| onlyme_3202 a întrebat:

Credeti ca gelozia distruge relatia dintre un sot si o sotie?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Da, este firesc sa distruga relatia - deoarece, fara sa se bazeze pe fapte, banuielile pot sa te aduca la disperare. Neincrederea intr-o relatie face foarte mult rau. Daca exista iubire - si cu un consilier bun - se poate repara ceva. Bineinteles ca fiecare din noi are o mica doza de gelozie daca iubeste - dar asta nu inseamna ca facem reprosuri, nu punem intrebari inchizitoriale despre cum si-a petrecut celalalt tot timpul - pe care i-l contorizam. Am cunoscut asa o familie - erau contorizate si privirile si gesturile si fiecare vorba. Pe mine m-au obosit intr-o singura seara de reprosuri. Nu pot sa-mi imaginez cum e sa traiesti o viata cu aceasta banuiala constanta... cu aceasta neincredere. In definitiv este o jignire nemaipomenita sa crezi ca fiecare om (femei sau barbati - in functie de sexul opus) pe care il intalnesti poate sa-ti placa, sa-ti devina amant/a sau sa te faca sa visezi la el/ea. Ma gandesc ca relatiile in care gelozia creste o data cu trecerea anilor (pentru ca si la 70 de ani poti fi gelos... daca asa ti-e felul) sunt greu de suportat si pot degenera in scandaluri si violente.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, eu cred ca gelozia ucide incet-incet dragostea dintr-un cuplu.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Din pacate, da, in orice tip de relatie! -distruge si corodeaza, dar, nu uitati in acelasi timp, un mare adevar: Ce nu stii, nu-ti poate face rau! In sensul ca dac a unul mai face si altceva, dar acasa te respecta, etc, si nu prea ai ce-i reprosa, nu cauta pricina! Asta nu inseamna sa se caute sistematic, dinadins, "dovezi" de infidelitate, prin buzunare, telefon, posete, agende, etc! Repet, fara incredere, nu se poate trai!

eileen
| eileen a răspuns:

Nu este indicata intr-un cuplu.

| nicky a răspuns:

Cam da. Se spune ca, cine nu e gelos nu iubeste, insa toate au o limita. Sunt persoane care din gelozie ajung sa faca lucruri oribile.

| Alexandrinaa a răspuns:

Gelozia in limite normale e chiar constructiva, desprinsa din dragoste, dar gelozia dusa la maximum e obsesie, si dovedeste neincredere. Raspunsul e: da, o poate distruge, sau nu. Depinde de cei doi...

| bubu_7778 a răspuns:

Ohoooo! Gelozia este cauza multor despartiri! Iti vorbesc din propie experienta.Eu sunt foarte geloasa, uneori excesiv iar la un moment dat asta devine stresant si enervant.Gelozia este ca o boala, insa trebuie sa stii sa o tratezi. Din fericire eu am reusit sa o tratez cat de cat astfel incat sa nu imi pierd partenerul insa nu este ok ca la fiecare lucru facut de celalalt, partenerul sa inceapa sa fie suspicios, sa aiba tendinta de a contrla si de a domina relatia.La un moment dat, chiar daca te iubeste, partenerul se satura si pleaca.

| Elena0210 a răspuns:

Da. Cu siguranta! Deoarece gelozie=neincredere. Eu sunt o persoana foarte geloasa dar important e sa incerci sa te abtii uneori. Consider ca daca un pic de gelozie nu e atunci nici iubire nu e. Dar sa fie cu masura.

| mioara_1431 a răspuns:

DA E CEA MAI GREA BOALA

| camelia_1697 a răspuns:

GELOZIA este ca un medicament in cantitati mari dauneaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur da.
Dar se poate remedia cu un sex oral citeodata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaa, cu siguranta da! sotul meu este gelos cateodata si asta ma face sa nu il suport in acele momente.si incepem sa ne certam, ne enervam, ridicam tonul si ne spunem lucruri neplacute. oricat ai fi de bine educat, te lasa nervii in fata unei crize de gelozie si te dezbraci de caracter.gelozia nu aduce nimic bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelozie? Moarte sigura intr-o relatie. Dar o mica doza trebuie, asta insemnand ca-ti pasa.Gelozia nu poate fi din iubire, daca iubesti, ii dai celuilalt libertatea de care are nevoie.incredere sa fie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelozia e boala grea ...am fost exagerat de geloasa in relatia anterioara si nu am ajuns decat la despartire ...bineinteles ca dupa experienta asta acum tot ce fac e sa-mi tin geloazia in frau si sa am incredere in partener pentru ca nu castig nimic daca fac scene de gelozie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am casatorit cu un barbat gelos si stiu...gelozia distruge casnicia!