| Whittyfluffy a întrebat:

Cine imi poate da o idee mai buna decat ce'a de imi lua viata....Parintii mei se cearta din cauza banilor si tata a facut o prostie cu o suma foarte mare de bani j acum banca o sa vina sa ii ia tot ce are pe numele sau pentru ca trebuie sa dea bani inapoi j nu are de unde niciun din parintii nu lucreaza(ne tin bunici), Nu stiu ce sa fac serile trecute i-am auzit ceva de un divort cryingcryingAm trecut prin probleme si mai grele dar asta nu stiu ce sa fac nu pot sa stau sa'i ascult cum se cearta mereu cryingcrying

Răspuns Câştigător
| Upz0r3 a răspuns:

Situatia e foarte dificila.dar uite ce-ti zic eu. Continua orice ar fi..toate probleme astea o sa te formeze si ar trebui sa te incurajeje ca in viata ta de acum inainte sa nu ai probleme de genul acesta...sinuciderea nu este o optiune. Trebuie sa induri toatea acestea pentru moment si mergi mai departe nu da dovada de lasita-te si nici nu ai dreptul sa-ti iei viata pentru ca nu tu ai hotarat daca sa te nasti s-au nu. Te-ai gandit sa te rogi si la Dumnezeu? Rugaciunea e cea mai mare putere pe care o pot dobandi oamenii pe pamant. Sper ca totul sa fie bine si nu uita ca cineva acolo sus detine controlul asupra tuturor lucrurilor nu totul este la intamplare.

12 răspunsuri:
| bya2011 a răspuns:

Mm...Consulta un psihologwinking Te va ajuta mult! Si inceraca sa privesti si partea buna a lucrurilor/vietii! Sper sa iesi cat mai repede din situatia asta care(acum) pare disperata...:*

| eek a răspuns:

Calmeaza te si nu fa vreo prostie pentru ca nu are rost..nu rezolvi nimic asa..gandeste te la ce viitor frumos ti ai putea construi.
sincer am fost si eu in situatii de genul acum cativa ani.dar la mine s a rezolvat prin plecarea mamei in Italia... ai putea sa ii propui sa isi gaseasca ceva de munca in afara. ideea e sa vorbesti deschis cu ea.
la mine problemele cu tatal meu au devenit sa zic indiferente..am avut un tata violent, alcoolic..si nu dadea niciodata bani in casa..mama ne intretinea pe noi si pe el lucrand 12-14 ore pe zi.dar acum suntem ok. ne am renovat casa dupa un incendiu. nu traim in lux dar nu ne lipseste nimic.
si am posibilitatea sa fac ceva bun cu viata mea. termin liceul zilele astea si vreau sa dau la stomatologie ca sa imi asigur un viitor..si fac tot ce imi sta in puteri sa ajung unde vreau si sa nu repet greselile parintilor mei.
sper sa iti fie de folos si sa nu gandesti negativ

| Skylerx a răspuns:

Este o situatie foarte dificila pentru tine, imi dau seama dar trebuie sa fii puternica si sa le explici parintilor tai ce simti si ar trebui sa le spui sa nu se mai certe dar despre problema cu viata este treaba ta nu te pot obliga sa nu o faci dar daca te sinucizi o sa ai mult de pierdut si vei ajunge in iad, plus ca viata merita traita indiferent daca este bine sau rau! ~

| Seby90 a răspuns:

Din pacate, banii sunt o problema in majoritatea familiilor mai nou, si produc certuri si scandaluri. Nu ai ce sa faci, incearca sa vorbesti cu amandoi, incearca sa le aduci aminte in principiu ca au un copil, si motiveaza-i. Pentru ca de asta au nevoie intr-un final, de o motivatie sa mearga inainte, si sa nu strice totul. Iti urez mult succes, si capul sus. Mai tarziu o sa iti castigi singur/singura existenta, va fi mai bine.

| DyNo a răspuns:

Gandeste-te doar la partea pozitiva a vietii/lucririlor si nu te mai gandi la probleme. Si inca ceva, nu face prostia sa-ti iei viata, nu fi un las, gandes-te pozitiv, cel mai important.

| AnOnIm20202020 a răspuns:

Vrei sa iti zic eu?

| CodrinValentin a răspuns:

Roagate lui Dumnezeu!

| Seby90 a răspuns (pentru CodrinValentin):

Da pentru ca o mana invizibila din cer ii va ajuta dandu-le bani, iar vocea lui dumnezeu ii va sfatui, si le va zice secretul iubirii vesnice.
Iar psihologul, da este o idee buna, dar nu cred ca isi permite unul, iar cel din liceu / scoala generala, lasa de dorit sau e de negasit...

| tonynegrui a răspuns:

Saracu/saracuta de tine straight face am trecut si eu pan cv de genu am fugit dapi. m-am intors ca n-am stiutce sa fac... iti zic stai unde esti... incerca sa nu-i bagi in seama straight face oricum tot timpu sa termina cu binewinking Mult noroc!

| klSilent a răspuns:

Iti zic eu ce sa faci fugi de acasa daca este foarte greu du-te de acasa si vezi-ti de drumul tau si s anul repeti ceeasi prostie ca tatal tau

| Pinga a răspuns:

Buna... sti si mie mi se intamplase ceva in gen dar la mine ceva mai rau pentru ca tata o batea pe mama si ereau certuri si mai mari tata o ameninta pe mama ca o da afara din casa si ca dau divort dar am incercat sa vorbesc cu ei in cazul tau incearca acelasi lucru eu am reusit cu greu dar mereu trebuie sa speri happy

| dorianagray2008 a răspuns:

Copil bun si frumos, imi pare rau ca treci prin asa ceva!
Imi imaginez ca iti e tare greu.
Incearca sa te rogi cu credinta si ai sa vezi ca vei gasi solutii.
Tu abia iti incepi viata acum. Problemele astea vor trece, vor veni altele, dar tu trebuie sa traiesti, sa te bucuri de tot ce e frumos pe lumea asta, sa iubesti, sa fii iubita.
Intr-o buna zi vei avea familia ta si te vei bucura de ea. Vei fi o mama buna si nu vei repeta greselile parintilor tai.
Te imbratisez si iti urez sanatate si intelepciune.
Incearca sa apelezi la prieteni, sa vorbesti cu cineva.
Ai grija de tine!