| Osana254 a întrebat:

Cine știe de ce suferă mama mea?
Sa va povestesc.
Am primit cadou un palton și i-am arata și ei..imediat a fost "da nu ți se potrivește cu parul" i-am zis ca nu o sa ma vopsesc altfel doar pentru un palton. Apoi a venit replica "eu am unul mai frumos, oare nu îți e bun?"
A văzut în magazin o pereche de pantaloni de iarna pentru băiatul meu și zice "da sunt foarte scumpi" nu m-am putut abține și i-am zis ca i-a dat cineva deja o pereche de ziua lui și imediat a venit cu replica "eu ii iau premergator".
Am zis ca mi- a dat soacra și cumnatul un ajutor pentru casa și o aud "nu trebuia sa iei ca acum or avea pretenții de la tine" și când am mers la ea mi-
a dar niște bani cu mențiunea către soțul meu "pentru casa".
A întrebat cineva cât catigam și de unde aven bani ca am făcut atâtea la casa (i-am povestit ei) și zice "trebuia sa spună ca de la socrii" și s-a enervat soțul și ma întrebat "da ce el nu lucrează?"
Paradoxal daca ii cer ceva nu îmi da niciodată.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Suferă de putina nesimțire

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Mama ta se afla intr-o competitie imaginara.
Vrea sa dovedeasca ceva.
Nu lasa asta sa iti afecteze relatia cu sotul tau.
Atrage-i atentia mamei tale de fiecare data cand comite asa ceva, dar fara sa te enervezi. Nu o poti schimba, dar o poti ajuta sa constientizeze.

| ioana748 a răspuns:

Sindromul manipulatorului, putin narcisism poate.
Dificila situația, insa vorbesti cu sotul tau si dezaprobi devierile de comportament.
Toate cele bune,