| Andrei26111999 a întrebat:

Credeti ca femeile din România sunt mai stricte în ce privește un barbat, am auzit ca în occident femeile aleg barbati în funcție de caracter, intelect, bun simt, suflet și apoi aspect fizic chiar dacă acesta are un salariu mai mic și nu are masina, dar în România, ele au vederi mai tradiționale și oricât de romantic, loial și amuzant ai fi, tot va conta în primul rand statutul social, studiile, locul de munca, marca mașinii și apoi aspectul fizic de atlet, adică își doresc un barbat perfect complet din toate punctele de vedere chiar dacă, ele sunt de la țară si sunt "simple", unele motivează ca barbatul este capul familiei și trebuie sa întrețină familia, ele vor avea copii samd ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Mă întreb de ce întotdeauna cei care se plâng pe aici că nu-și găsesc parteneră dau vina pe faptul că "femeile din România" sunt într-un anumit fel și că au pretenții absurde?

Oare de ce nu iau niciodată în considerare și varianta că ar mai trebui să lucreze la ei înșiși?

| VoidEternal a răspuns:

Și în alte țări e la fel. Sau mai rău.

| Miruna333 a răspuns:

Nu, toate femeile sanatoase sunt stricte in alegerea partenerului de viata. Nimeni nu vrea un trantor la usa care sa le ingreuneze mai mult viata. Da, loiaitatea, romantismul si simtul umorului sunt foarte importante, insa, doar cu acestea, nimeni nu iti va plati intretinerea sau sustine o casa, o familie. Sa ai aspiratii mari nu a omorat pe nimeni, mai bine astfel, decat sa se complaca in situatii nasoale

| KovacsB a răspuns:

O parere buna in general.

| Korkodeln a răspuns:

Nu si in Occident este la fel, se spune ca 90% din femei concureaza pe primii 10% din barbati si toata lumea e nefericita: cele care nu reusesc sa ajunga la barbatul pe care si-l doresc si aspteapta pana e prea tarziu, cele care au ajuns, dar nu sunt tratate foarte bine de "masculul alfa" pentru ca site ca la statutul lui poate oricand sa isi gaseasca alta mai tanara si mai frumoasa si barbatii "normali" care sunt mereu umiliti, inselati si comparati cu cei 10% cu care nu pot concura.

Oamenii inteligenti si educati se insoara in cercul lor social, o sa vezi ca medici cu medicii, avocatii cu avocati sau notari si tot asa, din acelasi strat social, dupa ce trece perioada de "distractie", relatiile de lunga durata se fac cu oameni cu care ai ceva in comun si care aduc ceva in relatie, ca frumusetea si atractia fizica trece in cativa ani e o contributie foarte perisabila, cum zic americanii "what do you bring on the table?"

Pe scurt poti sa fii cat de arivista si "gold digger" vrei, daca oferi frumusete doar si nimic altceva, vei fi folosita ca papusa de aratat la petreceri si scuturat in pat, si atat, pentru chestii pe viata trebuie sa ai ceva in comun cu partenerul.