21 de ani si ma obsedează groaznic gandul ca iubita mea nu a fost virgina, a mai avut o relație inainte de mine
Sunt foarte constient de faptul ca nu ar trebui sa am aceste gânduri deoarece, nici eu nu am fost virgin, dar totuși le am si nu stiu cum sa trec peste aceste ganduri obsedante. Ei nu i-am spus nimic fiindca sunt constient ca nu pica bine asa ceva, vreau doar sa nu ma mai obsedeze treaba asta si sa trec peste..Am tot langa ea ce imi doresc, mai putin asta.
Ce sa fac sa nu ma mai chinui în halul asta, chiar o iubesc, si faza e ca la inceputul relatiei n am avut problema asta, cum de altfel niciodata in vechile relatii n am avut o. Nu stiu ce are ea ce nu are, dar avem 1 an de cand suntem împreună si de cel putin 5 luni ma distruge zilnic aproape gandul asta..as fi dat orice sa fi fost virgina, cum pot sa scap de gandurile astea?
...Va rog fara raspunsuri de genul ca sunt prost sau ma rog, ca nu I asa, sunt conștient de toate lucrurile doar ca pur si simplu nu pot sa mi scot din cap gandurile astea obsedante.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Konstantinos99 a răspuns:

Bro sincer:ce simti este normal,pentru ca chiar o iubesti,vrei sa stii ca este doar a ta si ca a fost doar a ta,a fost predestinata pentru tine. Dar avand in vedere ca nu mai esti virgin, nu mai poti cere lucrul asta pentru ca :poate una din fostele tale este cu un tip care se gandeste ca tine, adica ai oferit unei fete aceeasi dezonorare propriu zis si ea se poate afla in stadiul de iubita dar cu alt tip care gandeste barbateste ca si tine. Ce vreau sa zic da e normal sa gandesti asa, nu sa accepti toate lucruriile, trebuie sa le mai si filtrezi, insa trebuie sa accepti ca poate si ea iti doreste ca tu sa fi fost primul, nu doar tu sa vrei ca iubita sa fie la prima relatie. Esti intrat intr-un cerc vicios, trebuie sa o accepti si sa te accepte si ea pe tine asa cum esti. Acepta pentru a fi acceptat, iubeste pentru a fi iubit. Spor!

| Florinnnn21 explică (pentru Konstantinos99):

Mulțumesc.ea a trecut peste tot, la mine e doar mai nașpa.Dar repet, nu i am reprosat o niciodata.

| Florinnnn21 explică (pentru Konstantinos99):

Mulțumesc...Chiar sper sa reusesc sa trec peste asta, si cum am spus..sunt conștient ca nu e *normal* asa ceva si nu i as reprosa o absolut niciodata. E ceva ce tin in mine, si degeaba i as spune, ca nu rezolv nimic. Doar o amagesc..Si asa mai am stari proaste cateodata din cauza asta si i le transmit fara sa vreau, dar in acelasi timp nici nu pot sa-i spun de ce le am.

| Florinnnn21 explică (pentru Konstantinos99):

Si mai mult decat atat..Niciodata n am dezvirg. o fata, mi as fi dorit o...Deci pe fostele mele nu le afectează cu nimic ca am fost si eu acolo, oricum nu am inceput nimic.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Florinnnn21):

Dar ai participat,e ca si cum te faci complice, in orice caz gaseste la ea ceva special,ceva ce nu are nici o fata si atunci din dorinta de a fi ea prima, de a fi speciala ta se va indeplini prin ceea ce vezi unic la ea, poate o atitudine, poate vocea, poate modul in care va impartasiti iubirea, poate modul de gandire tu stii leagate de acele sau acel lucru unic si vei accepta starea ei actuala, prin faptul ca pentru tine a fost unica de la nastere si pana la tine. Poti sa ai o discutie cu ea sa iti creeze si ea ca un fel de carlig emotional cum ti am zis si tie, ca perosana aia va fi pentru totdeauna cea mai speciala. Ca si cum ea vede ceva special la tine, iar tu sa stii si viceversa, efectiv aveti cel putin un carlig emotional si in felul asta iubirea e vesnica si reciproca. Citez Corinteni 13 (4-7):
"4.Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate: dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mîndrie,
5 nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mînie, nu se gîndeşte la rău,
6 nu se bucură de neleguire, ci se bucură de adevăr,
7 acopere totul, crede totul, nădăjduieşte totul, sufere totul."

43 răspunsuri:
| oSalamadra a răspuns:

Gandesti anormal sincer si nu cred ca o iubesti esti mai degraba obsedat de ea pentru ca daca ai iubi o nu ai vedea-o ca pe o gaura, persoana ei nu s-ar rezuma la faptul ca a mai facut sex, ai trece peste usor ca e doar sex pana la urma. Ma intreb ce fel de sex faceti de ti se pare degradant sa nu fie virgina, de ce e rau ca s-a simtit bine intr-o relatie, erai mai fericit daca stiai ca a avut relatii sterpe si nefericite? Mergi la psiholog si nu o zic cu rautate

| Violleta2022 a răspuns:

Sa-ti mai spun ceva baiete, cand tu insuti NU AI FOST virgin sa nu ai vreodata tupeul sa ceri ca fata safie virgina ca atunci esti un mtican!

Nu poti pretinde cuiva sa fie imaculat cand tu insuti esti muradar!

Acorda respect si vei primi respect, ca ai destule bube'n cap ca sa pretinzi ceva ce tu nu esti capabil sa feri!

| Florinnnn21 explică (pentru Violleta2022):

Draga mea..Nu stiu de ce vorbesti asa. Nu i am pretins absolut nimic si nu i am nici reprosat. Vreau doar sa ma impac cu gandurile astea toxice si gresite pe care le am si sunt constient de asta, atata tot. Nimic mai mult. Nu i-am zis niciodata nmc si nici n am s o fac fiindca e problema mea si nu a ei!

| Drimmero a răspuns:

Amice, bucura-te de relatie daca lucrurile merg si lasa gandurile astea prostesti. E irelevant ca nu mai e virgina, asta sa fie ultima problema. Era chin daca era virgina si nu puteati ajunge la niciun contact sexual. Cu atat mai mult ca si tu ai avut relatii inaintea ei si l-ai boierit pe gigel, toate lucrurile astea sunt efectiv pitici pe creier si cam atat, vezi-ti de relatie si de lucrurile care conteaza cu adevarat la ea.

| Florinnnn21 explică (pentru Drimmero):

Pai daca era, as fi asteptat cat era nevoie..Nu s genul ala cu cat stie mai mult cu atat mai bine...treceam cu timpul prin asta impreuna si aveam rabdare...

| dullcat a răspuns:

Daca ai iubi-o cu adevarat nu te-ai obseda pentru un construct social din Evul Mediu, mai ales ca nu esti nici tu in pozitia de sfant.Ce s-a schimbat mai exact in aceste 5 luni? Cred ca ar trebui sa mergi la psiholog. Iar mentalitatea asta e cat se poate de nasoala, baietii vor sa faca sex cu oricine dar apoi pentru relatii serioase vor fete virgine.

| Florinnnn21 explică (pentru dullcat):

Te inteleg si sunt de acord cu tine, nici eu nu ma inteleg.dar ideea e ca am aceste ganduri..trairi..Ma imaginez pe mine facand prima data cu ea..trairile emotiile..si apoi imi rasare ca a fost altul si nu eu. E groaznic. Nu trebuie sa fie asa si incerc sa nu le am. Știu ca nu e ok si as face orice sa nu ma mai chinui dar nu reușesc.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu esti prost, doar ca involuntar ti-au intrat de-a lungul timpului niste prostii in cap. Cel mai direct si simplu sfat e sa mergi la un psiholog.

| anonimg a răspuns:

Relațiile apropiate cu persoane de sex opus se fac doar atunci când suntem pregătiți și hotărâți pentru căsătorie.
Sfidând legile divine, ne lipsim singuri de binecuvântările cerești. Pentru că nu putem să trăim după cum ne place și să fim și fericiți în același timp.
Noi înșine, semenii noștri, relațiile dintre noi - totul este de la Dumnezeu. Toate acestea sunt daruri divine, chiar dacă am depus eforturi să le avem.
Caută să te faci plăcut lui Dumnezeu, și atunci vei putea să treci peste acest obstacol; ba încă o vei putea iubi pe această fată mai mult decât îți poți imagina. Și când fata va vedea cât de mult o iubești, atunci și inima ei se va topi după tine. Tu ești capul relației, și deci tu trebuie să pui relația în rânduială cu Dumnezeu.
Fericirea este tot darul lui Dumnezeu, și doar ascultând de El vom putea fi fericiți. Așa am fost construiți de El, și așa vom putea să funcționăm normal. Dumnezeu nu dorește să ne vadă în suferință, ci caută să ne scape de ea. El nu va interveni cu forța dacă Îl ținem departe. Dar dacă strigăm după ajutorul Lui, va veni în ajutorul nostru.
Gusturile dacă nu sunt sănătoase trebuiesc schimbate. Dacă plăcerile vieții nu sunt sănătoase, atunci trebuie să le schimbăm; altfel este imposibil ca să fim fericiți.

| VoidEternal a răspuns:

Multumeste-le parintilor tai pentru ideile astea. Sau poate bisericii. Dupa caz, tu stii.

Mergi la psiholog my friend, ai o problema daca te gandesti la asta zilnic. E absolut absurd sa ceri de la cineva ceva ce nici tu nu esti in stare sa oferi, desi chiar daca ai fi fost tu virgin, nici macar asta nu inseamna ca si ea ar fi trebuit sa fie la fel.

Daca lasi lucrurile asa cum sunt, in timp asta o sa-ti modifice comportamentul catre ea din ce in ce mai tare, ca un mar care se strica complet pornind de la o mica lovitura. Iar daca nu poti trece peste idee, lasa fata sa-si gaseasca pe cineva cu niste principii mai ancorate in realitate.

| Florinnnn21 explică (pentru VoidEternal):

M am gândit să merg oricumlaughing Sunt constient ca nu e normal asa ceva..si nici n am mai simtit asa ceva vreodata..Am avut in toata viata mea relatii sexuale, dar niciodata nu m-a obsedat vreodata asta.

Răspuns utilizator avertizat
| AliGab a răspuns:

Te obsedeaza ca prietena ta nu a fost virgina? Dar tu ai fost sfant inainte de a o intalni pe ea? Ce traiesti tu acum se numeste ipocrizie si ar fi bine sa iti impui sa iti revii, altfel va fi rau pentru amandoi

| haileewatson a răspuns:

Deci practic tu iti vezi iubita ca pe un fel de obiect, sau posesie, in loc sa o vezi ca pe un egal, ca pe o fiinta la fel ca tine care a avut relatii si experiente in viata.
La psiholog mergi?

| Florinnnn21 explică (pentru haileewatson):

Nu o vad ca pe un obiect, nu merg la psiholog desi cred ca ar trebui și, pur si simplu am aceste filme in cap si aceasta dorinta puternica de a *fi fost primul* chiar daca e gresit.am inteles ca e gresit.dar nu le pot scoate din cap.

| dullcat a răspuns (pentru Florinnnn21):

Adevarul e ca aceste sentimente pornesc de undeva. Sunt acolo niste nemultumiri care probabil s-au adunat si le proiectezi asupra acestui aspect din relatie. De aceea mai multa lumea ti-a sugerat sa mergi la psiholog.Eu inteleg ca pentru sexul opus asta e asa un fel de premiu suprem, sa stii ca ai fost primul, dar cauta multumire in alta parte, redirectioneaza atentia spre altceva, fiindca la acest capitol chiar nu mai ai ce face si te otravesti singur. Daca nu te duci la psiholog probabil ca aceste sentimente negative se vor acumula si se vor revarsa si peste alte aspecte ale relatiei, exact ca un bulgare de zapada care tot creste pe masura ce coboara la vale.

| Florinnnn21 explică (pentru dullcat):

Nu stiu de unde pornesc..Stiu doar ca as fi dat orice sa fi avut si asta pe langa perfectiunea care este in afara de faptul ca a mai avut o relatie. Efectiv imi inchipui ce frumos ar fi fost si perfect sa ii vad inocenta aia si primele momente. fața ei..trăirile alea pe care nu am cum sa le mai am...Imi pare rau, cred ca, cel mai bine era sa mi dau foclaughing

| dullcat a răspuns (pentru Florinnnn21):

In locul tau mi-as imagina ca a durut-o si a inceput sa planga.Pentru ca asta e realitatea pentru un numar considerabil de fete, iar durerea dispare abia dupa cateva partide.Deci crede-ma ca intr-un anumit procent, nu ai fi dorit sa fii tu ala.

| Mitzupitzu a răspuns (pentru haileewatson):

''La psiholog mergi?'' Sa constate ce? Ca-i incornorat de aia care se cracaneaza pe unde si cu cine nimereste?

| haileewatson a răspuns:

Tu ai de fapt alte probleme interioare care duc la aceasta obsesie. Mergi la terapeut

| DeMicUnCălător a răspuns:

N ai fost primul și cu siguranță nici ultimul. Accepta asta și ieși la o cafea

| Mitzupitzu a răspuns:

Vezi ca-i unul pe aici care zice el ca aseara a... o virgina. Ia-i ''aproape'' virgina si cupleazate cu ea.
Acum serios : cand si de cine i-a placut ei? De ala (aia-sunt convinsa ca au fost mai multi) sau de tine ca ai strans-o de pe drumuri?
Mergi si fa-ti toate poftele si dupa ce te plictisesti te intorci la ea daca-i convin conditiile puse de tine ( gen iesiri cu fete si baieti eventual 1-2 pensii alimentare. Daca ti se da tutela adu si copii la iubitzica'
Asa se procedeaza.

| exoticbutters a răspuns:

Lasa gandirea asta comunista si gaseste-ti ceva de lucru. Numai cand esti plictisit de moarte ajung sa te obsedeze gandurile astea. Ia un Dulcolax sa nu mai fi asa constipat

| q2amyra a răspuns:

Daca o iubești nu ar trebui sa ai astfel de ganduri. Și daca tot ai gândurile astea care te macina, despărțiți va, simplu.

| Florinnnn21 explică (pentru q2amyra):

Tocmai ca o iubesc cum n am iubit niciodata, ti o jur. Dar nu ma pot obisnui oricat as incerca si am stari depresive pe tema asta, serios. Nu stiu cum sa fac, cel mai bine e sa mi dau foc credlaughing Dar nu i as reprosa o niciodata orice ar fi! Vreau doar sa ma impac eu cu gandul

| Florinnnn21 explică (pentru q2amyra):

Nu e asa usor..fiindcă o iubesc si mi ar parea rau, vreau sa raman cu ea..Si sa scap de ganduri fiindca in afara de asta e tot ce imi doresc si mi am dorit de la viata..Nu pot s o las pentru atat..Mai bine raman o viata asa si stiu ca am o femeie care chiar e dragostea mea cu adevarat, nu pot doar pentru atat s o las

| Florinnnn21 explică:

Mentionez faptul că sunt total constient ca nu e ok sa gandesti asa misogin si asa mai departe, nu I as reprosa asa ceva in viata mea, dar vreau pur și simplu sa scap de aceste ganduri aproape zilnice fiindca ma distrug singur..Va rog niște răspunsuri care sa nu fie in batjocura sau ceva, ca sa incerc sa inteleg si poate...sa scap. Multumesc!

| DrDilavia a răspuns:

Presupun din restul intrebarilor (in special din ultima) ca nu ai avut o virgina dar ca ti-ai dorit sa vezi cum e.
Totusi, ti-ai dorit si o femeie perfecta pentru tine, ceea ce ai gasit, doar ca nu e si virgina, si ti-ai fi dorit sa fie la pachet cu ambele dorinte ale tale, si aceea de a experimenta o virgina si aceea de a avea o relatie perfecta si plina de iubire, te obsedeaza ideea ca nu le are pe amandoua, nu vrei sa renunti la ea pentru a incerca o virgina, dar nu iti place nici situatia ca nu mai ai ocazia sa incerci o virgina.

Exista 2 modalitati sa scapi de gandurile astea:
1. O lasi pentru o virgina si afli cum e, dar cum ti-am raspuns si la ultima intrebare, ai sanse foarte mari sa fii dezamagit cand o sa descoperi ca nu se simte nimic diferit la o virgina, ba din contra, ca sexul a fost chiar prost cu virgina si nimic special. Si colac peste pupaza realizezi ca ai pierdut si iubirea vietii tale pentru o dorinta sexuala.

2. Accepti ca nu este virgina, te gandesti la toate beneficiile pe care le ai in relatie si in viata voastra sexuala si constientizezi faptul ca daca era virgina relatia poate nu mai era asa speciala si sexul nu ar fi fost la fel de bun.

| Florinnnn21 explică (pentru DrDilavia):

Îți mulțumesc enorm pentru răspuns, cred ca a fost tot ce cautam acest raspuns.
Îmi pare rau ca nu mai pot da funda
Mulțumesc!

| DrDilavia a răspuns (pentru Florinnnn21):

Cu drag! Daca doresti sa mai discutam pe aceasta tema poti da mesaj in privat. Numai bine!

| DrDilavia a răspuns (pentru Florinnnn21):

Am vazut mesajul privat, din pacate statutul de junior nu imi da voie sa raspund la mesajele private, lasa-mi in mesaj privat o varianta de contact (Instagram, Facebook, whatsapp, etc).

| GeorgeMarian1324 a răspuns:

Am avut acelasi complex pana la varsta de vreo 19-20 de ani, cred.
Am aproape 23 de ani. Ii implinesc in vreo 4 luni si tot pe atunci fac si un an de cand sunt cu fata din prezent pe care o iubesc.
Am mai avut relatii inainte, am crezut ca iubesc dar nu am simtit si nu am trecut cu nimeni prin toate emotiile si starile cu care am trecut cu fata din prezent. Iar viata ei sexuala dinaintea relatiei noastre, nu m-a deranjat o secunda. Ba mai mult, in timp a devenit tot mai deschisa si foarte sincera fata de mine, iar eu fata de ea. La scurt timp dupa ce am inceput relatia usor, usor am inceput sa vorbim si sa ne povestim unul altuia vechile relatii inclusiv viata sexuala de dinainte. A ajutat enorm si tocmai pentru ca a fost sincera si deschisa fata de mine, am putut sa privesc asta ca parte din trecutul ei si parte din ea, si nu am simtit nimic negativ fata de acest aspect. In momentul de fata nu imi pun intrebari fata de fostii parteneri sau experiente, ca poate nu voi ajunge la nivelul respectiv, ca poate nu o pot satisface cum a facut unul din fostii parteneri, nu avem retineri in dormitor. Faptul ca o iubesc si modul in care ne-am deschis unul fata de altul inca de la inceput a avut doar aspecte pozitive in viata noastra sexuala si in modul in care privim amandoi aceste lucruri. Cu alte cuvinte, sunt de parere ca intentiile cu ea si comunicare dintre voi o sa te ajute sa treci peste asta. Nu merita sa strici ceva frumos doar fiindca esti putin egoist. Fiindca la baza, cred ca despre asta e vorba dedapt. Chiar daca tu nu o simti asa. Succes.

| Florinnnn21 explică (pentru GeorgeMarian1324):

Salut. Mulțumesc pentru răspuns si vreau sa ti spun ca si noi am vorbit deschis despre asta, si chiar imi si spunea ca i pare rau( a fost doar unul) si nu ma dau eu zeu sau ceva, dar ea mi-a zis ca n a satisfacut o pe jumatate ..Irelevant oricum, nu asta ma interesează..Ma doare cand ma gandesc cum a fost prima oara si as fi dat orice sa fi fost cu mine.

| persoanatpu123 a răspuns:

Mergi la psiholog