| anonim_4396 a întrebat:

Cit timp dupa nastere nu exista riscul de a ramine insarcinata?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista o perioada sigura. 6 saptamani dupa nastere nu ai voie sa intretii relatii sexuale, iar apoi alaptatul te protejeaza doar partial. Exista mame care au ramas insarcinate la primul contact sexual dupa nastere (adica cam la 6-7 saptamani).

5 răspunsuri:
| dy a răspuns:

Nimeni nu-ti poate spune cu exactitate! In mod normal, in perioada alaptarii, riscurile sunt mai mici, dar singura metoda sigura este tot protectia! Sigura poti sa fii de-abia dupa venirea primului ciclu, cand poti folosi metoda calendarului.Perioada fara ciclu este nesigura, pentru ca ovulatia are loc cu 14 zile inaintea primului ciclu, deci...Bafta!

| yuli10 a răspuns:

@Dimonu am auzit si eu asta dar apoi am auzit cazuri de sarcini. cred ca e doar o superstitie.

| aysun a răspuns:

Era bine cand se scapa inauntru fara griji asa-i?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cat timp alaptezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
În primele 6 săptămâni ești lăhuză și nu ai voie să întreții raporturi sexuale, fie ele și protejate cu prezervativ, organismul în această perioadă începe să-și revină după sarcină și naștere și va dura până la un an (naștere normală, și 2 ani pentru o intervenție chirurgicală de cezariană), refacerea.
Nicio perioadă nu este sigură, chiar și cea în care alăptezi, deoarece s-au înregistrat suficient de multe cazuri în care mămicile alăptau și au rămas însărcinate.
După perioada de lăhuzie, folosește prezervativul, cel puțin 6 luni de zile, pentru a urmării menstrele și perioadele de ovulație.
Consultă și un medic de planing familial.
Pa, pa.