| Lorenyk a întrebat:

Credeti ca merita sa incerc sa ma apropii de mama mea vitrega, avand in vedere ca ea nu ma suporta, iar eu o consider vinovata de divortul parintilor mei? (eu niciodata nu i-am spus ei asta, m-am purtat foarte frumos cu ea, in sensul ca nu i-am vorbit niciodata urat si chestii din astea). noi doua ne vorbim normal cand ne vedem, adica din an in paste, ca eu nu stau cu ea si cu tatal meu. insa au fost si multe faze cand ea s-a purtat foarte urat cu mine.

Răspuns Câştigător
| Silvia a răspuns:

Daca tu crezi ca ea este motivul pentru care s`au despartit parintii tai si ea se poarta urat cu tine, atunci nu vorbi cu ea...Eu in locul tau as ignora`o ca si cum nu ar exista... Daca ea nu imi ofera respectul ei eu de ce sa i`l du!?!

app`. ai facut foarte bine ca tu nu te`ai purtat urat cu ea pentru ca ar putea sa ii spuna tatalui tau ca esti nerespectuasa si chiar daca nu a fost vina ta tot tu ai pica prost...

Bafta in continuare! big hug happy :*

Bye!

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Daca trebuie sa convietuiesti cu ea, este normal sa ai o relatie decenta.Nu numai ea trebuie invinovatatita de despartirea parintilor, tatal tau nu era minor.

| Parintele a răspuns:

Nu este ea vinovata de divortul parintilor tai ci ei sunt vinovati pentru ca, probabil, nu se iubeau indeajuns incat sa ramana impreuna. INcearca sa te porti tu frumos cu ea.sa vezi cum se poarta ea cu tine apoi, vezi cam ce ar vrea de la tine etc. Daca o tine tot cu rautati.las-o balta.

| Mya a răspuns:

Ca sa te apropii de ea, mai intai nu ar trebui sa o consideri capul rautatilor.Trebuie sa recunosti ca o parte din vina ii apartine si tatalui tau, nu o invinovati pe ea in totalitate, in plus, faptul e consumat...nu-ti acoperi sufletul cu ranchiuna, nu vei schimba nimic! Poate ca te-a tratat urat fiindca a simtit ca nici tu nu o ai la suflet, insa va trebui sa accepti ca este femeia cu care tatal tau isi reface viata si nu ca pe distrugatoare familiei tale...ca sa te apropii de ea, trebuie sa-ti si doresti acest lucru...si daca este o persoana buna, va recepta asta iar lucrurile vor decurge de la sine.

| machupicchu a răspuns:

Nu ai nici o obligatie fata de actuala sotie a tatalui tau... iar ca respect nu-i datorezi decat "respectul tau fata de tine" in sensul de a nu te cobora la un anumit nivel, dupa care in mod sigur va urma un altul si mai jos... Sanatate si ignoranta...

| amaadina a răspuns:

Vorbeste'i si tu urat... aplica legea compensatiei... spune'i ca niciodata nu o sa poata lua locul mamei tale naturale si ca e o femeie de moravuri usoara [da' spune'o intr'un mod mai vulgar]big grin si incearca sa'i "dezgropi" trecutul sa vezi daca a mai avut si alte relatii cu alti barbati... nu se stie niciodata...
si... spune'i lucruri urate de fiecare data cand ai ocazia [da' sa nu fie tatal tau prin jur]...big grin

| nimeni_1451 a răspuns:

E bine ca nu stai cu ea si chiar daca se poarta urat cu tine nu trebuie sa o bagi in seama...ar trebui sa te faci ca nu exista si cand e si tatal tau de fata sa o faci sa se simta inexistenta...ca doar asa e... e doar o pers in plus in viata ta...parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa transmiti ceva unui om ai grija ce gindesti ca nu-i neaparat nevoie sa vorbesti.