| anonim_4396 a întrebat:

Cum ai defini orgoliul?
Care sunt efectele negative intr-o relatie provocate de orgoliu?

1 răspuns:
| SashaSiAtat a răspuns:

Din cauza orgoliului cele mai multe relatii se destrama, indiferent de natura lor. O relatie e formata din doua persoane, iar din cauza orgoliului cea de-a doua persoana se va simti in plus pentru ca cel orgolios nu va accepta prea mult ajutor din partea celuilalt. Deci cand cea de-a doua persoana se va satura ii va spune orgoliosului: "Cand ai nevoie de mine cheama-ma, observ ca de ceva vreme tu esti cel mai bun prieten al tau si nu ai nevoie de altcineva."

Sfatul meu pentru cel orgolios e sa mai calce pe orgoliu, chiar daca doare foarte tare.