| Helloyellowday a întrebat:

Credeti ca un copil este educat corect cu o curea si o creanga?

Răspuns Câştigător
| Gummball a răspuns:

În calitate de adolescenta ce a fost bătută cand era mica, îți dau dreptate! Ramai cu traume doar de la o palma Dar când când spus o palma, m-am referit la copii care deja au făcut multe răutăți. care au adus mult necaz părinților. Acei copii, viitori infractori, crede ma ca nu li se creează o trauma de la o palma. Am menționat ca este josnic ca un părinte sa și lovească copilul dacă acesta face " nebunii " de copii/adolescenți. Desigur ca mereu comunicarea este cea mai buna. Nici cu pedeapsa n-as fi de acord. Și de fapt nu sunt, decât dacă, desigur, copilul nu asculta nici după ce vorbești cu el de 10 ori și ii explici ce a greșit. Trebuie sa iei masuri în privința asta

34 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Copilul este o fire curioasa, doreste sa incerce orice gaseste interesant - pana ce nu are o experienta "durerosasa", dar care-i poate lasa urme pe viata.
Degeaba ii explici unui copil mic ca, soba sau oala este fierbinte, el nu va intelege despre ce e vorba, ce inseamna "FRIGE!". Abia dupa ce va simti senzatia pe proprie piele, se va feri la urmatoarea ocazie, cand este atentionat.

Ca urmare, eu sunt de parere ca, copilul trebuie lasat (supravegheat) sa simta (la scara mai redusa) lucrurile periculoase. E mult mai eficient decat o bataie sau strigatele nervoase.
Astfel, copilul va asculta, va cere sfatul ca de la un prieten apropiat si va putea fi educat controlat.

| AnemonaP a răspuns:

Educat corect? VIOLENTA NU ESTE EDUCAȚIE. Cine are aceasta părere, va rog, sterilizati-va!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai rau, omul e profesor. Din ala din garda veche care crede ca o bataie buna inseamna educatie.

| Celcestietot a răspuns:

Nu este corect asa, pentru ca nu ii dai si scut sa se apere.

| gabicoo a răspuns:

Nuuuu! Cu bani, telefon ultimul răcnet și lăsat să facă ce vrea el!
Viitor de aur țara noastră are!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru gabicoo):

Esti ironic?

| Lukasssz a răspuns (pentru gabicoo):

Mama cate fete mari ti-au sarit in cap pentru o ironie laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns:

Nu dracu, el o sa stie de frica, nu o sa fie educat.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu. Trebuie sa ii faci educație prin sfaturi, exemple, sa ii împărtășești greșeli pe care poate tu le-ai făcut - ca sa învețe din ele, și dacă chiar nu asculta îl pedepsești ( de exemplu fără calculator, telefon, jocuri video).

| 1997onur a răspuns:

Nu nu-i normal sa bati un copil orice ar face sau sa crezi ca daca il bati il educi e prea de dot din cale afara sati bati copilul si sa crezi ca asa il educi sau il faci om un parinte trebuie sasi iubesca copii cu adevarat orice absolut orice greseala ar face ei cu bataia si ura scandale si rautatea astea niciodata nu vor bine

| alexalx1234 a răspuns:

Nuu. Eu am fost bătut foarte mult de mama când eram mic mai ales când aveam ghinionul să vin cu calificativul B(bine) de la școală. Eram bătut, târât prin toată camera și amenințat că voi fi scos afară în pielea goală să râdă lumea de mine. Iar acum, la 20 de ani ai mei, nu am curajul să bag fete în seamă, nu le pot privi în ochi, mă bâlbâi foarte des în preajma lor și mama se întreabă de ce sunt așa rece și nu prea vorbesc cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Cu pușca și cureaua lată.

| chuckmanson a răspuns:

Numai un idiot blocat cu o sută de ani în trecut ar putea spune o asemenea imbecilitate. Absolut orice studiu serios făcut vreodată a dovedit că lovitul copiilor duce la traume, la șanse mai mari de comportament anti social, probleme de sănătate mintală, abuz de substanțe, toleranță mai mare pentru relații abuzive, este imoral și monstruos și nici măcar nu este eficient. Faptul că mai trebuie să purtăm discuția asta în secolul 21 mă dezgustă. O prietenă bună de a mea a fost abuzată teribil de părinții, bătută în moduri oribile, la fel și fratele ei și ghici ce? Fratele ei e dependent de heroină, la 23 de ani nu are nicio facultate, niciun job, niciun viitor. Ea a ajuns mult mai bine dar și acum are probleme cu depresia, gânduri sinucigașe(a și încercat în trecut), s-a tăiat singură ani de zile, e bulimică și a fost prin mai multe relații abuzive. Oricine spune că așa ceva e ok ar trebui instant băgat în pușcărie drept un pericol pentru societate. Dacă îți lovești copilul în orice fel, ești un părinte oribil și nu meriți să ai copii.

| TheStrategist a răspuns:

Nu

| mdc98 a răspuns:

Da

| Feyenooord666666 a răspuns:

Nu, nu rezolvi nimic.

Mai mult rau faci.

| nevermatch a răspuns:

Nu, cei mai depresivi oameni pe care ii cunosc au trait in scandaluri si violente.

| AdeLeu a răspuns:

Astia de va loviti copiii, sunteti niste jeguri, nu parinti, va pierdeti din dreptul de a fi parinte. Daca dati in copil, are dreptul sa se apere, sa va lase lati.

| Arii2 a răspuns:

Nu, asta e mentalitatea romaneasca happy
Ca si mentalitate corecta care se aplica si in alte tari ii explici frumos copilului si ii oferi o educatie buna care porneste de la noi ca parinti.

| iliiiinca a răspuns:

Suntem in 2021, ce dracu. Cum să pui întrebarea asta? S-a mai deșteptat lumea dar românii văd că nu, continuă să trăiască în peșteră.
Nu mai turnați plozi dacă sunteți pro violență ***

| Helloyellowday explică (pentru iliiiinca):

Ai dreptate. Romania asta mai are multe de invatat.

| andreipaskk1 a răspuns:

Un copil care e educat corect are bun simt si din astea, cei educati cu cureaua o fac de frica

| Inejbrekker a răspuns:

In niciun caz. Poate unora li se pare o pedeapsă corectă din simplul motiv ca asa au fost si ei educați la randul lor de catre părinți. Ei bine, e gresit. Poate vi se pare ca nu e mare lucru, dar astfel de fapte lasa urme adânci unui copil, atat fizice, dar si mai mult psihice. Acest lucru le poate influența dezvoltarea ca persoane, devin anxiosi, introvertiti, etc. Daca fac ceva gresit, prima data le explici unde au gresit si de ce au gresit, invatandu-i astfel ca data viitoare sa nu mai faca aceeasi greseala. Daca se repeta, atunci merita o pedeapsă. Cel mai bine "ii ataci unde-i doare", însemnand sa le interzici sa meargă unde vor un timp, sau sa practice activitatea lor preferată, sau confiscarea telefonului, tabletei, laptopului, etc. O metoda mai neortodoxa as zice, pentru cei mai mici cel putin, ar fi tratamentul tăcerii. Cum s-ar comporta daca ar sti ca părinții nu vor mai vorbi cu ei ca pedeapsă pentru ca au facut ceva gresit?

| Gummball a răspuns:

Imi pare rau sa spun, dar cine isi mai bate copilul cu cureaua in 2022, l-a făcut degeaba! Nu aveti idee cate traume cauzează asta copiilor pe viitor. Nu zic sa-l lasi de capul lui. Dar sigur cu bătaia nu rezolvi nimic. De ce credeti ca unii părinți își bat copii? pentru că așa au fost crescuți si ei. Chiar vreti sa duceți mai departe generația asta de părinți care-si bat copii? O pedeapsă. o palmă MAXIM dacă face ceva foarte grav. Dar nu sa L omori in bătaie, sa-i lasi urme de crengi pe corp pentru că a întârziat o ora, sau s-a vazut cu un baiat ( in cazul fetelor) reveniți-va oamenilor!

| AnemonaP a răspuns (pentru Gummball):

Am evaluat răspunsul înainte sa citesc tot răspunsul. Nici măcar o palma. Pedeapsa are rol temporar și nu contribuie la nimic! Un copil nu rămâne cu traume de la bătăi zilnice, rămâne cu traume și de la o singura palma. Orice tip de violenta este toxica și face numai rau.

| AnemonaP a răspuns (pentru Gummball):

Infractorii și așa mai departe, n-au viața fericita acasa, n-au avut o copilărie frumoasa. Poate sa faca copilul orice, nu ii dai o palma. Măsuri sunt o groaza, violenta nu.

| Gummball a răspuns (pentru AnemonaP):

Ok, iti respect parerea. Un an nou fericit si multa sanatate! happy

| Gummball a răspuns (pentru AnemonaP):

În calitate de adolescenta ce a fost bătută cand era mica, îți dau dreptate! Ramai cu traume doar de la o palma Dar când când spus o palma, m-am referit la copii care deja au făcut multe răutăți. care au adus mult necaz părinților. Acei copii, viitori infractori, crede ma ca nu li se creează o trauma de la o palma. Am menționat ca este josnic ca un părinte sa și lovească copilul dacă acesta face " nebunii " de copii/adolescenți. Desigur ca mereu comunicarea este cea mai buna. Nici cu pedeapsa n-as fi de acord. Și de fapt nu sunt, decât dacă, desigur, copilul nu asculta nici după ce vorbești cu el de 10 ori și ii explici ce a greșit. Trebuie sa iei masuri în privința asta

| catalinaaa31 a răspuns:

În niciun caz. Bătaia il face sa fie mai rau. Cel mai bine un copil trebuie educat calm. Cand face o greșeală sa ii explicați de ce nu e bine sa faca acea greseala. Are nevoie de sfaturi, de înțelegere nu bătaie. Un copil trebuie crescut frumos fără traume pe viitor. Din caz ca nu asculta nici asa, să-l pedepsești. Nu-l lasi afara o zi, fără telefon ca sa fie o învățare de minte.

| Vcorezici a răspuns:

NU

| davilla a răspuns:

Nu, pe mine m-au ''educat'' asa si acum nu sunt in stare sa iau o decizie singura.
Sunt prea traumatizata ca sa ma descurc singura in viata.

| Helloyellowday explică (pentru davilla):

Imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva.