| Andreiyy333 a întrebat:

Craciun fericit tuturor! Astazi s-a intamplat ceva foarte ciudat si am reactionat aiurea. Vreau sa stiu daca am reactionat corect si am simtit ceva aiurea.

Deci eram la masa cu prietena mea, sora ei și iubitul lui sora ei. Iar tatal lor in alta camera.

Dupa ce am strans masa, si a plecat sora ei din camera, prietena mea si el sau luat la "bataie" adica tras de nas, impinsaturi, si altele... Eu cand am vazut asta le-am spus sa stea potoliti ca ii bat pe amundoi.

Si tot eu pic de prost, ca nu am reactionat cum trebuie.

Tin sa precizez ca ei se cunosc de 5+ ani si asa fac mereu cand se vad.

Pentru mine este prima data când îl cunosc pe tip și când am vazut asta am avut o stare foarte naspa, si mia arătat ca nu ma respecta!

Acum, prietena mea este suparata pe mine ca abis le-am stricat craciunul.

Dar in locul meu nu se pune nimeni. Va rog, spuneti-mi daca am gresit cu ceva sau nu. Imi pare rau pentru cum am reactionat dar in acel moment chiar m-am simtit aiurea.

Va rog mult lasati coment!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ai gresit, ai intervenit ca sa nu continue bataia - scandalul. Ii zici la prietena ca e normal sa intervii si data viitoare nu merita sa se vada cu ei daca are de gand sa faca aceleasi prostii ca inainte.

| Sofer a răspuns:

Trebuia sa ii lași în pace.

| Eireann a răspuns:

Sper ca nu ai vorbit serios cand ai zis de bataia!
Sa ma pun in locul tau? OK, prietena mea relationeaza cu un amic de al ei intr-un fel care mie nu imi convine si ii amenint cu violenta fiindca asta este singurul mod in care rezolv problemele. Serios?
Are un amic si asa se comporta ei doi, ce e rau in asta? Nu e lipsa de respect fata de tine ca nu respecta distantarea sociala fata de orice barbat in afara ta.

| Sekim a răspuns:

Inteleg ideea, vorbeste cu prietena ta, intreab o daca este ceva intre ei, daca sunt atrasi sau chestii de genul. Aceste "sicanari" pot insemna ceva dar sper sa nu fie cazul. Spune i si faptul ca te a deranjat chestia asta, pentru ca, conteaza. Daca tine la tine te va intelege. Si, cum ar putea sa spuna ca le ai stricat Craciunul? Ea cu cine face mai exact Craciunul, cu tine sau cu ei? Si cum le ai stricat Craciunul, ca te a deranjat ca el s-a dat intr-un fel mai indirect la iubita ta?

| al0o0o0 a răspuns:

Daca ai zis pe un ton ironic chestia aia cu bataia chiar nu vad unde este problema, dar daca ai zis-o serios atunci sper ca acum ai invatat macar sa te gandesti de 2 ori inainte sa scoti astfel de cuvinte pe gura. Oricum, mi se pare exagerata reactia lor.

| NarcisIfrim a răspuns:

Cu cat ii dai libertate si nu esti un gelos, prietena ta te va iubi mai mult.Cu cat esti mai indiferent fata de astfel de situatii, cu atat vei creste in ochii ei.
Altfel vei parea un disperat si obsedat, plus ca se cunosc de atata timp.

| Andreiyy333 explică (pentru NarcisIfrim):

Pai sunt un tip gelos, dar nu este deloc vorba de asta. Este vorba ca el putea sa se abtina din a face acele lucruri de fata cu mine! Fiind prima zi in care ma cunoaste pe mine.

Adica eu sa ma fii dus la prietena lui / sora lu prietena mea si sa o trag de nas sa nu-s ce... bai frate un pic de respect pana la urma ca nu ne tragem de sireturi aici...

Doar intreb pentru a vedea perspectiva de la alte persoane.

| Balanica12 a răspuns:

Depinde modul îm care ai spus'o pentru că tu ai vrut să transmiți ceva și ei au înțeles altceva. Oricum asta a fost făcută cu o intenție și se pare că ia ieșit divei. Nu spun să nu fii gelos, dar cu indiferență vei avea mai mult de câștigat. Încă un lucru dacă nu-ți face plăcere să o vezi cum se joacă cu alți spune-i asta nu o ține în tine că nu rezolvi nimic. Dacă i-ai stricat crăciunul foarte bine, trebuie să o faci să înțeleagă că tu ești iubitul ei chiar dacă are prieteni de 1000 de ani, lucrurile astea nu le face cu tine de față și dacă le face să și-o asume. Aici lipsește respectul față de tine, dacă aș fii în locul tău i-aș face exact acelaș lucru cu o prietenă pe care o cunosc, nu ca să-i dau o lecție că nu's profesor, dar ca să vadă și ea cum se simte când tu te joci cu alte fete de față cu ea.

| Andreiyy333 explică (pentru Balanica12):

Pai am spus-o la modul ala ca " Stati cuminti ca daca nu va potolesc eu pe amundoi " si ala s-a dus la tatal socru al lui adica tata la prietena mea...

Eu tin sa cred ca am reactionat corect. Plus de asta am avut o discutie aprinsa cu prietena lui, sora ei careia i-am spus unele chestii.

Oricum am facut-o sa intealga si intelege ca a gresit cu ceea ce a facut. Voi incerca sa vorbesc si cu el ca de la barbat la barbat sa nu-mi faca din astea pe la spate ca nu ma simt bine. Si le-am spus sa nu ne tragem de sireturi ca debia ce ma cunoaste de o singura zi.

Ma rog in aceiasi seara acel baiat a ceruto in casatorie pe sora ei... deci cred ca le-am stricat si lor putin momentul acesta frumos din viata lor.

Sunt un tip careia nu ii place sa fie luat peste picior mai ales de niste persoane care nu ma cunosc, si reactionez la orice imi displace mie. Nu stau sa curat oua nimanui...