| anonim_4396 a întrebat:

Cum ai defini orgoliul?

Care sunt efectele negative intr-o relatie provocate de orgoliu?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce postezi de mai multe ori aceeași întrebare?
Pa, pa.

| Leon a răspuns:

Orgoliu, egoism, prostie. efecte din cele mai diverse, care pot duce pana la incompatibilitate.
Onoarea, identitatea, caracterul tind intotdeauna sa 'maturizeze' compatibilitatea intr-o relatie cu toate efectele pozitive ce decurg. numai bine!

| William a răspuns:

Orgoliul este parerea exagerat de buna despre sine, trufie. Nu am de gand sa iti fac eu tema, treci si scrie.

| kandaraki a răspuns:

Efectele negative ar fi ca distrug relatia si pierzi multe multe momente in acest timp, iar timpul este cel mai pretios. orgoliul e ceva ce nu trebu sa persiste in relatie bazata pe incredere, trebuie de cedat in anumite momente si totul va fi bine, succes

| AdrianDihoricescu a răspuns:

E bine să n-ai dar să te prefaci că ai. Adică, să zicem, mergi cu fata pe stradă(sau băiatul) şi se mai uită unu altu, ca aia e lumea se uită, în realitate să nu te intereseze, pentru că nici n-are de ce, dar să faci aşa uşor pe "iritatu". Sau în chestii ce ţin de dinamica vieţii, în lucruri " pentru femei " sau "pentru bărbăţi", să te prefaci că-ţi pasă, deşi iar, n-are de ce. Sincer eu n-am pic de "orgoliu", dar uneori ma fac că am, că aşa "dă bine".

| Cobra1994 a răspuns:

O definitie o gasesti in dex(nu ma considera rautacios) big grin Efecte negative..hmm. pai eu sunt foarte orgolios blushing dar totusi prietena mea ma accepta. intr-adevar pot intervenii certuri multe, e bine sa ai orgoliu atunci cand trebuie!

| anonim_4396 explică (pentru Cobra1994):

happy inseamna ca orgoliul tau nu afecteaza relatia.