| dulcika a întrebat:

Credeti ca prieteni se castiga sau se aleg?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Prietenii se aleg!
Prietenia lor se castiga in timp!

21 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Prietenii ti-i alegi la inceput dupa criterii proprii, apoi prietenia lor se castiga in timp, dovedindu-le incredere, ajutor, etc.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La inceput ii alegi dar prietenia adevarata se castiga in timp prin incredere, respect, devotament, principii...

assiris
| assiris a răspuns:

Prietenii se cistiga, prin efort, daruire, munca, afectiune...
De ales se aleg doar cei cu "hobbiuri": bautorii de bere, pasionatii de fotbal, jucatorii de poker...

daniela
| daniela a răspuns:

Bineintelesc ca prietenia se castiga, de a; es iti alegi amicii care poate iti vor castiga in timp prietenia.

| mariazet45 a răspuns:

Prietenii se aleg, rudele nu, apropo de intrebarea cealalta.

| kh1ss a răspuns:

Se castiga

| Krina a răspuns:

Ambele.
E o vorba: "tu singur iti alegi prietenii". Foarte adevarat!
Iar prietenia nu trebuie neaparat castigata.Nu ma intelege gresit, ma refer la faptul ca nu trebuie sa faci eforturi supraomenesti pentru a castiga prietenia cuiva.Acea persoana trebuie sa vada cat de speciala esti, sa te accepte asa cum esti:cu calitati(scuze cacofonia) si defecte(trebuie sa incerce sa te faca sa le constientizezi si sa te ajute sa le corectezi intr-un mod amiabil si sincer)- nu e neaparat obligatoriu! Daca esti incapatanat, atunci nimeni nu te poate ajuta, fiindca oricum vei face cum te taie capul.

| Criiss16 a răspuns:

Ca sa castigi un prieten trebuie sa-l alegi.Cu timpul, poate fi chiar un prieten adevarat!happy

| zuzuliana a răspuns:

E ceam mai mare greseala sa ii alegi aici e vorba mai mult de interes...parerea mea e ca priteni se castiga sti cum se zice :CINE SE ASEAMANA SE ADUNA, un prieten inseamna mult pentru fiecare si priteni adevarati nu poti sa ai multi... un prieten adevarat te ajuta cand ai nevoie de un sfta de un ajutor, dar de multe ori un "prieten " pe care il consideram noi ne intoarce spatele...ala nu se mai numeste prieten...

| miriam a răspuns:

Pentru a castiga un prieten mai intai de toate trebuie sa-l alegi si incet, incet prin incredere il poti castiga in calitate de "prieten"

| gabrielutzu a răspuns:

Intamplarea poate face ca sa dai peste cineva pe care nu l-ai cunoscut inainte-l-ai intalnit de prima data si ati descoperit ca aveti aceleasi idei, conceptii intr-un cuvant sunteti pe aceeasi lungime de unde in ceea ce priveste viziunea asupra vietii...in acest caz se poate spune ca ai CASTIGAT un prieten.

Pe de alta parte avand multe cunostinte, colegi de scoala/servici, vecini si stand mult de vorba cu ei, descoperind pe parcurs teme si pasiuni comune, incet-incet ajungi ca din acea multime de cunoscuti sa iti ALEGI cativa care consideri tu ca merita sa-ti fie prieteni.
Deci, pe scurt: Prietenii se pot atat castiga, cat si alege.

| leeanna a răspuns:

Eu zic asa: de-a lungul vietii intalnesti fel de fel de prieteni. cei care merita si sunt cu adevarat prieteni raman langa tine pentru ca si tu le esti cu adevarat prieten si meriti. restul dispar de la sine. prietenia nu se castiga si nici nu se alege. exista oameni care stiu cu adevarat sa fie prieteni.

| Daniel TM a răspuns:

Se castiga.

| anuscha997 a răspuns:

Ii castigi abia dupa ce i-ai aleshappy

| Andrusa a răspuns:

PRIETENII TII ALEGI TU SINGUR ASTA ESTE RASPUNSUL MEU

| adelaadelina a răspuns:

Tii alegi dar dupa trebuie sa ti castigi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Depinde ce situație impune a avea un prieten lângă tine!
Prietenia se câștigă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu intai ii aleg si apoi le castig prietenia big hug big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se castiga

| alecs_6027 a răspuns:

Eu cred ca prietenia se castiga prin incredere si sinceritate...altfel nu vad cum...thinking

| d0i0n0 a răspuns:

Prieteni? Pai... prieteni nu se castig dar nici nu se aleg prieteni se gasesc uneori vin ei la tine dar sti cum se zice prietenul la nevoie se cunoaste dnintr-o simpla prietenie care ti se pare prosteasca poate sa ajunga o prietenie frateasca